diamondhair
 • DOLAR5,8286-0.30
 • EURO6,4899-0.39
 • ALTIN277,605-0.08
 • BIST97.8860.58

Cübbeli Ahmet Hoca: Atatürk’e Nasıl Düşman Olacaksın?

Cübbeli Ahmet Hoca: Atatürk’e Nasıl Düşman Olacaksın?
19.06.201916:24

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü bir gazeteye verdiği röportajda Mustafa Kemal Atatürk hakkında açıklamalar yaptı. Ünlü “Vatanı kurtarana nasıl düşman olacaksın? Bize vatan yapmışlar” ifadelerini kullandı.

Haber güncelleme tarihi 19.06.2019 16:24

Ahmet Mahmut Ünlü: Bize Vatan Bırakan Atatürk’e Nasıl Düşman Olacaksın?

Cübbeli Ahmet Hoca olarak anılan Ahmet Mahmut Ünlü verdiği röportajda Atatürk ile alakalı sorulan soruya “Atatürk’e nasıl düşman olacaksın? Sevmemenin ne anlamı var?” ifadelerini kullandı.

Ahmet Mahmut Ünlü Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’a açıklamalarda bulundu. Bir söyleşi olarak geçen röportaj Youtube kanalından yayınlandı. Söyleşinin ilk bölümünde Ahmet Mahmut Ünlü namı diğer Cübbeli Ahmet Hoca, Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki görüşlerini anlattı.

Ahmet Mahmut Ünlü “Bize vatan yapmışlar” diyerek “Bu vatan, ecdadımızın fethettiği vatanlar; bize vatan yapmışlar. Mustafa Kemal de kurtarmış. Bunu kurtarana nasıl düşman olacaksın yahu? Sevmemenin ne anlamı var? Yapılan ortada” ifadelerini kullandı.

“Uyumamış, Yememiş, İçmemiş…”

Atatürk’ün döneminde zor şartlar altında bir vatan kurduğunu belirten Ünlü “Şimdi, burada bir vatan toprağındayız; burada bu insan uyumamış, yememiş, içmemiş. Bu bir fedakarlık ister. Kaç yaşında vefat etti... Çok yaşamış bir insan değil. Cepheden cepheye hizmet etmiş... O günkü şartlarda, o günkü zorluklar içerisinde bunu yapmış. Hilafeti bile kaldırırken çok üsluplu, çok usturuplu mesela. Şimdi o günkü şartları bilmeyen, o gün onun karşılaştığı şeyleri bilmeyen, kâr zarar hesabı yapamaz. O tercihi neye göre yaptı, akıllı olacağız; yani her şey istediği gibi tozpembe miydi dünyada? Yeni kurduğu bir devlet, her şeyi kabul ettirebilecek durumda mıydı?

Düyunu Umumiye'sinden, oradan, buradan, her türlü baskı altında. Kaç sene geçmiş, 100. senesine yaklaşıyoruz. Bakın en ufak bir şeyden nezle oluyoruz, grip oluyoruz. Yani dolayısıyla bugünkü en zor şartlarda bunu yapabilmiş” dedi.

“Atatürk’ün Verdiği İzinle Kuran Okutuldu!”

İsmailağa Cemaati’nin o dönem hocası olan Hacı Aşıkkutlu Efendi’ye Atatürk’ün Kuran okutma izni verdiğini belirten Ünlü “Bizim hocamıza, yani Mahmut Efendi'nin hocasına, Hacı Aşıkkutlu Efendi’ye beraatı var, izni var. Of'un köyünde, gidin orada kursta Atatürk'ün izni var. Gitmiş Ankara'ya, demiş; ‘ben Kuran okutacağım, Jandarma basıyor...’ Tabii bin türlü olay var memlekette. Kimin ne yaptığı belli değil.

Atatürk onunla görüşmüş, demiş ki ‘tamam!’ ‘Biz neden izin vermeyelim, senin gibi insanların Kuran okutmasına...’ Mahmut Efendi bile çocukluğunda, o iznin altında okumuş. Verilen iznin yani, hocasına izin vermiş. Yeni bir devlet kurulmuş, karşı ataklar var, burada bazı tedbirler almak gerekiyor. Bu tedbirleri alırken de bazı şeyler de hata payı oluyor. Ulaşım yok, eskisi gibi, şu yok, bu yok. Oradan bir haber geliyor, jurnal oluyor, ispiyon oluyor, şu, bu...

Ama anlarsa ki; bu adam hakikaten istismarcı değil, din adamı, Kuran okutacak; vermiş ona izin... Kaç tane böyle benim tanıdığım yer var” şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
6
0
0
0
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.