Gökyüzünden Yağan Mucize Kar taneleri

Kar deyince büyük küçük hiç fark etmez, hemen herkes çocuklaşabilir ya da çok az insan çocukluğunda kartopu oynamamıştır herhâlde.
Gökyüzünden Yağan Mucize Kar taneleri

Kısacası büyük küçük herkes kar sever. Peki, kar tanelerinin mucizelerini, nasıl gerçekleştiğini bilmek ister misiniz?

Her bir kar tanesinin altıgen yapıda olduğunu biliyor muydunuz?

Her bir kar tanesi, sadece birkaç mikron büyüklüğündeki bir toz tanesi etrafında oluşmaya başlar. Kar tanesinin altıgen olmasının nedeni ise, yine suyun moleküler özelliğindendir. Bir toz tanesi etrafında oluşmaya ve büyümeye başlayan kar kristali, kollardan uzamaya başlar ve altıgen özelliği alır.

Kar tanelerinin birbirinden farklı oluşunun sebebi nedir?

5000 su molekülü meydana gelir bunlardan bir tanesinde, Hidrojen atomu yerine, normalin dışında bir Detaryum atomu bulunabilir. Ve bununla birlikte yine her 500 molekülün bir tanesinde, 16 kütle nolu  oksijen yerine, 18 kütle nolu Oksijen bulunabilir.

İşte çok karmaşık gibi görünen bu farklılıklar birleşerek, kristalleşen buzlar arasında bir kombinasyon oluşmasını sağlar. Bu gerçekleşen olayla, su molekülleri birbirlerinden farklılaşır. Tek bir tanesinde 1018 tane su molekülü bulunurken, bu olayla bu moleküllerin 1015 tanesi, diğer moleküllerden farklı olacaktır. Çok karmaşık ve bir o kadar da kompleks yapıda olan kar tanelerinin birbirlerinden farklı oluşu bundandır.

İki kar tanesinin aynı yapıda olma ihtimali yalnızca 1024 de bir oranındadır. İşte mucize olay böyle gerçekleşir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.