Haritalarda Yer Şekillerini Göstermede Kullanılan Yöntemler

Haritalarda Yer Şekillerini Göstermede Kullanılan Yöntemler
29.10.201910:17

Harita üzerine yer şekillerini gösteren birçok simge ve imge yer almaktadır. Bizde bu içerikte haritada yer şekillerini göstermede kullanılan yöntemleri inceledik.

Haber güncelleme tarihi 29.10.2019 10:48

Harita oluşturulurken faydalanılması gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler, haritanın okunmasını kolaylaştıran yöntemler olup bir haritada mutlaka olması gereken detaylardır. Haritalarda yer şekillerini göstermeden kullanılan yöntemler şunlardır.

 1. Renklendirme yöntemi
 2. Gölgelendirme yöntemi
 3. Tarama yöntemi
 4. Kabartma yöntemi
 5. İzohips yöntemi

Renklendirme Yöntemi Nedir?

haritada yer şekilleri

Harita oluşturulurken yer şekillerini göstermede kullanılan yöntemlerden ilki renklendirme yöntemidir. Bu yöntem ile yüzey şekilleri yükselti aralığına göre çeşitli renklerden faydalanılarak gösterilmelidir. Haritalarda genellikle yeşil renkle gösterilen yerler için “orman” betimlemesi gibi düşünülse de renklendirme yöntemi sadece yükseltileri gösterdiği için yeşil renkli yerlerin orman olarak algılanmaması gerekir. Yükseltisi az olan yerler, yeşil renk kullanılarak gösterilir, yükseltisi fazla olan yerler ise kahverengi kullanılarak gösterilir.

Renklendirme yöntemi, haritalarda denizi göstermek için de kullanılır. Kıyıdan derinliklere doğru açık maviden koyu mavi rengine doğru belirtilir.


Gölgelendirme Yöntemi Nedir?

haritada yer şekilleri

Haritaların bir köşesinde kullanılan gölgelendirme yöntemi kullanılırken yer şekillerinin 45° eğimli bir ışıkla aydınlatıldığı düşünülerek ışık alan yerler boş bırakılır. Gölgede kalan yerler ise gri veya kahverengi ile belirtilir.


Tarama Yöntemi Nedir?

haritada yer şekilleri

Haritada yer şekillerini göstermede kullanılan bir diğer yöntem ile tarama yöntemidir. Tarama yöntemi, yer şekillerinin eğim durumuna göre boyu, sıklığı ve kalınlığı değişen çizgilerle belirtilir. Haritada yer şekilleri gösterilirken eğimin fazla olduğu yerlerde çizgiler; kısa, kalın ve sık şekilde kullanılır. Eğimin az olduğu yerlerde ise çizgiler; ince, uzun ve seyrek şekilde kullanılır. Haritada düz alanlar ise boş bırakılır.


Kabartma Yöntemi Nedir?

haritada yer şekilleri

Yer şekillerini üç boyutlu ve gerçeğe yakın şekilde göstermek için kullanılan kabartma yönteminde yer şekilleri, ölçek dahilinde küçültülerek kabartmalar yapılır. Bu haritaların yapımı diğer haritalara göre hem daha zor hem de maliyet bakımından daha yüksek oldukları için çok fazla tercih edilmezler.


İzohips Yöntemi Nedir?

haritada yer şekilleri

Yer şekillerini göstermede kullanılan bir diğer yöntem ise izohips yöntemidir. Bu yöntemin kullanıldığı yerler, deniz seviyesi ile aynı yükseklikte olan yerlerdir. Deniz seviyesi ile aynı yükseklikte olan yerler noktaların birleştirilmesiyle elde edilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
7
281
8
20
114
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.