Gürcistan Gezilecek Yerler

Gürcistan Gezilecek Yerler
04.04.201615:01

Ülkemizin komşusu olan Gürcistan, Kafkasya'nın güneyinde bulunan tarihi ve turistik yerleri ile meşhur bir ülkedir. İşte, doğal alanları ve tarihi kale, katedral, anıt gibi yapılarıyla dikkat çeken Gürcistan'ın gezip görmeniz gereken yerleri...

Haber güncelleme tarihi 05.02.2020 10:17

Gürcistan Hakkında Bilgi

"Gürcistan", Kafkasya'nın güneyinde bulunan ve Karadeniz'e kıyısı olan stratejik açıdan önemli bir ülkedir. Yaklaşık 4 milyon insanın yaşadığı ülkenin yüz ölçümü alanı, tam 69.700 kilometrekaredir. Başkenti ülkenin en kalabalık merkezi olan Tiflis şehridir.

Ülkemizin komşularından bir tanesi olması sebebiyle ülkemizden birçok kişinin Gürcistan'ın gezilip görülmesi gereken yerlerini merak etmektedir. Gürcistan'ın sadece Türkiye'ye değil, Azerbaycan, Rusya Ermenistan gibi ülkelerle de sınırı bulunmaktadır. Uzak ve yakın tarihi çalkantılarla geçen bölgede birçok devlet hakimiyet kurmuştur. Bu durum Gürcistan'da tarihi ve kültürel açıdan birçok yapının oluşturulmasına zemin hazırlamıştır.

Türkiye'den Gücistan'a kimlik ile geçiş yapılabildiğinden birçok tatilci yılın her döneminde bu ülkeye seyahat etmektedir. Gürcistan tatiline çıkmak isteyenler ülkenin gezilecek görülecek yerlerini yazımızda bulabilirler. İşte, sizler için özenle hazırladığım Gürcistan turu rehberi ve Gürcistan'a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin listesi...

NOT: Türkiye'den Gürcistan'a pasaportsuz ve vizesiz şekilde giriş yapılabilmektedir.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Vize İstemeyen Ülkeler ve Pasaport Harçları 2018 içeriklerini diğer ülkeleri öğrenebilir ve daha detaylı bilgiler alabilirsiniz...


Gürcistan Gezilecek Yerler

  1. Gürcistan'daki gezilecek yerler listesi
  2. Gürcistan'daki müzeler
  3. Gürcistan'da yer alan tarihi mekanlar
  4. Gürcistan'daki turistik noktalar
  5. Gürcistan'da otel önerileri

Narikala

Ülkenin başkenti Tiftlis'in en hakim noktalarından birine konuşlandırılan antik bir kaledir. Shuris-tsikhe'nin MS 300'lü yıllarda oluşturduğu kalenin üst tarafında Aziz Nikolas Kilisesi de bulunmaktadır. Farklı uygarlıkların da eline geçen kale, Moğollar tarafından 'Narin Kale' olarak isimlendirilmiştir. 19. yüzyılın ikinci çeyreğinde yaşanan deprem felaketinde ağır hasar gören yapı harabeye dönmüştür. Gürcistan'ın en tarihi yerlerinden biri olarak bilinen ve yüzlerce yıla meydan okuyan Narikala mutlaka keşfedilmelidir.

Tiflis Gezilecek Yerler

narikala - gürcistan


Uplistsikhe

Gürcistan'ın doğusundaki Şida Kartli merkezine bağlı Gori İlçesi'nde yer alan ve kaya oymalarından meydana gelen antik bir sitedir. Erken Demir Çağı ve Geç Ortaçağ'a ait birçok yapı içermektedir. Anadolu ve İran kaya kültürlerinin çeşitli stillerinin eşsiz kombinasyonunun Hıristiyan kültürü ile sentezinden oluşan Uplistsikhe 'Lord'un Kalesi' demektir. Ülkede kurulan eski uygarlıklar döneminde siyasi ve dini merkezlerden biri olarak dikkat çeken bölge, tam 8 hektarlık alanı kapsamaktadır. 2007 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi'ne eklenen antik kent Gürcistan'ın turistik yerlerinden biridir.

