Hayvanlarda Görülen 10 İnsan Davranışı

Bazı davranışlar sadece bize, yani insanlara özgü değil. Hayvan bu, ne bilir ne anlar diyorsanız çok yanılıyorsunuz. İşte hayvanlarda görülen insan davranışları...
Hayvanlarda Görülen 10 İnsan Davranışı

Hayvanlarda da birçok insan davranışları görülmektedir. Peki, bu davranışlar nelerdir?

Dil

hayvanlarda-dil-001.jpg

Hayvanlar da birbirleriyle bir dil kullanarak iletişim kurarlar. İnsanlarınki kadar çok kelime dağarcığına sahip olmasalar da sesli iletişim kurarak birbirleriyle anlaşırlar.


Mizah

hayvanlarda-mizah-001.jpg

Hayvanlar da gülmeyi sevip biliyorlar. Her hayvanda olmasa da maymunlar ve fareler birbirlerine gülebiliyorlar.


Duygu

hayvanlarda-duygu-001.jpg

Sadece insanlar depresyona girer, kıskanç olur, meraklı olur diye bir şey yok. Evinde evcil hayvan besleyen insanlar onların ne kadar duygusal olduklarını biliyorlardır. Bizler gibi korku, arzu, panik, utanma ve daha birçok duyguya sahiptirler. Mesela kemirgenler çok meraklı olurlar. Goriller kıskanç olur. Yunusların ve ahtapotların depresyona girdikleri biliniyor.


Mimar

hayvanlarda-mimarlik-001.jpg

Kuşlar, tavşanlar, maymunlar ve daha birçok hayvan, içlerinde yaşamak için kendi evlerini inşa ederler.


Kültür

hayvanlarda-kultur-001.jpg

Maymunlar fırtına başlamadan önce yağmur dansı yapabilirler. 1963′de Japonya’daki bir hayvanat bahçesinde bir maymun, kafesin içindeki havuzda banyo yapmanın rahatlatıcı olduğunu keşfetmiş ve sürekli banyo yapmaya başlamıştır. Onu gören diğer maymunlarda da bu davranış görülmeye başlanmıştır.


Alet Kullanımı

hayvanlarda-alet-kullanimi-001.jpg

Maymunlar, kargalar, yunuslar, filler ve ahtapotlar alet kullanan hayvanlardan bazılarıdır. Yapacakları şeye göre nasıl bir alet kullanılması gerektiğini bilip mantık yürütebiliyorlar.


Hafıza

hayvanlarda-hafiza-002.jpg

Şempanzeler görüntüleri ve sayıları, kargalar şekilleri akıllarında tutabiliyorlar. Sincaplar kilometrelerce ötede bile olsa aylar önce gömdükleri yiyeceklerin yerini hatırlıyorlar. Hafıza konusunda bazen insanları geçebilirler.


Farkındalık

hayvanlarda-farkindalik-001.jpg

Hayvanlar da aynaya bakıp kendilerini tanırlar. Örneğin yüzlerine kalemle bir çizik çizsek değişikliği fark edip onu yok etmeye çalışırlar. Anlayacağınız hayvanların da farkındalığı oldukça gelişmiş düzeydedir.


Zeka

hayvanlarda-zeka-001.jpg

Güvercinler geometrik şekilleri insanlardan daha kolay ayırt ederler. Karıncalar bizlerden çok daha planlı çalışırlar. Fillerin aritmetik zekâları kuvvetlidir. Kargalar çok iyi mantık yürütürler. Kapalı kapıları açabilir, saklı objeleri araştırarak bulabilirler.


Tarım

hayvanlarda-tarim-001.jpg

Karıncaların yuvalarının bazı bölmelerinde mantar yetiştirdiğini biliyor muydunuz? Sadece insanlar tarımla uğraşmıyor hayvanlar da tarımda oldukça ilerideler.

 

NeOldu.com / Özel Haber

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.