Güvercin Bakımı

Güvercin Bakımı
19.12.201514:51

Beslemesi oldukça özen gerektiren bir iş olan güvercinlerin bakımı hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:11

Güvercin Bakımı ve Özellikleri

Güvercin vücut yapısı olarak orta büyüklükte olan kuşlardandır. Güvercinlerin ömürleri 10-18 yıl olup en verimli dönemleri 2 -8 yaş arasındadır. 

Güvercin bakımı özen gerektiren bir iştir. Bunun için bilinmesi gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Güvercin kümesleri, bu kümeslerin temizliği ve güvercinleri sağlıklı beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

 

Güvercin Türleri

Dünyada birçok güvercin türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise en çok beslenen türler şunlardır:

  • Mardin Güvercini
  • Kelebek Güvercini
  • Posta Güvercini
  • Bango Güvercini
  • Bursa Güvercini

 

Güvercin Özellikleri

 

Güvercin Kümesleri Nasıl Olmalı?

Güvercin beslerken, onların rahat edebileceği, sağlık koşulları uygun olan barınma yerleri tercih edilmelidir. Besleyeceğiniz kümeslerin yönü rüzgarın ılık estiği yöne doğru, sabah güneşi alan ve tüm gün güneş ışığından faydalanabilecekleri yerlerde olmalıdır. 

Kümeste bir çift kuşun barınabilmesi için boyutları 40x60x40 cm yada 40x70x40 cm boyutlarında olması önerilmektedir. Kolay temizlenmesi için altında ızgarası olan, 2 adet yumurtalık konulabilen, gerektiğinde önleri kapatılabilen kümesler tercih edilmelidir.

 

Güvercin Kafesleri

 

Güvercin kafeslerindeki suluklar yerden 50 cm kadar yukarda olmalıdır. Böylece sular tozdan korunmuş olur. Ayrıca bu suların her gün değiştirilmesi de gerekmektedir. Suluklara sadece çeşme suyu koymak yerine, biraz su dezenfektasyonu koyarak sudan geçen enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Aynı özeni yemliklere de göstermeniz önerilmektedir.

 

Güvercin Kafesinin Temizliği

Güvercinlerin kafeslerinde temizlik ve hijyen onların sağlıkları açısından son derece önemlidir. Kümesin temizliği, yuvaların, kapların temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Yerlerdeki tozların bile elektrik süpürgesi ile alınması tavsiye edilmektedir. Elinizin girmediği yerleri ise pompayla püskürtülerek dezenfekte edilmelidir.

 

Güvercinlerin Beslenmesi

Güvercinlerin beslenmesi de son derece önemli bir iştir. Yüksek enerjili gıdalarla beslemek yağlanmalarına neden olur. Bu aynı zamanda dişilerde yavru ve yumurta veriminin de azalmasına neden olabilmektedir.

Yağlanmanın aksine açlık sonucu da bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu nedenle verilen yem miktarına dikkat etmek gerekir.

Gelişim dönemlerinde verilen kenevir hızlı cinsiyet gelişimi sağlamaktadır. Burçak ise yüksek düzeyde sindirilebilir protein içerdiği için düzenli olarak verilebilen yiyecekler arasındadır. Verilen tahılların içerisinde %10 düzeyinde yabani ot tohumu karışımı bulunmalıdır.

 

Güvercinlerin Beslenmesi

 

Güvercinlerin hangi ırklarına bakılırsa bakılsın, bunun için yeterinde zaman ayırabiliyor olmanız gerekmektedir. Güvercinleri gerektiği zaman dışarıya çıkarmalı, havalandırmalısınız. Kümeste kapalı olan güvercinlerin belli zamanlarda özgür bırakılmaları son derece önemlidir.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
10
8
2
2
5
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.