Haluk Pekşen Kimdir? & Hakkında Bilgi

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olan Haluk Pekşen, 1961 yılında Trabzon’un Yomra ilçesinde doğmuştur. Bu içeriğimizde Haluk Pekşen Hakkında merak edilenleri derledik.
Haluk Pekşen Kimdir? & Hakkında Bilgi

Haluk Pekşen Biyografisi

Haluk Pekşen, 11 Eylül 1961'de Trabzon Yomra Yokuşlu Köyü'nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Haluk Pekşen İngilizce bilmektedir. Evli ve  2 çocuk babasıdır.

haluk-peksen-biyografisi.jpg


Haluk Pekşen’in Eğitim ve Siyasi Hayatı

Üniversite eğitimini  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Pekşen, 1987 Yılında Avukatlığa başladı. SODEP ile başladığı siyasal yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile devam etti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1992 yılında açılışı sonrasında Trabzon’da yapılan ilk MYK toplantısında alınan kararı ile açılış konuşması Haluk Pekşen tarafından yapıldı. Devrimci İşçi Sendikaları DİSK’in yeniden yetki kazanmasında Avukat olarak görev yaptı.

haluk-peksen’in-egitim-ve-siyasi-hayati.jpg


Haluk Pekşen'in Çalışma Hayatı

120’nin üzerinde Sivil toplum örgütü ve Derneğin kurucusu ya da üyesi olan Pekşen, 2006 -2009 yılları arasında % 96.4’lük bir iş başarısıyla, Türkiye Kızılay Derneği Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü. Kulüpler Birliği Hukuk Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği danışmanlığı, Doğu ve güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Birliği kurucusu ve Başkan Vekilliği, Tur Operatörleri Derneği Genel Sekreterliği ile Değerler ve Dayanışma Derneği Başkanlığını da yapan Pekşen çok sayıda sivil toplum faaliyetinde aktif olarak görev aldı.  Çok sayıda yerel, ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşunda söyleşi ve makalesi yayınlandı.1998 yılında yayınladığı “Gelecek ve Ekonomi” isimli raporuyla, 2001 krizini çok önceden ve tam zamanlı olarak öngören Pekşen, 2006 yılında Kanal D TV’de Ekonomi Programı dizisinde küresel ekonomik kriz ve Türkiye’ye etkileri konusunda 3 ayrı program yaptı.

haluk-peksenin-calisma-hayati.jpg

Pekşen’in Küresel ekonomiler ve ülke ekonomilerine etkisi konusunda çok sayıda makale ve söyleşisi bulunmaktadır.1997 yılında KEİPA tarafından kabul edilen ve halen inşası devam eden “İpekyolu Demiryolu Projesi” nin fikir sahibi, Avrupa Sivil Havacılık Güvenliği, Uluslararası Yardım Kuruluşları Konvansiyonu, Avrupa Seyrüsefer teşkilatı (Eurocontrol) Müellifliği de yaptı. Türkiye’nin ilk, “İç hatlar uçuş lisanslı havayolu şirketi”nin kurucusu olan Pekşen, Halen uçmakta olan çok sayıda havayolu, yolcu, kargo ve yer hizmeti şirketinin kurucusu ve danışmanı olarak görev yaptı. 2000 yılı Beş Yıllık Kalkınma Plan çalışmalarında, AB ile ilişkiler Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı, 2001 Ekonomik krizi sonrasında ise “Güçlü Ekonomiye Geçiş” çalışmalarında görev aldı. Pekşen, evli ve iki çocuk babasıdır. Haluk Pekşen, 25. ve 26. Dönem Cumhuriyet Halk PartisiTrabzon Milletvekili olarak meclise girmiştir. 

haluk-peksen-001.jpg

Önerilen İçerik;

 CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeleri

NeOldu.com

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.