Hafta Sonu İzlenmesi Gereken En İyi 25 Film Önerisi

Hafta Sonu İzlenmesi Gereken En İyi 25 Film Önerisi
05.12.201813:50

Farklı türlerde filmlerin yer aldığı içerikte, hafta sonu izlenmesi gereken birbirinden güzel ve etkileyici filmleri bir araya getirdik. Hafta sonu evinizi güzel vakitler geçirmenizi sağlayacak IMDB puanı yüksek en iyi aşağıda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 24.10.2020 09:22

Hafta Sonu Evde İzlenebilecek En İyi Film Önerileri

Hafta sonu evinizde izleyebileceğiniz farklı türdeki en iyi filmleri bu içerikte listeledik. İşte, evinizde güzel bir hafta sonu geçirmenize imkan sağlayacak mutlaka izlenmesi gereken en iyi yabancı film önerileri...

Hafta Sonu İzlenecek Filmler;

25. Dil Perisi (2003) IMDb: 5.0

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Kyle, diş perisi gördüğünü iddia etmektedir. Hatta diş perisinin onu öldürme amacında olduğunu söyler. Ancak kimse Kyle’ye inanmaz. Kimsenin ona inanmadığı kasabayı terk eder. Bu terk edişin ardından on iki yıl geçmiştir. Kylie, giderken arkasında onun gerçeği söylediğini düşünen iki kişiyi bırakmıştır; biri çocukluk aşkı Caitlin ve diğeri ise, onun küçük erkek kardeşi. Ve şeytan Darkness Falls’ta tekardan ortaya çıkmıştır.

Kyle, seneler önce gördüğü o ölüm makinesi yaratığa karşı savaşmak için yeniden dönmek zorundadır. Çünkü şeytan, intikam sebebiyle geri dönmüştür ve bu sefer Caitlin’in kardeşini almadan hiçbir yere gitmeyecektir.

Tür: Korku, Gizem

Fragman


24. Ziyaretçiler (2008) IMDb: 6.1

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

11 Şubat 2005 tarihinde bir evde yaşanan katliamın hikayesini konu alan The Strangers izleyenlere gerçekten güvende olup olmadıklarını sorgulatacak türde bir yapım olması ile dikkat çekiyor. Kristen McKay eşi ve kendisi için hazırladığı romantik bir ortamda bir kutlama gecesi organize etmiştir.

Ortak bir arkadaşlarının düğün eğlencesinden gelen çift planladıkları romantik yemeğin bazı yabancılar tarafından korku dolu anlara dönüşmesine şahitlik etmek zorunda kalırlar. Kristen ve James nedenini bilmedikleri bu terör ortamından sağ salim çıkabilmek için ciddi anlamda bir savaş vermek zorunda kalacaklardır.

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Fragman


23. Derin Kabus (2014) IMDb: 6.2

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Paris'te araştırma yapan bir grup gezgin, metropolün yer altında kazılar yaparlar. Bu kazılar sonunda, tarihi birçok detayla yüz yüze gelirler. Toplu katliamların yapıldığı yer altı mezarlarında araştırma yaparlar ve bu dolambaçlı yollarda gizem dolu maceralar yaşarlar.

Karşılaştıkları sıra dışı canlılar ve canlı kalıntıları araştırmaları için çok çarpıcı olsa da kendi aralarında sıkıntılar yaşayacakları da aşikardır. Korkunun az gerilimin fazla olduğu film, izleyiciye nefes kesen anlar yaşatıyor. İzleyicilere iç gıcıklayıcı anlar yaşatan film, korku ve gerilimin birlikte işlendiği kaliteli bir yapım.

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Fragman 


22. Ayı Teddy (2012) IMDb: 6.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

John 8 yaşındayken bir Noel gecesinde dilek olarak çok sevdiği oyuncak ayısının canlanmasını diler. Sabah uyandığında bütün hayatı boyunca en iyi arkadaşı olarak ona eşlik edecek olan Ted, konuşan bir ayı olarak karşısında durur.

30'lu yaşlarına geldiği zaman John ile Ted baş başa bir ömür geçirmişlerdir. John'u Lori adındaki sevgilisi ile paylaşamayan ayı Ted için işler içinden çıkılamaz bir hal almaya başlar. John ise kendi hayatının kontrolünü ele alabilmek için Ted'den ayrılmak zorunda olduğunu hisseder.