uplistsikhe gezlip görülmesi gereken yerler


Svetitskhoveli Katedrali

Ülkenin köklü merkezlerinden Mtskheta'da bulunan bir Gürcü-Ortodoks kilisesidir. 4. yüzyılda Kral III. Mirian tarafından yaptırılan sivri bir kubbeye sahiptir. Svetitskhoveli Katedrali, başkent Tiflis'te yer alan Kutsal Üçleme Katedrali'nden sonra ülkenin ikinci en büyük kilisesidir. Katedralin harabeleri üzerine 11. yüzyılda mimar Arsukisdze tarafından yeni bir dini yapı inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan 1000 yıllk şahane katedralin her noktası tarih kokmaktadır. Gürcistan'ın turistik noktalarından biri olan Svetitskhoveli Katedrali mutlaka görülmelidir.

svetitskhoveli katedrali gezliip görülmesi gereken yerler


Kazbek Dağı

Kafkas Dağları sırasının en yüksek zirvelerinden biri olan Kazbek Dağı'nın doruk noktası 5,047 metre yüksekliğe kadar ulaşmaktadır. Uzun zaman önce sönen bir yanardağdır. Başkent Tiflis yakınlarındaki Kazbek Dağı Gürcistan'la özdeşleşmiştir. Rusya tarafından da gözlemlenen efsane dağ Aleksandr Puşkin ve M.Y. Lermontov gibi önemli yazarların eserlerinde işlenmiştir. Kazbek Dağı bölgeye gelen dağcılık meraklılarının da ilgisini çekmektedir.

kazbek dağı gezliip görülmesi gereken yerler


Tiflis Sameba Katedrali

Kutsal Üçleme Katedrali adıyla da bilinen ve başkent Tiflis'te bulunan bir Gürcü-Ortodoks kilisesidir. 1995 ve 2004 yılları arasında inşa edilen ibadethane, Gürcü mimar Archil Mindiashvili tarafından tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük katedralleri arasında gösterilen Tiflis Sameba Katedrali, Gürcü cross-dome mimari stiliyle oluşturulmuştur. Gürcü kilise mimarisinin hakim geleneksel stillerinin sentezi olarak görülen katedralde Bizans tonlarına da rastlanmaktadır. İnşa edildiği tarihten itibaren başkentin sembolü haline gelen dini yapı, Gürcistan'ın görülmesi gereken yerlerindendir.

tislif sameba katedrali gezilip görülmesi gereken yerler


Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in güney eteklerinde bulunan muazzam bir botanik bahçedir. 161 hektarlık alana sahip olan botanik bahçe, 4500 civarında bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kuruluşu 1625 yılına dek uzanan botanik bahçe "kale bahçeleri" ve "Seidabad bahçeleri" gibi isimlerle de anılmıştır. 18. yüzyılın sonunda İran işgali yıllarında tahrip edilen mükemmel bahçe, 1845 yılında Tiflis Botanik Bahçesi olarak yeniden canlandırılmıştır. İçerisinde yapay şelalelerin de bulunduğu şahane botanik bahçe, büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Gürcistan gezisinde rahat bir nefes almak isteyenlerin huzur ve keyif bulduğu mekanlardandır.

