Gerçekte Var Olan 10 Bilim Kurgu Silahı

Gerçekte Var Olan 10 Bilim Kurgu Silahı
03.08.201913:30

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ilginç silahların yer yüzünde var olduğunu biliyor muydunuz?

Haber güncelleme tarihi 05.12.2022 10:12

Gerçek Hayatta Var Olan İlginç Bilim Kurgu Silahı

Gelişen teknoloji, modern dünyadaki savaşın sürdürülme şeklini büyük ölçüde değiştirmiştir. İki insanın karşı karşıya geçip savaştığı günler yerini siber saldırı ve elektronik cihazlara bırakmıştır. Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastladığımız silahların gerçek hayatta var olduğunu biliyor muydunuz? Yalnızca bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz ancak gerçekte var olan 10 ilginç silah sizlerle!


10. Işın Kılıcı

Bilim Kurgu Silahları

Yıldız Savaşları serisinde sıklıkla karşımıza çıkan ışın kılıçları, Harvard Üniversitesi tarafından gerçeğe dönüştürülmüştür. Eylül 2013 yılında Harvard ve MIT bilim adamları ışın kılıcı üzerinde yaptığı çalışmalarda, fotonik moleküllerin içerisinde ki fotonları manipüle etme yöntemini geliştirmiştir.


9. Işın Tabancası

Bilim Kurgu Silahları

Raygun olarak da bilinen ışın tabancası, ölümcül ışın parçacıklarını vurabilen el tipi silah olarak üretilmiştir. İlk olarak Nikola Tesla tarafından denenen silah, bir vakum contası sayesinde yüksek hızdaki hava akımını iterek, yüksek vakum gücü oluşturmaktadır. 


8. İnsansız Hava Araçları

Bilim Kurgu Silahları

Terminatör filminde gördüğümüz HK-Tank'lar, artık birçok ülkenin savunma sistemleri arasında yer almaktadır. Hayalinin dahi çok zor olduğu insansız hava araçları, gelişen teknoloji ile bambaşka bir boyut kazanmıştır. Pilot ihtiyacı duymadan bilgisayar teknolojisiyle kontrol edilebilen İHA'lar, radara takılmadan kolaylıkla sınır içerisine sızabilmektedir. Dünya üzerinde birçok ülke İHA üretirken: Türkiye, Rusya, ABD, İsrail ve Çin insansız hava araçlarına karşı koyabilen teknoloji üzerinde çalışmaktadır.


7. Böcek Dronlar

Bilim Kurgu Silahları

Böcek dronlar, ABD ordusunun son zamanlarda geliştirmek istediği bilim kurgu silahları arasında yer almaktadır. Ortalama 3 cm boyuta sahip böcek dronlar, savaş bölgelerine kolaylıkla girebilecek, casusluk işi yapabilecek ve teröristleri kolaylıkla bulabilecek teknolojide sahiptir. Günümüzde dünyanın en küçük dronu 60 mg ağırlığı ve 3 cm büyüklüğü ile Harvard Üniversitesi tarafından yapılmıştır.


6. Görünmez Pelerinler

Bilim Kurgu Silahları

Çizgi filmlerinde ve bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz hayalet pelerinler, teknolojinin gelişmesiyle beraber gerçek hayatta üretilebilir duruma gelmiştir. Pelerinin üretilmesi durumunda, savaş alanlarına askerlerin gizlice girip çıkmasına, rehin kurtarma operasyonları ve gizli bölgelere girmek mümkün hale gelecektir. ABD ordusunun uzun zamandır  Harry Potter tarzı görünmezlik pelerinleri üzerinde çalıştığı bilinmektedir.


5. Mal's Silahı

Bilim Kurgu Silahları

Amerikan Fox kanalında yayınlanan "Firefly" vahşi batı temalı bilim kurgu dizisinde gördüğümüz Mal's  silahı, gerçek hayatta üretilmiş en tehlikeli icatlar arasında yer almaktadır. Görünümü normal bir tabancayı andıran silahın iki ayrı ateşleme sistemine sayesinde ölümcül etki yarattığı bilinmektedir.


4. Güç Kalkanı

Bilim Kurgu Silahları

Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastladığımız güç kalkanları, gerçek hayatta Boeing firması tarafından hayata geçirilmiştir. Olası bir saldırı esnasında koruma kalkanı görevi üstlenen güç alanları, patlama sonrası oluşan şok dalgalarını etkisiz hale getirmesiyle bilinmektedir. Sistemin üretiminde lazerler, mikrodalgalar ve elektromanyetik plazmalar kullanılmaktadır. 


3. Nanobotlar

Bilim Kurgu Silahları

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı gizli bir araştırma departmanı tarafından finanse edilen Darpa'nın, ElectRX programı aracılığıyla insan vücuduna enjekte edilebildiği bilinmektedir. Bu teknolojinin bazı hastalıklardan muzdarip insanları izlemek, tespit etmek ve tedavi etmek için geliştirildiği söylenmektedir. Darpa projesi kapsamında üretilen nanobotların, geleneksel yöntemlerle tedavi edilemeyen kronik ağrı, enflamatuar hastalıklar ve travma sonrası stres bozukluklarının giderileceği belirtilmektedir.


2. Sonic Weapon

Bilim Kurgu Silahları

Azınlık Raporu adlı ABD yapımlı bilim kurgu filminde gördüğümüz sonic guns silahlar, gerçek hayatta üretilmiş en tehlikeli savaş aletleri arasında gösterilmektedir. Ultrasonik silahlar rakibi incitmek, etkisiz hale getirmek ve öldürmek için yüksek miktarsa ses dalgası oluşturmaktadır. Genellikle sınırlı kullanıma sahip olan bu silahlar, askeri ve polis kuvvetleri tarafından tercih edilmektedir.


1. Cyborgs

Bilim Kurgu Silahları

Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastladığımız siborglar, bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda gerçeğe dönüştürülebileceği görülmüştür. Adeta bir insan görünümüne sahip robotlar, insan zihnine yerleştirilen bir çip sayesinde bilgisayar gibi kontrol edilebilmektedir. Sinir Mühendisliği Sistem Tasarımı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar, milyonlarca nöron kümesine sahip insan beynini ve bilgisayar ağını bir arayüz haline getiren biyonik çipi üretmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
2
7
5
8
7
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.