Tür: Komedi, Fantezi

Fragman


21. Amerikan Pastası (1999) IMDb: 7.0

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

4 kişilik bir arkadaş grubundan oluşan ve hayatları boyunca kimse ile cinsel bir ilişki yaşamamış olan lise öğrencileri psikolojik anlamda üzerlerinde bir baskı hissetmeye başlarlar. Mezuniyet gecesine kadar bir kız ile cinsel ilişkiye girmek için birbirleri ile iddiaya giren bu grup öğrencileri adına artık bir kızla cinsel ilişkiye girmek sadece maddi değil manevi bir yükü de beraberinde getirir. Bu iddia üzerine öğrenciler arasındaki oyun da başlamış olur.

Tür: Komedi

Fragman


20. Ah Mary Vah Mary (1998) IMDb: 7.1

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Ted Stroehmann hayatında her zaman kaybeden biri olmasına rağmen herkesin gözü üzerinde olan kız 17 yaşındayken onu bulmuş ve mezuniyet gecesi için birlikte olma teklifinde bulunmuştur.

Mary ile o gecesi facia şekilde geçen Ted için 12 yıl sonrasında o geceden sonra Mary'i görmemiş olmak hala onun için deli olmasına engel değildir. En yakın arkadaşının ısrarları üzerine Mary'i Miami'de takip edecek bir dedeftik tutan Ted, sonunda onu bulur ve olaylar gelişir.

Tür: Komedi, Romantik

Fragman


19. Korku Seansı (2013) IMDb: 7.5

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Korku Seansı, konusunu gerçek bir hayat hikayesinden alıyor. Ünlü çift Ed ve Lorraine Warren, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışıyor. Yeni ve ürkütücü bir vaka ile karşı karşıya kalıyorlar. Bir gün Perron ailesinden bir telefon alıyorlar ve bu telefonla hayatlarının en korkunç görevine atıldıklarını fark ediyorlar.

Perron ailesi, gözlerden uzak çiftlik evlerinde bilinmeyen nedenlerden dolayı karanlık bir varlık tarafından kuşatılıyor. Bu nedenle de ailenin hayatı kâbusa dönüşüyor. Bu vakayı çözmeye çalışan Warren çifti; ne kadar ürkütücü ve şeytani bir varlıkla karşılaşabileceklerini çok geç fark ediyor.

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Fragman


18. Aynı Yıldızın Altında (2014) IMDb: 7.7

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Hazel 16 yaşındadır ve tiroit kanseri ile mücadele ederken, hastalığı akciğerlerine sıçramıştır ve yaşamını oksijen tüpü ile devam ettirmektedir. Kanser hastaları için yapılan çalışmalar esnasında Augustus isimli beyin tümörü rahatsızlığı bulunan ve bir bacağını kaybetmiş bir genç ile tanışır. İkili birlikte zaman geçirmeye başlarlar ve bir birlerine aşık olurlar. Hastanede tedavi gördükleri dönemlerde de birbirlerini hiç yalnız bırakmazlar.

Augustus sevgilisi Hazel’in hayalini gerçekleştirmek için beraber yola çıkarlar ve Amsterdam’da sevdikleri yazar Peter Van Houten’i aramaya başlarlar. 2014 yapımı olan film, John Grenn’in romanından uyarlanmış ve Josh Boone yönetmenliğinde çekilmiştir.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


17. Kung Fu Sokağı (2004) IMDb: 7.8

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

1930'lı yılları kapsayan dönemlerde Çin başka bir havadadır. Balta Çetesi adı verilen bir çete tüm zengin mahallerinin kontrolünü elinde tutmaktadır. Bu çete sadece kıyıda köşede kalmış olan fakir mahallere dokunmamaktadır.

Sing, Balta Çetesi'ne dahil olmak isteyen fakat bunun için çok yetenekli olmayan biridir. Bir gün arkadaşı ile beraber zengin bir mahalleye gidip kendilerini Balta Çetesi'ndenmiş gibi tanıtırlar ancak olaylar çok farklı gelişir. Balta Çetesi de onlardan çok kısa bir süre sonra mahalleye gelir ve olaylar gelişmeye başlar.

Tür: Aksiyon, Komedi

Fragman


16. Avatar (2009) IMDb: 7.8

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Jake Sully felçli eski bir askerdir. İkiz kardeşinin ölmesinin ardından onun görevini devralarak Pandora adlı bir gezegene gider. Burada Navi denilen bir tür yaşamaktadır ve kendi inançları, dünya görüşleri ve yaşam tarzları vardır. Bu gezegende değerli bir maden keşfeden askerler Avatar adlı programı yöneterek hem Navi gibi görünen hem de insan haline dönebilen bir sistem oluşturmuşlardır.

