Hamster Bakımı

Hamster Bakımı
16.12.201511:40

Evde hamster beslemenize yardımcı olacak bütün bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:13

Hamster Bakımı ve Özellikleri

Hamsterlar evde rahatlıkla beslenebilecek hayvanlardan biridir. Özellikle evde çok vakit geçiriyorsanız ya da çocuklarınız hayvan beslemek istiyorlarsa, beslemek için ideal bir hayvan olacaktır.

Ancak hamsterların birkaç cinsi bulunduğu için öncelikle bunları araştırmanız ve kendinize en uygun olanı tercih etmeniz gerekmektedir. Bazı hamster ırkları birkaç hamsterla beraber yaşamaktan hoşlanırken bazıları ise hoşlanmazlar.

 

Hamster Türleri

Hamster ırklarının en sık rastlanılanları şunlardır;

  • Çin Hamsterı: Küçük ve az bulunan bir ırktır.
  • Cüce Hamster Çeşitleri: Birkaç farklı çeşittedirler ve bazıları Çin hamsterları ile karıştırılabilirler.
  • Suriye Hamsterları: Birkaç farklı renkte olabilirler.

 

Hamster Türleri

 

Hamster Seçimi

Hamster alırken, evcil hayvan dükkanlarından aldıklarınız sağlıklı olacak diye bir şey yoktur. Bu nedenle hamster alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamster alırken öncelikle bilmeniz gereken nokta, alıştıkları yerlerden ayrıldıklarından strese girebildikleridir. Bu nedenle hamsterınız sağlıklı olsa da eve gelince stresten rahatsızlanma durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genç yaştaki bir hamsterı sahiplenmek, yetişkin hamster sahiplenmekten daha avantajlıdır çünkü genç hamsterlar hem daha sağlıklı hem de daha arkadaş canlısı olabilmektedir. 

Hamster alırken poposunda ıslaklık olmamasına, gözlerinde akıntı olmamasına dikkat edilir ve en hareketli olanını tercih etmeniz önerilir.

 

Hamster Seçimi

Hamster Bakımı İle İlgili Püf Noktalar

Hamster besleyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Hamsterlarınız için olabildiğinde geniş yaşam alanları sunmanız gerekmektedir.
  • Hamsterlarınıza çok yemek vermek, onların ileri de obez olmalarına sebep olabilmektedir.
  • Dişleri çok hızlı bir şekilde uzadığından, hayvanların kemirebileceği oyuncaklar almanız gerekmektedir.
  • Hamsterlar gündüzleri uyuyan, geceleri ise son derece aktif olan hayvanlardır. Geceleri yaptıkları gürültü ile uykunuzu bölebilecekleri için yatak odasında bakılmaması tavsiye edilmektedir.
  • Yaşam süreleri değişmekle birlikte, sağlıklı ve uygun koşullarda beslenen hamsterlar ortamala 3 sene kadar yaşayabilmektedir.

 

Hamster Kafesi

Hamster almadan önce, kafesini, oyuncaklarını ve diğer gerekli eşyalarının alındığından emin olmanız gerekmektedir.

Hamster Kafesi Nasıl Olmalı?

 

Kafes alırken temizliğinin daha rahat olabilmesi için plastik tabanlı olanlarının tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca bir hamster kafesi olabildiğince büyük olmalıdır. Tek bir hamster için 30 cm yüksekliğinde 60x45 cm alana sahip bir kafes alınması tavsiye edilmektedir.

Kafesin tabanına 3-5 cm kalınlığında emici bir taban malzemesi konulmalıdır. Bu taban malzemesinin üzerine ise saman gibi onlara doğal ortam yaratacak şeylerin serilmesi gerekmektedir. 

Hamsterlarınızın yuvasının içerisine bir miktar ot koymanız da önerilmektedir. Yem kaplarının ise hamsterlarınızın boyutundan küçük olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca kafeste koşma tekerleği şarttır çünkü yeterince hareket edemeyen hamsterların önemli sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Kafesin çok sık temizlenmesine gerek yoktur. Haftada bir gün yapacağınız temizlik yeterli olacaktır. Kafesleri çok sık temizlenen hamsterlar huzursuz ve stresli olabilirler.

Hamsterlar hareketli hayvanlar oldukları için düzenli olarak aktivite yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle hamsterlarınıza uygun oyuncaklar almalısınız. Dişlerini düzgün tutmak için çiğneyebileceği oyuncaklar ve enerjilerini atabilecekleri oyuncaklar almanız tavsiye edilir.

 

Hamsterların Üremesi

Hamsterların çiftleşebilmesi için dişi ve erkeğin en az 4 aylık olması gerekmektedir. Dişi yaklaşık 4 günde bir çiftleşmeye hazır durumda olur. Ancak hazır değil ise erkeğe saldırabilmektedir.

 

Hamsterlarda Çiftleşme

 

Hamsterlarınızın çiftleştirmek istiyorsanız, akşamları dişi hamsterı erkek hamsterın yanına koymalısınız. Çiftleşme gerçekleştikten sonra ise dişiyi tekrar kafesine geri koymalısınız.

Çiftleşen dişinin kafesinde bol miktarda taban malzemesi, saman ve ot bulundurulmalıdır. Dişinin kafesi, serin ve gün ışığı alan yerlerde tutulmalıdır.

Dişinin gebeliği yaklaşık 16 gün sürmektedir. Ortalama 7 adet yavru doğururlar. Yavrular ilk doğduklarında tüysüz ve gözleri kapalı olmaktadır. Yavrulara yaklaşık 10 gün sonra katı yem verilmeye başlanabilir. Yavrular 4 haftalık olduklarından annelerinden ayrılmalıdır. Yoksa anne hamster yavrulara saldırabilir. Hamster yavruları hızlı bir şekilde gelişir ve 3 ayda yetişkin olur.

 

Hamsterları Evcilleştirmek

Hamsterları evcilleştirebilmek için 4-7 aylık olmaları son derece ideal olacaktır. Yavru hamsterlar sahiplerine çabucak alışır. 

Hamsterlarınızı evcilleştirmek için yemini her akşam üstü kafesin tabanına elinizle koymanız önerilmektedir. Daha sonra yemi elinizle onlara sunmaya başlayın. Elinizle beslediğiniz hamsterlarınızı, diğer elinizle severek onları kendinize daha da alıştırabilirsiniz. 

Hamsterlar özellikle korktukları zaman ısırmaktadır. Bu nedenle onları korkutmamaya, nazik davranmaya özen göstermelisiniz. 

 

Hamsterlarda Evcilleştirme

 

Hamsterların Beslenmesi

Hamsterların beslenmesin satılan yemler uygundurlar. Bu yemlerin yanında, hamsterınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tamamen alabilmesi için ona zaman zaman sebze ve meyve de vermelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
652
192
432
341
339
34
135
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.