Psikolojik Gerilim Filmleri | En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi

Psikolojik Gerilim Filmleri | En İyi 10 Psikolojik Gerilim Filmi
15.01.201610:51

İnsan psikolojisini ele alan filmleri sevenler için en iyi filmleri listeledik. Beyin yakan senaryolarıyla ve sürpriz sonlarıyla izlerken bazı sahneler karşısında gerçek anlamda beyniniz ısınabilir.

Haber güncelleme tarihi 24.01.2021 19:27

İnsan psikolojisini konu alan filmler hafızada en çok yer edinen filmlerdir. İzlerken hem sizi gerecek hem de beyninizi yakacak, heyecanınızı doruklara taşıyacak, özenle hazırladığımız psikolojik gerilim türündeki filmlerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Psikolojik gerilim filmleri;

10. Mulholland Drive (2001) IMDb: 7.9

psikolojik-gerilim-filmleri-001.jpg

Betty isimli genç kadının tek hayali vardır: Hollywood'da ünlü bir oyuncu olabilmek. Bu amaç uğruna çabalayan kadın çalışır çabalar ve iyi bir oyuncu olur. Sonunda beklediği fırsatı yakalayan Betty için Hollywood kapısı açılır. Ünlü bir kadın oyuncu ile tanışan Betty için işler farklı ilerlemeye başlar. Kadın ile Betty arasında bir etkileşim oluşur ve birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Aralarında lezbiyen bir ilişki başlar. Bir gün ikili arabada beraber ilerlerken Mulholland kavşağına geldiklerinde kaza yaparlar. Kaza sonrası zihin karışıklığı meydana gelir ve Betty ile diğer kadının hafızaları yer değiştirmeye başlar. Bıundan sonra olaylar beklenmedik şekilde gelişecektir. Naomi Watts ve Melissa George' nin oynadığı filmin ilginç konusu ve başarılı sahneleri seyir zevkini arttırıyor.

Tür: Fantastik, Gerilim, Dram

Yönetmen David Lynch

Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux

Fragman

Mulholland Drive Benzeri Filmler;

 • Mavi kadife (1986) IMDb: 7.7
 • Eraserhead (1977) IMDb: 7.4
 • Kayıp Otoban (1997) IMDb: 7.6

9. Jagten (2012) IMDb: 8.3

psikolojik-gerilim-filmleri-002.jpg

40lı yaşlarında olan Lucas' ın hayatı yolunda gitmemektedir. Yeni bir iş arayan Lucas' ın ergenlik çağına gelen oğlu ile arası pek iyi değildir. Sonra yeni bir iş fırsatı elde eden adam bir kreşte iş bulur. Yeni işinde mutluyken bir de yeni sevgili bulur. İş hayatı ve özel hayatını raya oturtan Lucas, oğluyla da arasını düzeltmeye başlamıştır. Hayatını istediği şekilde yoluna koymuşken kimseye zararı olmayacağını düşündüğü bir yalan söylemiştir ve bu yalan yaşadığı kasabaya yayılmıştır. Ufak bir yalan artık kontrol edilemez bir hal almış ve Lucas' ın hayatını etkilemiştir. Şimdi Lucas hem hayatını hem de haysiyetini kurtarmaya çalışacaktır. Başrolünde Mads Mikkelsen' in oynadığı film, Danimarka yapımı en iyi filmlerin arasında yer alıyor.

Tür: Dram

Yönetmen Thomas Vinterberg

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp

Fragman

Jagten Benzeri Filmler;

 • Başkalarının Hayatı (2006) IMDb: 8.4
 • İçimdeki Yangın (2010) IMDb: 8.3
 • İhtiyar Delikanlı (2003) IMDb: 8.4

8. Gone Girl (2014) IMDb: 8.1

psikolojik-gerilim-filmleri-003.jpg

Nick adlı adam, eşiyle birlikte doğduğu kasabaya dönmüş ve sakin bir hayat sürmektedir. Evliliklerinin beşinci yıldönümünde eşi Amy ortadan kaybolur. Nerede olduğuna dair hiçbir ipucu bulunamayınca kocası Nick, en büyük şüpheli durumuna düşer. Suçsuzluğunu bir türlü kanıtlayamayan Nick, bu olay popüler olunca Amy' nin ailesinin düzenlediği medyatik arama operasyonları arasında kendini piyon olarak bulur. Kafasında gittikçe büyüyen soru işaretleri ve şüpheleriyle Nick, yaşananlara anlam verememektedir. Polisin üzerinde durduğu ihtimal ise Nick' in Amy' i öldürmüş olma ihtimalidir. Acaba gerçek nedir? Başrollerde Ben Affleck ve Rosamund Pike' nin rol aldığı filmde Nail Patrick Harris, Carrie Coon ve Kim Dickens yardımcı oyuncular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tür: Gerilim, Polisiye, Dram

Yönetmen David Fincher

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Fragman

Gone Girl Benzeri Filmler;

 • Tutsak (2013) IMDb: 8.1
 • Sıkıysa yakala (2002) IMDb: 8.1
 • 12 Yıllık Esaret (2013) IMDb: 8.1

