Görecekleriniz Taş Yapıt Değil Bu İnsanlar Nasıl Bu Hale Gelmiş?

Pompei vezüv yanardağının harekete geçmesiyle yok olan bir şehir.
Görecekleriniz Taş Yapıt Değil Bu İnsanlar Nasıl Bu Hale Gelmiş?

Şehirdeki halk ne olduğunu anlamadan lavlar içinde kalmışlar.İşte pompei şehri ve taşlaşan insanlar;

pompei-taslasan-insanlar-001.jpg

Çocuğuna sarılmış anneler, hayvanlar, insan vücutları gözlerinize inanamayacağınız bu manzara yanardağın patlamasıyla taşlaşmış bir şehirden görüntüler.

Ticaretin üst düzeyde olduğu, çok çok zengin insanların olduğu, harika doğasıyla muhteşem bir şehirmiş bir zamanlar. Vezüv yanardağı harekete geçene kadar.

pompei-001.jpg

Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü, şehir yok oldu, insanlar ve etrafta ne varsa taş kesildi. Bu bulgular 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bulundu.

 M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti. Patlama o kadar şiddetliydi ki İnsanlar yerlerinden kımıldayamadan öylece kalakaldılar. Daha sonra şehir uzun bir sessizliğe gömüldü.

Kimi insanlar Pompei de ki bu patlamanın orada yaşayan halka verilmiş bir ceza olarak görüp taşlaşma olayının insanlara ibret olması gerektiğini söyleyip aslına böyle bir patlamada insanların taşlaşmayacağı da öne sürdükleri bir gerekçe. Yalnız bilimsel olarak ispat edilmiş bir bilgi bulunmamaktadır. Napoli müzesinde bu bulgular sergilenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.