• DOLAR5,4489-0.45
 • EURO6,1788-0.21
 • ALTIN212,8560.02
 • BIST93.2870.62

Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi

Göz Tansiyonu (Glokom) ve Tedavisi

Göz tansiyonu nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Haberimizde…

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 17:18

Göz Tansiyonu Nedir?

Göz içindeki basıncın artması olayı göz tansiyonu olarak adlandırılır. Gözün içerisinde iki sıvı vardır. Bunlardan önde olan sıvı, göz içindeki minik kanallardan dışarıya doğru boşaltılır. Bu boşaltım sisteminde meydana gelen tıkanıklıklar ve değişikliklerle gözün içerisindeki basıncın artmasına göz tansiyonu denir. Halk arasındaki adı karasudur. Bilimsel adıyla glokom denilen göz tansiyonu, göz içindeki basıncın artması problemidir.

Göz tansiyonu çeşitli tiplerle ortaya çıkabilir. Yüzde 90’ından fazlası yaşla beraber ortaya çıkan kronik, sinsi seyirli denilen göz tansiyonudur. Uzun yıllarda tahribat yaratır. Ani olarak göz tansiyonunun yükseldiği durumlar da vardır. Bu, kendisini çok şiddetli bir ağrıyla belli eder. Bu durumda hasta doktora başvurur fakat sinsi seyirli göz tansiyonu yavaş bir şekilde geliştiği için hasta durumu fark edemez.

goz-tansiyonu.jpg

 

Göz Tansiyonu Riski Hangi Durumlarda Artar?

 • Genetik faktörler

Aile büyüklerinde göz tansiyonu olanlar risk altındadır. Toplumda göz tansiyonu görülme oranı yüzde 2’dir. Ancak genetik faktörler varsa buna ilave olmaktadır.

 • Miyopu olanlarda
 • Diyabeti olanlarda
 • Yüksek hipermetropu olanlarda
 • Yüksek tansiyonu olanlarda
 • Aterosklerozu olanlarda

Ayrıca iki göz arasında göz tansiyonu farklılığı varsa bu kişiler takip edilmelidir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Yavaş yavaş görmenin azalmasıyla kendini gösterir fakat bu yıllar sürdüğü için hasta farkında olamaz. Sinsi seyirli bir göz tansiyonunda görme, çevreden yavaş yavaş kapanarak azalır. Hastalar başlarda ağrıdan ya da görme probleminden bahsetmezler. Görme kaybı oluşmuşsa ileri bir göz tansiyonu oluşmuş demektir.

Ani oluşan göz tansiyonu olan açı kapanması denen durumda ise aniden bulanık görme ve özellikle ışıkların etrafında bir perdelenme oluşur. Beraberinde şiddetli bir ağrı kendisini gösterir. Bu durumun tedavisi farklıdır.

goz-tansiyonu-belirtileri.jpg

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

Göz tansiyonunun tedavisinde önemli olan ilk aşama göz tansiyonunun ölçülmesidir. Gözün üzerine hava püskürtülerek göz tansiyonu ölçüldüğü gibi, bir aparatla gözün üzerine dokunularak yapılan çökertme ile gözün içindeki basınç tayin edilebilir. Çocuk gibi hastalarda iletişim kurulamadığı takdirde parmakla da fikir edinilebilir.

goz-tansiyonu-testi.jpg

Görme alanı testi önemli bir teşhis yöntemidir. Göz tansiyonu görmeyi çevreden azalttığı için yaklaşık yarım saat ile çevredeki görme alanı ölçülerek bir bozukluk olup olmadığı teşhis edilebilir.

goz-tansiyonu-alan-testi.jpg

Göz sinirindeki çökmelerin de testi yapılmalı ve artma olup olmadığı belirlenmelidir.

Kornea tabakasının kalınlığı da önemli bir faktördür çünkü göz tansiyonunu ölçen aletler belli bir kalınlığa göre ayarlıdır. Korneası daha kalın olan bir hastanın sonuçları doğru bir veri olmayabilir. Bu yüzden hastalığın takibinde ve doğru teşhis konulmasında bu ince detay önemlidir.

Göz tansiyonu senede bir kez ölçülmelidir. 20 mm üzerinde ölçülen göz tansiyonu, şüphe taşır. Sadece bir kez ölçülmesi yeterli değildir. Bazı unsurlar yüzünden yanıltıcı olabilir. Hastanın o an gözünü sıkması vb.

 

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıldır?

İlk olarak damla ile tedavi mümkündür. İlaçlar iki türdedir. Göz tansiyonu, göz içindeki basıncın artışında kanalların tıkanıklığı olduğundan göz damlası, göz içindeki sıvının yapımını azaltmada işe yarıyor. Göz içinde yapılmış olan bu sıvının kanallardan dışarıya daha rahat atılmasını sağlayan da göz damlalarıdır. Yani kanalların kenarındaki yolları genişletir. Damlalar doktor gözetiminde kullanılır. Gerektiğinde damla ikiye çıkarılabilir veya bahsettiğimiz iki ilaç türü aynı anda kullanılabilir. Bu şekilde gözün içindeki sıvı, gözün sinirine zarar vermeyecek seviyeye düşürülür. Genellikle günde bir veya iki kere damlatılır.

goz-tansiyonu-tedavi.png

İkinci olarak lazer ile glokom tedavisi uygulanabilir. Sinsi seyirli göz tansiyonunda lazerle tedavilerin 2-3 senelik bir kontrolü vardır. Örneğin hastanın kataraktı da başlamışsa kataraktın olgunlaşması beklenirken ilaçlarla beraber lazerden yardım umabiliriz fakat doğrudan lazerle göz içi basıncı düşürülsün ve bir daha olmasın düşüncesi mümkün olsa da genellikle oranı düşüktür. Ani olarak oluşan göz tansiyonunda yag lazer kurtarıcıdır.

lazer-goz-tedavisi.jpg

Üçüncü yöntem ise cerrahi yöntemdir. İlaç tedavisi göz tansiyonunu kontrol altına almazsa gerekirse kısa süreli lazer tedavi uygulanır ya da göz içi basıncı cerrahi bir yöntemle düşürülür. Cerrahi ameliyatın enfeksiyon gibi komplikasyonları olabilir veya kataraktı olan bir hastanın kataraktının gelişimini hızlandırabilir. Bu yüzden her hastada uygulanmaz. Önce ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

goz-ameliyati.jpg

 

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş,öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.