gürcistan ulusal botanik bahçesi gezilip görülmesi gereken yerler


Bagrati Katedrali

Dormition veya Kutaisi Katedrali gibi isimlerle de anılan tarihi ibadethane ülkenin Imereti bölgesindeki Kutaisi kentinde bulunmaktadır. Ortaçağ Gürcü mimarisinin başyapıtı olan Bagrati Katedrali, 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Kral III. Bagrat'ın emriyle inşa edildiği için bu ismi alan manevi yapı, yüzyıllar boyunca Gürcü-Ortodoks kilisesi olarak hizmet vermiştir. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan katedral, harabe vaziyetindeyken 2013 yılında mimar Andrea Bruno tarafından aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Gürcistan'ın en meşhur yapılarından biri olan Bagrati Katedrali'ni görmeden ülkeden ayrılmayın.

bagrati katedrali gezilip görülmesi gereken yerler


Stalin Müzesi

Sovyetler Birliği'nin lideri konumuna kadar yükselen Gürcü asıllı Mareşal Joseph Stalin'in hayatına adanan bir müzedir. Stalin'in doğum yeri Gori'de bulunan müze, 1957 yılında hizmete açılmıştır. Stalin'in eşyalarına, fotoğraflarına, heykellerine ve hakkında yazılan gazete makalelerine ev sahipliği yapan biyografik müze, Gürcistan'ın en turistik yerlerinden birine çevrilmiştir. Dünyanın en büyük liderlerinden biri olarak gösterilen Stalin hakkındaki bütün bilgilere ulaşabileceğiniz bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Stalin Müzesi gezilip görülmesi gereken yerler


Vashlovani Ulusal Parkı

Gürcistan'ın doğu kesiminde yer alan milli park, bölgedeki eşsiz sığ ormanları korumak için 1935 yılında kurulmuştur. 2003 yılına kadar rezerv alanı 84,80 kilometrekarelik alanı kapsarken bu tarihten itibaren Vashlovani Ulusal Parkı 251,14 kilometreye kadar genişletilmiştir. Buradaki çöl ve yarı çöl bozkır bitki örtüsü, yaprak döken ormanların eşsiz görüntüsü dikkate değerdir. 

Vashlovani ulusal parkı gezilip görülmesi gereken yerler


Kartlis Deda

Başkent Tiflis'in 1500. kuruluş yılına istinaden kentin hakim noktalarından Sololaki Tepesi'ne 1958'de konuşlandırılan mükemmel bir anıttır. Alüminyum materyalinden oluşturulan heykel, Gürcü yerel kıyafetleri giyinen bir kadın sembolüdür. 20 metre yüksekliğindeki kadın heykelinin elinde bir kılıç diğer elinde ise şarap kasesi vardır. Tas figürü, ülkeyi dostça ziyaret edenlere şarap ikram edileceği ve onlara iyi davranılacağını sembolize ederken, kılıç şekli ise ülkeye düşmanca tavır takınanlara gereken dersin verileceğine yorumlanır. Ülkenin önemli heykeltıraşlarından Elguca Ameşukeli'nin Tiflis'e armağan ettiği anıt Gürcistan gezi rehberinizde muhakkak yer almalıdır.

kartlis deda gezilip görülmesi gereken yerler

Batum Gezilecek Yerler


Gürcistan'da Nerede Kalınır - Otel Tavsiyeleri

Gürcistan'a gittiğinizde nerede kalacağınız hakkında bir fikriniz yok mu? Sizler için kalabileceğiniz en iyi ve en kaliteli otelleri derledik.


Wow Batumi Apartments

Gürcistan Batum'daki Wow Batumi Apartments otel plaja sadece 2 dakikalık yürüme mesafesindedir. Batum Su Parkı hemen ayağınızın altında olup, ücretsiz internet servisinden de yararlanabilirsiniz, otel klimalarla döşenmiş serin ve ferahtır. Batum'u rahatça dolaşabilmeniz için otelde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

wow-batumi-apartments.jpg

Adres: Airport Highway 134, 6004 Batum, Gürcistan


Eleganti Hotel 

Eleganti Hotel, Gürcistan Batum'da bulunup plaja 10 dakikalık bir uzaklıktadır. Aquapark Batumi'ye 1,5 km uzaklıkta olan bu otel büyük bir bahçeye sahiptir. Ortak salon ve teras gibi detaylarıyla turistleri kendine hayran bırakmaktadır.

