Hasip Kaplan Kimdir? Aslen Nereli? Siyasi Hayatı ve Kariyeri

İçeriğimizde Hasip Kaplan'ın kariyeri, hayatı, partisi hakkında bilgiler yer almaktadır. Hasip Kaplan'ın yaşamına dair bilgiler içeren biyografisi:
Hasip Kaplan Kimdir? Aslen Nereli? Siyasi Hayatı ve Kariyeri

Hasip Kaplan, doğduğu Şırnak'taki Harapşeref köyünde, Kürt asıllı bir Türk avukat ve siyasetçidir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kaplan, Uluslararası Hukuk uzmanı olarak çalışmış ve Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yapmıştır. Aynı zamanda İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Uluslararası Hukuk dersleri vermiş ve Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi olmuştur.

Hasip Kaplan Kimdir

Kaplan, birçok dernek ve vakfın üyesi olarak hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarlığı yapmış ve yurt içi ve yurt dışında birçok konferansa katılmıştır.

Özellikle 1999 yılında İmralı'da yargılanan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapmıştır.

Hasip Kaplan Kimdir

2007 yılında Bin Umut Adayları olarak Şırnak'tan bağımsız milletvekili seçilen Kaplan, 2011 yılında BDP destekli Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'ndan Şırnak'ta bağımsız aday olarak seçilmiştir.

2014 yılında diğer BDP milletvekilleri ile birlikte Halkların Demokratik Partisine (HDP) geçmiş ve TBMM'de 27 kişilik HDP grubunu oluşturmuştur.

Beş kitabı yayınlanan ve anadili Kürtçe olan Kaplan, iyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir; evli ve iki çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.