Gems Eğitimi

Gems Eğitimi
12.11.201509:55

Gems, çocukların fen ve matematik bilimlerinin keşif gözetimi ile kavramasını sağlayan eğitim programıdır. Çocukların dünyasını aydınlatarak, klasik eğitim dışında keşfederek öğrenmelerini sağlamaktadır.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:20

Gems Eğitimi Nedir?

Gems (Great Explorations in Math and Science ) ilk olarak Califiornia Üniversitesi’nde yer alan Lawrance Hall of Science adında ki fen merkezi tarafından hazırlamış ve geliştirilmiştir. Gems, bir eğitimi programıdır. Bu eğitim programı sürekli geliştirilmeye devam edilen bir yapıdadır.

Fen ve matematik bilimlerinin çocuklara temel kavram ve yöntemlerini anlamalarını hedeflemektedir. Çocukların fen ve matematik bilimlerine karşı olumlu bir düşünce de bulunmalarını sağlayarak, bu alanda başarıya ulaşmasını desteklemektedir.

 

gems-egitimi.jpg

 

Gems eğitimi,  fen bilgisi eğitiminde çocukların gözetimli keşif yöntemi ile bilinçlenerek öğrenmelerini sağlamaktadır. Gözetimli keşif, çocuğun isteği doğrultusunda öğrenime katılmasını, görerek ve keşfederek öğrenmesini vurgulamaktadır.

Fen ve matematik bilimlerini çocukların daha keyifli bir şekilde öğrenmesi ve kavramasını destekleyen programdır. Öğrencilerin heyecan verici ve etkili etkinliklerle kaliteli bir öğrenim sağlayan rahat bir eğitim programıdır.

 

gems-egitimi-010.jpg

 

Gems Eğitimi Amacı Nedir?

Gems eğitimi, çocukların klasik eğitim dışında daha farklı bir eğitim almasını sağlamaktadır. Bu eğitim programı temel bilimsel kavram ve yöntemleri anlatırken hayal gücünü etkileyerek geliştirmektedir. Keyifli ve etkili etkinliklerden oluşan bir program olan Gems çocukların kavramları kendi becerileri ile öğrenmesini sağlamaktadır. Yaşam kalitesinin yükselmesini desteklemektedir.

 

gems-egitimi-003.jpg

 

Bağımsız öğrenen ve eleştirel kişilerin yaratılmasında etki yaratmaktadır. Fen ve matematik eğitimin de çocukların kavramları daha iyi anlamalarının sağlamaktadır. Fen ve matematik becerilerinin gelişmesinde destekleyerek, bu bilimlere karşı olumlu tutum sergilenmesini oluşturmaktadır.

 

gems-egitimi-004.jpg

 

Yeni fikir ve bilgilerin oluşumunda etkili olmalarını geliştirmeyi desteklemektedir. Sosyal bireyler olmalarını ve kolay şekilde ilişki kurabilmelerini amaçlamaktadır. Kendilerini doğru ve etkili şekilde ifade etme özgürlüğünü bilincini öğretilmektedir. Deneyler yapma, bilinçli tahminlerde bulunma, uygulama, karşılaştırma yapma, gözlem yapma gibi bilimsel beceri süreç kazanımlarını destekler nitelikte hazırlanmıştır.

 • Bağımsız öğrenen ve eleştirel bireyler yaratmak
 • Çocukların fen ve matematikte yer alan öncü kavramları anlamalarını sağlamak
 • Temel fen ve matematik becerilerinin önemini göstermek
 • Fen ve matematiğe karşı olumlu bir tutum edilmesini sağlamak
 • Yeni bilgi ve fikirler oluşturmaları
 • Hayat boyu bu becerileri kullanmaları
 • Sosyal ilişkiler
 • Gözlem

 

Gems Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk olarak Lawrence Bilim Merkezi’nde geliştirilmiştir. Gems etkinliklerinin amacı, temel bilimsel kavram ve yöntemleri anlatırken hayal gücünü etkilemektir. Birçok öğretmen tarafından sınanan Gems öğretmen kılavuzları, öğretmenlerin fayda sağlayabileceği şekilde güncelleştirilmektedir.

 

gems-egitimi-005.jpg

 

Gems etkinlikleri, kolayca elde edilebilen, ucuz malzemelerle gerçekleştirilmektedir. Öğretmen kılavuzlarında, her bir ünitede kullanılacak malzemeler hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Ekinliklere nasıl hazırlanılması gerektiği anlatılmaktadır. Ünitelerin işlenme süresi 2 ve12 derstir fakat her öğretmenin öğrenci durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Öğretmenler yaş farklılıklarına göre yöntemler hazırlayarak geliştirmiştir.

 

gems-egitimi-009.jpg

 

Gems eğitiminde gözetimli keşif hedef olarak kullanılmaktadır. Bu hedef yöntemi en iyi şekilde yansıtmaktadır. Gems etkinlikleri öğrencilerin fen ve matematik kavramlarını günlük yaşamlarında gerek duydukları sorgulama yöntemi ile alışkanlık edinmelerini sağlamaktadır.

 

gems-egitimi-011.jpg

 

Gems eğitimi eylemlerle başlamaktadır. Öğrencileri kavramlarla tanışıp, konu hakkında bir fikir sahibi olduktan sonra sorular sorarak tartışmaya başlamaktadır. Bu yöntem çocukların kendi istediği doğrultusunda ve kendi becerisi ile harekete geçmesini sağlamaktadır.

 

gems-egitimi-008.jpg

 

Gems etkinliklerinde çocukların buluşlar yapılması desteklenmektedir. Kendi buluşlarını yaparak, sorgulamayı ve sonuç çıkarmayı öğrenmektedirler. Keşif gözetimi yöntemi burada kavramları öğrenmekte daha da kolay bir yöntem yaratmaktadır.

 

Eğitim Stratejileri

 • Bilim sorgulamalıdır
 • Bilim araştırmadır
 • Bilim ortak bir girişimdir
 • Bilim dünyanın anlamını bulmaktadır

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
0
0
5
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.