eleganti-hotel.jpg

Adres: Airport Highway 134, 6004 Batum, Gürcistan


Shota Rustaveli Boutique Hotel

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'de konumlanan bu otel, Rustaveli Tiyatrosu'na 700 metre mesafede olup, Rustavali Caddesi ise ayağınızın altındadır. Turistlerin keyfini çıkarabileceği bir teras bulunuyor. Ayrıca otelde ücretsiz internet erişimi de bulunmaktadır.

shota-rustaveli-boutique-hotel.jpg

Adres: 1 Taras Shevchenko Str, Tbilisi City 0108, Gürcistan

Telefon: +995 322 19 20 21


Hostel Zodıac

Gürcistan Tiflis'de bulunan Hostel Zodiac Kaplumbağa Gölü'ne 3,3 km uzaklıkta yer alıyor. Çevredeki ünlü turistik mekanlar arasında Kahramanlar Meydanı ve Tiflis Konser Salonu da ayağınızın altındadır. Tüm konuklar tam donanımlı mutfaktan yararlanmaktadır. 

budget-hostel-zodiac--.jpg

Adres: 18 (b-g, 0179 Ateni St, Tbilisi, Gürcistan

Telefon: +995 577 74 97 39


Gürcistan'da Nerede Ne Yenir? - Restoran Tavsiyeleri

Gürcistan'a gittiğinizde nerede ne yemelisiniz sizler için restoranları araştırdık ve derledik.


Eclipse Restaurant  - Chashushuli

Chashushuli, Galaktion restoranlarında yemek bir başkadır. domates ve baharatlarla lezzetli bir Georgina sığır yahnisidir. Çanak çömlek, Gürcistan'da haşlanmış anlamına geldiğinden, yemeğin ismi kendisi için konuşur.

eclipse-restaurant.jpg

Bu doyurucu yemek, soğuk yağmurlu günlerde iyi bir somun Gürcü ekmeği ile tüketmek için idealdir.

chashushuli.jpg

Adres: Lech and Maria Kaczynski St.,1, Batum 6010, Gürcistan

Telefon: +995 557 11 00 00


Khinkali House Iveroni - Khinkali

Khinkali House İvorni, de Khinkali yediğinize asla pişman olmazsınız. Gürcistan'ın Kafkasya milletinin bir uzmanlık alanıdır. 

khinkali-house-iveroni.jpg

Çoğu zaman, lezzetli, et dolgulu köftelerin sadece cömert bir ezilmiş karabiber serpintisi ile servis edildiği bu lokantada yemek bir başkadır.

khinkali.jpg

Adres: Rose Revolution Square, T'bilisi, Gürcistan

Telefon: +995 599 16 17 97


Gürcistan'da Ulaşım

Gürcistan'a gittiğinizde ulaşım konusunda pek memnun kalmayabilirsiniz. Sizler için araştırdık.


Gürcistan'da Marshrutka

Bildiğimiz minibüs yerine geçmektedir. Bizdeki dolmustan ziyade minibus kavramina denk gelmektedir. Ulaşım için ucuz, macera dolu ama en konforsuz yöntemdir.marshrutka.jpg


Gürcistan'da Tren

En ucuz ulaşım şekli. Ancak sefer sıklığı çok az ve trenler çok konforsuz. Mümkün olduğunca uzak durun.

tren-002.jpg

 


Gürcistan'da Otostop

Otobanda yolculuk yapmakta olan çok sayıda Türk tır şoförü göreceksiniz. Yanınıza bir adet Türk bayrağı alırsanız sizi almayacak şoför yoktur. Ulaşımınızı ücretsiz bir şekilde geçirebilirsiniz.

otostop-001.jpg

NeOldu.com / Tatil

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
2
4
1
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.