Günde Kaç Kez Göz Kırparız?

Günde Kaç Kez Göz Kırparız?
21.05.201513:59

Gözlerimizi refleks olarak kırparız. Peki, refleks olarak kazandığımız bu hareketi yapmamızın altında yatan sebep nedir?

Haber güncelleme tarihi 12.02.2020 10:11

Gözlerimizi kırpmamızın sebebi gözlerimizi yabancı maddelerden korumamızdır. Göz kapaklarımız açılıp kapanarak aslında gün boyunca toz, rüzgâr, duman, sıcak ve soğuk havaya maruz kalan gözlerimizi temizler ve nemlendirir.

Gözlerimizi kapayıp açarak nasıl temizleriz? Gözlerimizden salgılanan tuzlu salgı sayesinde gözlerimizi temizlemiş oluruz. 4-6 saniyede bir kez göz kırptığımızı düşünürsek günde ortalama 1500 kez göz kırpıyoruz demektir. Yine de bu sayı bazı durumlarda değişebilir. Gözümüze bir şey kaçtığında veya havada duman olduğunda daha fazla göz kırparız. Işığın ya da sıcaklığın artması da göz kırpma sayımızın artmasına neden olur. Havada nem artarsa veya bir yere odaklandığımızda (örneğin kitap okurken) daha az göz kırparız.

göz

Kimi zaman da gözlerimiz dalıp gider, neredeyse bir dakika boyunca farkında olmadan göz kırpmayız. Kimi zaman da bize doğru bir cisim hızla yaklaştığı zaman, örneğin bir arkadaşımız elini yüzümüze doğru uzattığı zaman gözlerimizi kırparız. Bütün bunlara dikkat ettiğimizde, bu refleksin gözlerimizi korumak için kazanıldığını görüyoruz.

Göz Kırpmanın Beyine Etkisi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; göz kırptıktan hemen sonra insanların beyin işlevinde değişiklik meydana geldiği ortaya konmuştur. Bilim adamları, bunu resetlemeye benzetmiştir. Bu araştırmada, göz kırpılırken beynin dikkatten sorumlu olan sinir hücrelerinin saniyenin bir milyonda birine denk gelen bir süre olan mikrosaniye kadar etkisiz hale geldiği gözlenmiştir. Araştırmayı yapan bilim adamlarına göre bu sonuçlar, göz kırpmanın çok kısa bir süre bilgi akışını daha iyi kontrol etmek ve sonraki bilgiye daha iyi hazırlanmak için beyne gönderilen bir sinyal olduğu kanısına varmıştır.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3065
875
813
362
814
497
2698
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.