Hava Durumu Nasıl Ölçülür?

Hava Durumu Nasıl Ölçülür?
22.03.201609:44

Hava durumu günlük yaşantımızı etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Peki her gün kontrol ettiğimiz hava durumu tahminleri nasıl ölçülüyor?

Haber güncelleme tarihi 21.11.2021 14:37

Hava Durumu Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Hava durumu atmosferde meydana gelen ve kısa süreli olarak değişen olaylara denir. Bir gün günlük güneşlik olan hava yarım saat sonra şiddetli yağmura dönebilir. Bunu önceden görebilmemizin tek yolu ise hava durumuna bakmaktır. Peki hava durumu tam olarak nedir ve nasıl ölçülür?

İşte tüm gündelik işlerimi etkileyen hava durumu hakkında bilgiler;

Hava Durumu Nedir?

Hava durumu nasıl ölçülür

Hava durumu, kısa süreli değişkenlik gösteren atmosfer olaylarıdır ve hava durumu çeşitleri; güneşli, sisli, bulutlu gibi cevaplarla değişir. Günlük veriler ise meteoroloji biriminden yararlanılarak öğrenilir. Meteoroloji birimi, hava durumlarına uyum sağlayabilmemiz için atmosfer olaylarına dair verileri toplar ve hava tahminlerinde bulunur. İşte hava tahminlerindeki simgelerin açıklamaları:

Hava Durumu Nasıl Ölçülüyor?

Hava durumu nasıl ölçülür

Meteorolojide gözlemler, yer ve yüksek atmosfer gözlemleri olarak ikiye ayrılır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yer gözlemleri, anlık ve saatlik olarak sürekli yapılır. Türkiye'de 300 merkezin üzerinde manuel olarak gözlem yapıldığı gibi 700 civarında da otomatik meteoroloji gözlem istasyonları aracılığıyla anlık olarak tüm meteorolojik parametreler ölçülür.

Türkiye'de 8 merkezde de yüksek atmosfer gözlemleri yapılır. Yüksek atmosfer gözlemleri tüm Türkiye'nin hava sahasında ortalama olarak dağılmıştır: İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Samsun, Adana, Diyarbakır, Erzurum. Günde iki kez, on ikişer saat aralıklarla bu gözlemler yapılır. Tüm dünyada eşzamanlı olarak Londra, Greenwich zamanına göre yapılır.

Meteorolojide yüksek atmosfer gözlemlerinde ölçüm yapılan balonların içine hidrojen gazı verilir çünkü havadan daha hafif olduğu için daha rahat yükselir. Gerektiğinde helyum gazı da kullanılır. Bu yüksek atmosfer gözlemlerinin adı ravinsonde gözlemlerdir. Bu gözlemler aracılığıyla yerden yaklaşık 35 km yüksekliğe kadar olan mesafede atmosfer dikey olarak sondajlanmış olur. Balona, içerisinde sensörler ve elektronik devreler bulunan bir alet yerleştirilir. Bu alet, bulunduğu her seviyedeki ölçmüş olduğu rüzgarın yön ve hızını, o seviyedeki sıcaklığı ve havanın nemini bildirir. Yüksek atmosfer gözleminin faydası, bulunduğu noktadan itibaren yaklaşık 150 km çapındaki bir alanında tüm meteorolojik parametreleri bir sonraki ölçüm yapılana kadar karakterize etmesidir.

Söylemek gerekir ki balon, içindeki helyum gazıyla birlikte atmosferde hem yükselir hem de mevcut rüzgarın yönüne göre doğu ya da batıya doğru gider. Gözlemlerde balon yukarı patladıktan sonra paraşüt vasıtasıyla aşağıya düşer ve orada herhangi bir etki bırakmadan gözlem sonuçlanmış olur. Gözlemlerde uçuş saatinden itibaren yaklaşık 90 dakika sonra uçuş, balon patladıktan sonra sonlanmış olur.

Hava Durumu ve İklim

Hava durumu nasıl ölçülür

İklim özellikleri hava durumunu belirler ve iklimin bir yerde sadece anlık değil, uzun süre etkisini göstermesiyle doğal ortam şekillenir. İnsanlar da iklime uygun şekilde faaliyet gösterir. İklimin etki alanları çevre ve insanlara etkisi olarak ikiye ayrılır.

Hava Durumu Nasıl Oluşur?

Hava durumu nasıl ölçülür

Havanın nasıl olacağını öngörebilmek için en doğru yol, havayı etkileyen etkenleri bilmektir: Yağmur, rüzgar, fırtına vb.

Bilindiği üzere Güneş Dünya'nın her tarafını aynı oranda ısıtmaz. Dünya'nın bölgeleri arasındaki bu ısı farkı, soğuk ve sıcak hava kitlelerini oluşturur. Bu hava kitleleri durağan değildir. Soğuk ve sıcak hava kitlesinin karşılaşması, bir cephenin oluşmasına ve önemli hava değişikliklerine sebep olur. Sıcak hava kitlesi, soğuk hava kitlesini aşarsa buluştukları yere sıcak hava cephesi; tam tersi olursa soğuk hava cephesi denir.

Sıcak hava soğuk hava kitlesinin üzerinde toplanınca sıcak hava kitlesinin süratle yükselmesi, havanın sert olmasına sebep olur. Basınç azaldıkça soğuyan hava, havadaki nemin ufak damlacıklar halinde yoğunlaşmasına ve bulutların oluşmasına sebep olur. Soğuk hava cephesi boyunca bulutlar birleşip koyulaşarak fırtına bulutları haline dönüşür ve fırtınalı hava, yağmur, dolu ve yıldırıma neden olur.

Hava durumu nasıl ölçülür

Soğuk cephe, sisli ve puslu bir havaya neden olur. Bu da bize havanın soğuk olacağını gösterir fakat sadece cephelerin hareketini izleyerek sonuca gidilseydi havanın nasıl olacağını öngörmek kolay olurdu. Oysa durum bu kadar basit değildir. Hava durumunu en çok etkileyen unsurlardan bir diğeri de yeryüzünün yapısıdır. Meteoroloji istasyonlarında bilim adamları tahminlerini birçok etkeni inceleyerek yapar.

Benzer İçerik Önerileri
Sıra Dışı ve Tuhaf 20 Doğa OlayıHava Kirliliğini Önlemenin Yolları
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2044
1037
461
312
444
1869
1643
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.