Görünmezlik Nasıl Sağlanır?

Görünmezlik Nasıl Sağlanır?
02.06.201515:45

Bilim kurgu filmlerin vazgeçilmez unsurlarından görünmez olma yeteneği mümkün mü? Bilim adamlarının uzun zamandır üzerinde çalıştığı görünmezlik teknolojisi hakkında detaylar bu yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 09:09

Görünmezlik Nedir?

Görünmezlik kısaca orada olduğunuz halde görünmemeniz ve fark edilmemeniz olarak açıklanabilir. Görünmezlik kavramı bilim kurgu romanları ile gündeme gelmiş ve film endüstrisinin desteğiyle popülerlik kazanmıştır. İnsanın beş duyu organından belki de en önemlisi sayılabilecek görme yeteneği olmadan ne kadar zayıf duruma düştüğü anlaşıldığında görünmez olma isteğinin ne kadar avantajlı olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Özellikle rakiplerine karşı bu avantajı kullanmak isteyen insanoğlu bu yeteneğe sahip olmak için uzun süredir araştırmalarına devam etmektedir.

Görünmezliğin aslında saydamlık olduğunu da düşünebiliriz. Saydam olan nesneler arkalarındaki ışığı ve nesneleri engellemedikleri için fark edilmezler. İnsan vücuduna bakıldığında %70 oranın su olduğunu görüyoruz. Suyun saydam yapısına karşın kalan %30 luk kısım kemikler ve dokulardan oluşur. Dokularımıza rengini veren pigmentlere, bir şekilde saydam rengi verebilirsek tam anlamıyla görünmezliği o zaman sağlayabiliriz.

İnsanoğlunun şuan yaptığı daha çok kamuflajdır. Yani ortama uyum sağlayarak gizlenmedir. Doğadaki birçok canlı bu sayede hayatta kalır. Onlardaki savunma mekanizmasını alarak askeri alanlarda başarılar elde edilmiştir. Buna istinaden tam manada görünmez değilsinizdir. Düşmanlarınız sizi farklı teknolojiler ile bulabilir. Burada önemli olan ya saydamlığı yakalamaktır ya da ışığın kırılmasını ayarlayarak sizin üzerinizden atlamasını sağlamaktır.

Fiziki Anlamda Görünmezlik

Görme duyusu ışık sayesinde gerçekleşir. Işığın nesnelere çarpıp geri gelmesi sonucu gözlerimiz bunu algılar be beynimiz işleyerek görüntüyü oluşturur. Yani görebilmemiz için ışığın o nesneden gözümüze yansıması ya da ı ışığı emmesi gerekmektedir. Fizikçilerin uğraştığı yansımalar ve aynalar ile görünmezlik oyunları ya da göz yanılmaları oluşturulabilmektedir. Bu yöntemler ile görünmezlik sağlanır fakat kamuflaj yönteminin benzeri uygulanır. Çünkü farklı açılardan bakıldığında görünmez değilsinizdir.

Harry Potter ve birçok bilim-kurgu filmde gördüğümüz görünmezlik pelerini, bilim insanlarının dikkatini çekmiştir ve çalışmalar bu yönde devam etmektedir. Işığı tamamen emebilen, yansımasız materyaller üzerinde çalışmalar yapan uzmanlar bazı yöntemler geliştirseler de henüz insan gözü tarafında görünmeyen bir görünmezlik teknolojisi bulmuş değiller.

Bir diğer yöntem de geliştirilen özel kıyafetler ile arkadaki görüntülerin kıyafet üzerine yansıtılması usulüyle görünmezlik sağlama. Bu yöntem henüz geliştirilme aşamasında olan bir fikirdir. Uygulamalar pek başarılı olmasa da bireysel anlamda görünmezlik için saydam olmak yerine arkadaki nesnelerin ışığını üzerinize yansıtmak daha pratik ve kolay bir yöntemdir. Japon bilim adamları bu konu üzerinde çalışmaktadırlar. Aşağıda Japon bilim adamlarının ilk konseptini görebilirsiniz.

Askeri Anlamda Görünmezlik

Görünmezliğin belki de en çok geliştirilmeye çalışıldığı alanların başında askeri teknolojiler geliyor. Düşmanlarınız için gelişmiş silahlardan çok onların görme yeteneğini kırarak yapacağınız sürpriz hamlelerdir. Eğer görünmez olursanız ne yapacağınız da tahmin edilemez ve bir adım önde olursunuz. İşte askeri teknolojilerde de bu amaçla ilk geliştirilen özel kıyafetler artık yeterli olmamaktadır. Kıyafetler kamuflaj etkisi yaratıyor olsa da teknolojiyle birlikte gelişen özel görüş sistemleri tarafından net şekilde görüntü elde edilmektedir.

  • İlk olarak radara yakalanmayan teknolojiler geliştirdi. Radar sistemi radyo dalgalarıyla çalıştığı için nesneye çarptığında bu dalgalar geri yansır ve gelen dalgalar ile görüntü oluşturulur. Eğer bu dalgaları yansıtmayan bir yüzey yapısına sahipseniz o zaman radar sistemleri sizi algılayamaz ve görünmez olursunuz. Bu amaçla geliştirilen uçaklar ve gemiler uzun yıllardır kullanılmakta ve kullanan tarafa üstünlük sağlamaktadır.
  • Askeri alanda bir diğer görünmezlik arayışı da yukarıda bahsettiğimiz görünmezlik pelerini ile aynı kapsam altına girmektedir. Denemelerde elektromanyetik dalgalar ile kısmen görünmezlik sağlanabilmiştir. Fakat kullanılan malzemelin yapısı metal olduğu için çıplak göz ile görünmesine engel olunamamaktadır.
  • Diğer görünmezlik uygulaması ise termal görünmezliktir. Gece koşullarında normal göz ile görmek mümkün olmadığı ilk gece görüş kameraları kullanılmıştır. Bu kameralar kızılötesi ışınlar yardımıyla görüntü sağlasalar da yeterince iyi değildirler. Bunun üzerine termal kameralar geliştirilmiştir. Cisimlerin yaydığı ısıyı algılayabilen bu kameralar ile gece olması ya da bir nesnenin arkasında olmanız fark etmez. Isı yaydığınız için önünüzde duvar olsa bile arkasında saklandığınız tespit edilebilir. İşte bu kameraları yanıltan dolayısıyla görünmezlik sağlayan teknolojiler geliştirilmektedir. İlk başta askerlerin giydiği termal kıyafetler ile ısı yalıtımı sağlanmıştır. Şimdi ise askeri araçların ısı yalıtımı ya da dengelemesiyle görünmez olmaları sağlayan teknoloji geliştirilmiştir. Arka plandaki yüzeyin ısı haritasını çıkarılarak ön yüzeyde bu ısı haritasının aynısı uygulayan araçlar termal kameralarda görünmez olmaktadırlar.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
43
24
17
6
9
43
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.