Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
14.04.201614:43

Tiroid iltihaplanması olarak bilinen haşimato hastalığı hakkında bazı araştırmalar yaptık. Bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi parazitlerin insan vücuduna zarar vermektedir. İşte Haşimato hastalığı hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 12:12

Günümüzde pek çok insanın karşısına çıkan bir hastalık olan Haşimato hastalığı Japon bir doktor tarafından keşif edilmiştir. Bağışıklık sisteminin bakteri virüs parazit ve mantar gibi insan vücuduna zarar veren antikorları tiroit bezine yönlendirerek ortadan kaldırmaya çalışan Haşimato Hastalığı tüm dünya da görülen bir hastalık çeşididir. Gün geçtikçe yaygınlaşan Haşimato Hastalığı insanların akıllarına beraberinde şu soruları da getirdi. Haşimato hastalığı nedir? Haşimato hastalığı nedenleri nelerdir? Haşimato hastalığı neden olur? Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir? Haşımato hastalığı tedavisi nasıldır? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.


Haşimato Hastalığı Nedir?

Anadolu’da “tembel gelin hastalığı” olarak adlandırılan haşimato hastalığı, tiroid bezlerinin iltihaplanmasıdır. Haşimato hastalığı, 1912 yılında Hakaru Haşimato adlı bir Japon doktor tarafından tanımlanmıştır. Bu nedenle haşimato hastalığı adını almıştır. Toplumun %2’lik kısmında görülen haşimato hastalığı, erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülür. Haşimato hastalığı, vücudun tiroid hücrelerine karşı ürettiği antikorlar ile ortaya çıkan ve tiroid üretimini engelleyen otoimmün bir hastalıktır. Vücudumuzu mikrop ve bakterilere karşı koruyan bağışıklık sistemi (immün sistem) akciğer, kemik iliği, dalak ve karaciğerlere yerleşmiş bir grup hücrelerden oluşur. Bu hücreler mikroplarla savaşmak için birtakım antikorlar üretip kana verirler. Bu antikorlar vücudumuz için oldukça faydalıdır.

tiroid-bezi-001.png

Bağışıklık sisteminde meydana gelen bir yanlışlık ve şaşma durumunda bazı antikorlar tiroid hücrelerine yapışırlar ve tiroid hücrelerini mikrop olarak algılayarak tahrip ederler. Bunun sonucunda ise iltihabi bir durum olan “tiroidit” ortaya çıkar. Oluşan iltihap nedeniyle tiroid hormonu çalışamaz hale gelir ve kandaki tiroid hormon (tiroksin) düzeyi düşer. Her zaman için tiroid hormonu düşmesi haşimato hastalığını işaret etmez. Tiroid hormonu, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. En çok yapılan yanlışlardan biri de her tiroid hormonu düşen hastaya haşimato teşhisi konulmasıdır. Ancak haşimato teşhisinin konulması için tiroid bezinde iltihap olması gerekir. Ayrıca tiroid bezinde oluşan iltihabın tiroid bezine karşı üretilen antikorlarla birlikte olması gerekir.

hasimato-hastaligi-001.jpg


Haşimato Hastalığı Neden Olur?

Haşimato hastalığı pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hamilelikten virüs ve bakterilere kadar pek çok unsur, haşimato hastalığının oluşumunda etkili bir rol oynayabilir. Haşimato hastalığının oluşumundaki temel neden, bağışıklık sisteminin tiroid hücrelerini mikrop olarak algılayıp tahrip etmesidir. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bu sorunun nedeni henüz bilim adamları tarafından bulunamamıştır. Ancak bu konuyla ilgili çeşitli düşünceler ve teoriler mevcuttur.

hasimato-hastaligi-nedenleri-002.jpg

Virüs ve bakterilerin haşimato hastalığını tetiklediği düşünülmektedir. Virüs ve bakterilerle savaşmak için üretilen antikorların aynı zamanda vücuda da saldırabileceği ifade edilmektedir. Haşimato hastalığının oluşumunda etkili olduğu düşünülen bir diğer durum ise genlerdir. Otoimmün hastalıkların genler yoluyla yayılabileceği ifade edilmektedir. Ayrıca aşırı iyot tüketimi de haşimato hastalığı riskini arttırabilir. Haşimato hastalığının tetiklediği düşünülen durumlardan bir diğeri ise hamileliktir. Doğum sonrasında birçok kadın hipotiroidinin değişik formunu geçirebilir ve bu durum kendiliğinden geçebilir. Ancak bu tip vakaların %20’sinde yıllar sonra haşimato hastalığı meydana gelebilir. Buna bağlı olarak hamileliğin haşimato hastalığına neden olabileceği düşülmektedir.

hamilelik-ve-hasimato-hastaligi-001.jpg


Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her geçen gün dünya da yaygınlaşan bir hastalık olan Haşimato hastalığı insanların akıllarına şu soruları da getirmeyi başardı. Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir? Haşimato hastalığı, tiroid bezinin şişmesi ( guatr), depresyon, kazbızlık, kolesterol yükselmesi kilo alma, ses kısıklığı gibi çeşitli etkenler başta olmak üzere pek çok belirtiye sahiptir. İşte Haşimato Hastalığının belirtileri;

 • Tiroid bezinin şişmesi (guatr)
 • Soğuğa karşı hassasiyet
 • Çabuk yorulma
 • Ses kısıklığı
 • Düzensiz adet dönemi
 • Cilt kuruması ve yüzün kabarması
 • Saç ve kaş seyrelmesi
 • Kilo alımı
 • Depresyon
 • Kabızlık
 • Yavaş kalp atışı
 • Kolesterol yükselmesi
 • Genç kadınlarda hamile kalmanın zorlaşması

hasimato-hastaligi-sikayetleri.jpg


Haşimato Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Henüz haşimato hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak guatr ve tiroid yetmezliği gibi durumlar karşısında tiroid hormonu takviyesi yapılır. Beslenme düzenine ek olarak verilen tiroid hormonu ömür boyu kullanılır.

Haşimato Hastalığı tedavisi

Önerilen İçerik;

 Yanlış Bilinen 7 Şehir Efsanesi!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
1
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.