George Orwell Kimdir

Asıl adı Eric Arthur Blair olan Orwell, İngiliz Edebiyatı’nın önemli isimlerindendir. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother(Büyük Birader) kavramı ile tanınır.
George Orwell Kimdir

George Orwell Biyografisi

Orwell’ ın yaşadığı deneyimler eserlerine de etki etti. Üniversite bursu kazanamayınca Burma’ ya gitti ve 1922-1927 yılları arasında Birmanya İmparatorluk Polis Örgütü’ nde görevde bulundu. Gördüğü imparatorluk yönetiminin iç yüzü ve memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı olan derin öfkesini daha da arttırdı ve istifa etti.

Avrupa’ ya döndükten sonra İngiltere ve Fransa’ da yaşayan Orwell, hapishane yaşamının gerçeğini öğrenmek için, kendisini kısa bir süreliğine sarhoşluktan hapse attırdı.  1930’larda sosyalist görüşe yakınlık duyan Orwell, çağdaş pek çok yazar gibi gazeteci olarak İspanya İç Savaşı’ na katıldı ve Francocular tarafından vurularak ağır yaralandı.  

Orwell, İngiltere’ nin Almanya ile savaşmasına karşı olduğu halde, 2.Dünya Savaşı’nda Yurt Muhafızları birliğinde görev aldı. Savaşın sonlarına doğru yazdığı Hayvan Çiftliği, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır. İspanya’ daki ihanete uğramış devrim tablosu Orwell’ı etkilemiştir ve Orwell her devrimin neredeyse kaçınılmaz bir biçimde ihanete uğrayacağı temasını işleyen Hayvanlar Çiftliği’ nde siyasal alegorideki ustalığını bir kez daha göstermiştir fakat yine de Hayvanlar Çiftliği’ nin sadece Stalin’ i yermek için kaleme alınmış olduğunu söylemek yeterli bir açıklama değildir.

İlk eserleri gibi savaş sonrası eserlerinde de tecrübelerinin izlerini görüyoruz. Orwell, aslında sadece Hitler’ in, Stalin’ in dünyasını değil, bu despotları yaratan budalalığı yermektedir.  

Orwell’ ın en çok tanınan yapıtlarından 1984, geleceğin karanlık olan, gerçeklerin, doğruların saptırıldığı, konuşma özgürlüğünün yok edildiği modern dünyayı protesto eden bir romanıdır. Aynı zamanda bir siyasal önceleme romanı olan 1984’te geleceğin totaliter devletini anlattı: devlet günlük yaşamı, toplumsal belleği, dili denetimi altına alacaktır. İnsanlar arası ilişkileri kolaylaştıran hoşgörülü bir toplum özlemi, bu öngörü romanının özünü oluşturur.

Orwell’ ın yoksulluk günlerinde tutulduğu tüberküloz hastalığı, hayatının son döneminin büyük bölümünü hastanelerde geçirmesine yol açmış, 21 Ocak 1950 tarihinde Londra’da hayata veda etmiştir.

 

Kitapları:

  • Paris ve Londra’da Beş Parasız(1933)
  • Burma Günleri(1934)
  • Papazın Kızı(1935)
  • Zambak Solmasın(1936)
  • Wigan İskelesi Yolu(1937)
  • Katalonya’ ya Selam(1938)
  • Daralma(1939)
  • Hayvan Çiftliği(1945)
  • Bin Dokuz Yüz Seksen Dört(1949)

 

NeOldu.com / Özel Haber

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.