Dr. Grace Augustine ile Jake Sully bu gezegende Naviler arasına girerek onların yaşamlarını, inançlarını ve dillerini öğrenirler. Onları askerlerden korumak isteyen bu ikili bir mücadeleye başlar. Bu arada Navi Prensesi Neytiri’ye de aşık olan Jake için durum hiç de kolay olmayacaktır.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantezi

Fragman


15. Zamanda Aşk (2013) IMDb: 7.8

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Tim 21 yaşına geldiğinde yeni bir yeteneğe sahip olur. Ailesinde bulunan diğer erkekler gibi artık Tim’de zamanda seyahat etme yeteneğine sahip olur ve bunu kullanmaya başlar. Bunu kendi lehine kullanmaya başlayan Tim geçmişinde onu utandıran ve değişmesini istediği anlara giderek değiştirmeye başlar. Hayatında değişiklik yapmaya başlayan Tim Londra'ya taşınır ve orada oldukça güzel olan Mary'ye aşık olur. Herkesten gizlediği bu yeteneğini ilişkisi üzerinde kullanmaya başlayan Tim için her şey daha karışık bir hal almaya başlar.

Tür: Komedi, Drama

Fragman


14. Yarının Sınırında (2014) IMDb: 7.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Mimics gezegeninden gelen uzaylılar dünyayı ele geçirmek için bütün güçleriyle saldırıya geçer. Milyonlarca insan ölürken, sağ kalanlar açlığın ve çaresizliğin ortasında kalmıştır. Dünyada bulunan teknoloji bir türlü onları durdurmaya yetmez. Zihinsel silahlarla saldıran uzaylıları durdurmak kolay olmayacaktır.

Son çare bütün ülkelerin bir araya gelerek ellerindeki en güçlü silahları ortaya çıkarmaktır. Bill Cage orduyu yönetmek için başa geçmiştir. Fakat ilk saldırıda hayatını kaybeder. Cehennem gibi bir yerde uyanan Bill Cage'ye yeni bir şans verilir tekrar savaşmak için ordunun başına geçer. Her ölüp dirildiğinde daha zeki ve daha tecrübeli olarak dirilmektedir.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Fragman


13. Not Defteri (2004) IMDb: 7.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Yıllar öncesinde gelen bir aşk hikayesi, artık sararmış yaprak haline gelen not defterinden oldukça eski yıla ait bir aşk hikayesi yazmaktadır. 1940’lı yıllarda geçen bu aşk hikayesinde ailesi ile Seabrook Adasına Allie isimli genç ve güzel bir kız gelir.

Ailesiyle güzel bir tatil geçirmek için gelen Allie burada Noah ile tanışır ve aralarında bir çekim oluşur. Çok farklı hayatlara sahip olan gençler geçirdikleri yaz sürecinde birbirlerine aşık olur. Aralarında sınıfsal bir uçurum olan aşıkların önündeki tek engel 2. dünya savaşıdır.

Tür: Dram, Romantik

Fragman


12. Saksı Olmanın Faydaları – (2012) IMDb: 8.0

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Charlie, içine kapanık kendi dünyasında yalnız bir şekilde yaşayan ve sürekli arkadaşları tarafından küçük düşürülüp, alay konusu olan bir gençtir. Bir gün yine acımasız şakalara ve alaylara daha fazla dayanamaz ve intihar etmeye karar verir. Hayata döndürüldükten sonra bunalımdan bir türlü çıkamayan Charlie liseye başlamıştır.

Okulda Sam ve Patrick kardeşler ile tanışır aralarında iyi bir uyum olduktan sonra sıkı arkadaş olmaya karar verirler. Sam ve Patrick, Charlie'nin durumunu öğrendikten sonra onunla daha fazla ilgilenmeye hayattan zevk almayı sağlamaya çalışacaklardır. Sam ve Patrick sayesinde gerçek dünyaya adım atan Charlie yaşama arzusu ile dolup taşar.

Tür: Dram

Fragman


11. Yetimhane (2007) IMDb: 8.1

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Yetimhane filmi Laura’nın hikayesinin anlatıldığı bir filmdir. Laura çocukluğunun en güzel yıllarını bir denizin kenarında yer alan yetimhanede yaşamıştır. Yetimhanede yaşadığı yıllar boyunca orada çalışanlar ve beraber yaşadığı arkadaşları onu hep sevmiştir. Aradan geçen otuz yılın ardından Laura eşi ve yedi yaşına girmiş olan oğluyla beraber yetimhaneye tekrar gider.

