Güncel Bitcoin Fiyatı Nedir? Bitcoinde Son Durum Ne?

Güncel Bitcoin Fiyatı Nedir? Bitcoinde Son Durum Ne?
31.05.202317:28

Her ne kadar kripto para dünyasında çok sayıda Coin olsa da, BTC sektörde adını duyuran ilk olduğu için Bitcoin fiyatı ne kadar oldu gibi sorular sorulabil

Haber güncelleme tarihi 03.07.2023 18:09

Her ne kadar kripto para dünyasında çok sayıda Coin olsa da, BTC sektörde adını duyuran ilk olduğu için Bitcoin fiyatı ne kadar oldu gibi sorular sorulabilmektedir. TL bazında son fiyatı öğrenmek istiyorsanız 559.380.77 olarak gözlemlenmektedir.

Bununla birlikte Coinlerin sabit olmadığı, aksine gün içerisinde fiyatında değişikliklerin olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Bitcoin fiyatı hakkında güncel verileri arıyorsanız her zaman borsalar üzerinden takip etmeniz önerilir. Günümüzde bu anlamda Binance gibi çok sayıda seçenek vardır. Borsa üzerinden fiyat incelemelerini hemen yapılabilmektedir. Yazımız sizi BTC hakkında bilgilendirmek için hazırlanmış olup, yatırım önerisi değildir.

Bitcoin Fiyatı Nelerden Etkilenir?

Genel anlamda hem BTC’nin hem de Kripto paraların değerini etkileyen pek çok konu vardır. Genel anlamda bunlar,

  1. Arz ve talep,
  2. Üretim maliyeti,
  3. Rakip kripto birimlerinin sayısı,
  4. Medya ve haberler,

Şeklinde görülmektedir. Arz ve talep, fiyat üzerinde önemli unsurlardan biridir. BTC sadece 21 milyon üretileceği için senede de yalnızca belirli bir miktarda oluşturulur. Protokolü de sadece sabit oranda BTC’lerin meydana getirilmesine izin verir. Oran zaman içinde yavaşlayacak yapıya sahiptir.

Üretim Maliyeti

Bitcoin ve madeni paralar, madencilik adı verilen bir süreçle üretilir. Madencilikte bilgisayarlar, blok zincirindeki bir sonraki bloğu doğrulamak için kullanılır. Merkezi olmayan madenci ağı, Bitcoin ve madeni paraların olduğu gibi çalışmasına izin verir. Buna karşılık protokol, takas yapan taraflarca madencilere ödenen ücretlere ek olarak kripto para birimi belirteçleri şeklinde bir ödül üretir.

Bitcoin fiyatı da bu bakımda üretim maliyetinden de etkilenir. Blok zincirini doğrulamak için bilgi işlem gücü gereklidir. Madencilik maliyetleri arttıkça Bitcoin ve madeni paraların değerinin etkileneceği de düşünülmektedir.Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur.

Rakip Coinler

Günümüzde birçok farklı kripto para birimi mevcuttur. Bitcoin en bilineni olsa da, insanların yatırımı için yarışan yüzlerce başka token vardır. Ancak Bitcoin'in hakimiyeti zamanla azaldı. 2017'de Bitcoin, kripto pazarındaki toplam piyasa değerinin yüzde 80'inden fazlasını oluşturduğu görülür. Ancak 2022 yılına gelindiğinde payı yüzde 50'nin aşağısına doğru seyretmiştir.

Bu bakımdan rakip Coinler ve bunların sayısının artması da Bitcoin fiyatı konusunu etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Ethereum, özellikle merkezi olmayan finansın yükselişiyle Bitcoin'e güçlü bir rakip olarak ortaya çıkmıştır.

Medya ve Haberler

Medya ve haberler, Bitcoin fiyatı ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını etkileyen unsurlardan bir diğeridir. Eğer Coin sektöründe bir gelişme ya da yeni bir olay meydana gelirse, bu dijital ortamlar aracılığıyla hızla yayınlanır. Bunun sonucunda da küresel çapta, farklı kullanıcılara kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Bu bakımdan sadece olumlu değil, aynı zamanda olumuz haberler de BTC fiyatını etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Arz ve talep dinamikleri, üretim maliyetleri, rekabet, düzenleyici gelişmeler ve müteakip medya kapsamı dahil olmak üzere çeşitli faktörler bu fiyat hareketine katkıda bulunur.

Bitcoin'in Başlangıcı ve İlk Fiyatları

Bitcoin yıllara göre fiyatı, Coin piyasaya ilk sürüldüğü günden bu yana büyük bir değişiklik göstermiştir. Projenin White Paper’ı 31 Ekim 2008 tarihinde, Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanmıştır. Tarihler 3 Ocak 2009 gösterdiğinde ise ilk Bitcoin bloğu oluşturulmuştur.

Bununla beraber BTC kullanılarak yapılan ilk ticari işlem daha sonraki tarihlerde gerçekleşmiştir. 22 Mayıs 2010 günü Laszlo Hanyecz'in 10.000 Bitcoin karşılığında 2 pizza satın alması bu anlamdaki ilk kullanımdır. Ne var ki Bitcoin’in tanınırlığı arttıkça, kripto para sistemi ilerledikçe kullanım alanları da büyük bir değişiklik göstermiştir.

Tüm bunları yanı sıra Bitcoin tanıtıldığı ilk günden bu yana farklı gelişmeler de mevcuttur. BTC tanıtımı ardından kısa süre sonra Altcoinlerin de sektöre girmeye başlaması da bu bakımdan örnek verilebilir.

Bu bakımdan fiyatı da 2009-2023 arasında çok sayıda inme ve çıkma yaşamıştır. Bu bakımdan tüm coinler gibi BTC de standart bir yapıya sahip değildir. Eğer Bitcoin fiyatı anlık şekilde takip etmek istiyorsanız, bu bakımdan borsalar üzerinden anlık bakmak önerilmektedir. Örnek olarak Binance’ye girebilir, platform aracılığı ile güncel Bitcoin fiyatlarını görebilirisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2023 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.