Laura’nın en büyük istediği şey yıllardır kapalı durumda olan yetimhanenin yaptırılıp çocukların yaşaması için yeniden düzenlenmesidir. Ancak Laura’nın çocuğu bir süre sonra görünmeyen arkadaşlar edinir ve bu da Laura’nın uzun yıllar önce unuttuğu korkusunu yeniden hatırlamasına yol açar.

Tür: Drama, Korku, Gizem

Fragman


10. Salak ile Avanak (1994) IMDb: 8.3

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Llyod ve Haryy aynı kafadan iki arkadaştır. Dağınık ve sorumsuz olmaları başlarına her zaman iş açmış iki arkadaştır. Bu ikili girdikleri her işten kısa sürede kovulmaları ile meşhurdur. Llyod limuzin şoförlüğü Haryy ise köpek bakıcılığı yapmaktadır. Llyod bir gün Maryy Swansson'u havaalanına getirir.

Hava alanına gelen Maryy elindeki para dolu çantayı bir yerde bırakır ve uçağa biner. Llyod'da o çantayı alarak güzel kadına getirmek ister. Ancak bilmediği şey Marry'in çantayı bilerek bıraktığıdır. Çünkü Marry kocasını fidyecilerden kurtarmak için fidye parasını kendisine söylenilen adrese bırakmıştır. Bu durumu bilmeyen Llyod ise çantayı genç bayana getirerek onun gözüne girmek ister.

Tür: Komedi

Fragman


9. Soysuzlar Çetesi (2009) IMDb: 8.3

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Savaş yaşanırken bir teğmen olan Aldo, Yahudi askerler tarafından oluşturulan bir çeteye karşı cevap vermek zorunda kalır. Raine ismi verilen bir başka çete ise bu sırada Nazi Almanya’sının en bilinen isimlerinden bir tanesine karşı zarar vermek için bir operasyon yönetmektedir.

Bu nedenden dolayı da bir Alman sinema oyuncusundan destek almak zorunda kalmaları gereken herkesin kaderi bir sinema salonu etrafında şekillenmek zorunda kalacaktır. Yaşananların macera, savaş ve gizem içinde gözler önüne seren film bir baş yapıt olması ile listelerde özel bir yere sahiptir.

Tür: Macera, Drama, Savaş

Fragman


8. Çöküş (2004) IMDb: 8.3

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

İkinci Dünya Savaşı'nı konu alan birbirinden farklı yapımların var olduğunu sinema severler kesin şekilde bilirler. Bu filmi diğerlerinden ayıran ise Hitler ve yakınındaki kişiler tarafından savaşın son zamanlarında yaşananların gözler önüne serilmesi olarak aktarılabilir.

Hitler rolünü canlandıran Bruno Ganz oyunculuğu ve başarılı birçok performans faktöründen dolayı sayısız ödül ve Oscar almayı başarmıştır. Bir sığınakta kendilerini güvenceye alan Führer ile sekreteri Traudi Junge çökmüş bir halde bulunan Berlin için hala umut beslemekte ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Toplu şekilde intihar etmeden önce Eva isimli kadınla evlenir. Cesetleri de yakılır.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Fragman


7. Sil Baştan (2004) IMDb: 8.3

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Joel Barish, şiddetli bir kavga sonrasında ayrıldığı sevgilisinin bir deneyde ilişkilerine dair bütün anılarını sildirdiğini öğrendiği zaman oldukça üzülür. Aynı deneye katılmak ve ilişkilerine dair anıları sildirmek isteyen Joel, geçmişe ilişkin her şeyi tekrar hatırlayacaktır.

Clementine Kruczynski ile son derece güzel başlayan, fakat zaman içerisinde tatsızlaşan ilişkisini yeniden göz önünde bulunduran adam, yaşanan güzel anılar hatırına ilişkisini unutmak istemediğini fark edecektir. Film, zıt kişiliklerine karşın birbirine ihtiyaç duyan bu ikilinin, farkında olmadan doğan ilişkisine sıcak ve duygusal bir bakış getiriyor.

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Fragman


6. Truman Şov (1998) IMDb: 8.6

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Sinema tarihinde en iyi senaryolardan birine sahip film, sonu ile izleyenleri büyülemeyi başarıyor. Dünyanın en güzel adasında yaşayan ve çok güzel bir hayatı olan Truman her gün mutlu bir güne uyanıp, sorunsuz o günü tamamlamaktadır.

Güzel bir iş, güzel bir eş ve mutlu bir hayatı olan Truman, bir gün aslında öldüğünü sandığı babasını görmesi ile hayatında değişiklikler oluşmaya başlar. Truman babasını gördüğüne çok emindir ve aslında her şeyin farklı göründüğünü ve yolunda gitmediğini anlamaya başlar.

Tür: Komedi, Drama, Bilim Kurgu

Fragman


5. Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) IMDb: 8.8

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

4 tane oğlu bulunan bir annenin tüm çocukları 2. dünya savaşı sırasında askerdedir. Bir gün 3 oğlunun ölüm haberini alır ve tek istediği ise 4. oğlunun yaşadığını öğrenmektir. 3 oğlunun ölümü ile derinden sarsılan ve büyük yara alan annenin hayattan tek dileği 4. oğluna sağ salim kavuşmaktır.

Artık Amerikan ordusunun tek bir görevi vardır, kadının sağ kalan oğlunu bulmak ve annesine getirmek. Başkan tarafından verilen emir ile birlikte 8 kişilik asker birliği Ryan'ı kurtarmak için büyük bir mücadeleye girer.

Tür: Drama, Savaş

Fragman


4. Schindler’in Listesi (1993) IMDb: 8.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Oskar Schindler isminde bir Alman iş adamının Yahudi işçiler ile arasında geçen duyarlılığı konu edinen film bir dönem filmi olması ve başarılı performansları nedeniyle 7 dalda ödül kazanmış yapımlardan bir tanesidir.

2. Dünya Savaşı sırasında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu nedenden dolayı 1100 Yahudi'nin ölmesini engellemesini gözler önüne seren film ünlü yönetmen Steven Spielberg'in en önemli yapıtı olması nedeniyle de Oscar kazanmıştır. Filmin başka bir çarpıcı yönü ise gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olmasıdır.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Fragman


3. Yıldızlararası (2014) IMDb: 8.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Bilim kurgu dünyasının fantastik filmlerinden ve bilim kurgu listelerinde en üst sıraya yerleşen filmlerden biri olan Yıldızlar Arası filmi 2014 yılında vizyona girerek, izleyiciyi bilim kurgu dünyasına en üst kaliteden sokmaktadır.

Filmin başkarakteri olan Cooper teknik bilgi ve becerisi oldukça yüksek olan biri olarak tanıtılmaktadır. Babası Donald ile ve iki çocuğuyla yaşamakta olan Cooper'ın amacı evlatlarına güvenli bir hayat sunmaktır. Eski işi olan bilim insanlığı işini özleyen başkarakterin karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkacaktır. Onun ise ailesi ve insanlığın güvenliği sağlamak arasında bir tercih yapması gerekecektir.

İnterstellar, yıldız bir oyuncu kadrosundan oluşmaktadır. Yönetmen ve senaryo yazarı Christopher Nolan, bu filmi yazarken fizikçi Kip S. Throne tarafından geliştirilen Solucan Delikleri teorisini betimleyerek çalışmıştır.

Tür: Macera, Drama, Bilim Kurgu

Fragman


2. Başlangıç (2010) IMDb: 8.9

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

Çok yetenekli bir hırsız olan Cobbun uzmanlık alanı insan zihninde bulunan sırları gün yüzüne çıkarmak ve onları çalmak. Bunun için savunmasız oldukları sırada rüyalarına girerek casusluk yapmaktadır.

Oldukça yetenekli olan Cobb yaptığı bu işe yüzünden artık bir kaçak olmuş ve sevdiği her şey elinden gitmiştir. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş vardır ve bu iş onun için oldukça zor olacaktır. İmkansız gibi görünen bu işi takım arkadaşları sayesinde başarmaya çalışacak ve hayatını geri alacaktır. Gerçekle rüya arasında sıkışıp kalmama mücadelesi hiç bitmiyor.

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Fragman


1. Cesur Yürek (1995) IMDb: 9.1

hafta sonu izlenebilecek en iyi filmler

İngilizlerin egemenliği, İskoçların üzerine kurulmuştur. İngilizli soylular 13. yüzyılda yeni evli olan İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme hakkına sahip olmaktadır. Ailesiyle son derece mutlu bir zaman geçiren William bir gün İngilizler birliklerinin karısını öldürmeleri ile mahvolur.

Çocukken ailesini İskoçya da kaybeden William, karısını da kaybetmesi ile hayatı alt üst olur ve intikam arayışına girer. Onun bu intikam hırsı kısa zamanda tüm dünyaya yayılır ve ülkesinin özgürlüğü için amansız bir savaşa dönüşür. William artık bir özgürlük savaşçısı ve simgesidir.

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Fragman


Önerilen İçerik: En İyi Filmler - IMDB'ye Göre 5 Farklı Kategori 110 En İyi Filmler Listesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2574
3717
3541
407
418
516
1473
85
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.