7. Black Swan (2010) IMDb: 8.0

psikolojik-gerilim-filmleri-004.jpg

Nina adındaki balerinin tek hayali Kuğu Gölü Balesi'nde başrol oynayabilmektir. Eski bir balerin olan annesi kendi elde edemediği hırsları yüzünden kızı üzerinde aşırı baskı kurmaktadır. Bu baskı ile Nina' nın hiç arkadaşı ve sosyal yaşantısı yoktur. Baş dansçıyı değiştirmek isteyen Thomas bu rol için düşündüğü kişinin Nina olduğunu söyleyince Nina en büyük hayalinin gerçek olacağını düşünür fakat bunun için çok çalışması gerekmektedir çünkü baş dansçı hem saf ruhu olan beyaz kuğuyu hem de kötü olan siyah kuğuyu canlandırmaktadır. Nina beyaz kuğuda sorun yaşamasa da siyah kuğu için yetersizdir. Nina' nın rakibi olan dansçı ile arkadaş olurlar fakat ruhsal sorunlar yaşayan Nina halüsilasyonlar görmeye ve içindeki siyah kuğuya karşı mücadele vermeye başlar. Film gerilim ve dramı birlikte işleyen konusuyla ve Natalie Portman'ın müthiş oyunculuğu ile izlenmesi gereken filmler arasında yer alır.

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen Darren Aronofsky

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Fragman

Black Swan Benzeri Filmler; 

 • Aşk (2013) IMDb: 8.0
 • Aşıklar Şehri (2016) IMDb: 8.0
 • Zoraki Kral (2010) IMDb: 8.0

6. The Shining (1980) IMDb: 8.4

psikolojik-gerilim-filmleri-006.jpg

Jack Torrence isimli adam, Amerika'nın Colorado bölgesindeki Overlook Otel' in kış bakıcılığı işini üstlenir. Kışın boş olan otelde ailesiyle birlikte kalacaktır. Aile otele yerleşince küçük çocukları Danny, otelde sıradışı bazı metefiziksel olayların var olduğunu hisseder. Medyumluk yeteneği olan çocuk otelde yalnız olmadıklarını, geçmişten ve gelecekten gelen ruhların otelde olduğunu ailesine anlatır. Başlarda inanmasalar da ailenin babası Jack tuhaf hareketler sergilemeye başlayınca annesi ona inanır. Jack ruhlar tarafından kontrol edilmeye başlamıştır. Hareketleri normal değildir ve yavaş yavaş aklını kaybederek aileye zarar verecek duruma gelir. Film Stephen King' in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Jack Nicholson, Tony Burton, Shelley Duvall, Danny Lloyd ve Scatman Crothers filmde yer alan ünlü isimlerdir.

Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen Stanley Kubrick

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Fragman

The Shining Benzeri Filmler;

 • Otomatik Portakal (1971) IMDb: 8.3
 • Full Metal Jacket (1987) IMDb: 8.3
 • Sapık (1960) IMDb: 8.5

5. The Machinist (2004) IMDb: 7.7

psikolojik-gerilim-filmleri-007.jpg

Trevor, makine üzerine çalışan bir adamdır. Uyuyamama hastalığı olarak bilinen insomnia hastalığına yakalanmıştır. Yaklaşık bir yıldır hiç uyuyamayan adam, kilo kaybetmeye ve giderek korkunç görünmeye başlar. Etrafındakiler onun hakkında endişe duymaktadırlar. Bir süre sonra kendi can güvenliklerinden tedirgin olmaya başlayan arkadaşları, Trevor' un da karıştığı bir kazada bir arkadaşlarının sakat kalması üzerine ona karşı cephe alırlar. Artık birlikte çalışmak istemezler ve onu göndermek için yöntemler denerler. Uykusuzluğun verdiği bozuk ruh hali ile halüsilasyonlar görmeye başlayan ve iyice paranoyaklaşan Trevor, etrafındakileri kendisine düşman olarak görmeye başlar. Bu noktadan sonra hayatı adeta kabusa dönecektir. Oyunculuğu ile göz dolduran Christian Bale, bu film için 30 kilo vermiştir. Gerilim ve dram isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Tür: Gerilim

Yönetmen Brad Anderson

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Fragman

The Machinist Benzeri Filmler;

 • Amerikan sapığı (2000) IMDb: 7.6
 • Dövüşçü I (2010) IMDb: 7.8
 • Kelebek etkisi (2004) IMDb: 7.6

4. Taxi Driver (1976) IMDb: 8.3

psikolojik-gerilim-filmleri-008.jpg

Travis taksicilik yapan bir adamdır fakat normal taksicilerden farklı olarak geceleri gördüğü pis hayata karşı tiksinti duymaktadır. Bu tiksinme nefret boyutuna ulaşınca sevdiği kadın ile de arası bozulmuştur. Hem iş hem de özel hayatında mutlu olmayan Travis, kendince bir çözüm yolu üretmiştir. Beline taktığı silah ile sokaklarda gördüğü ve iğrendiği pislikleri temzileyecek böylece kendini rahatlatacaktır. Kendine toplum kahramanı vazifesi yükleyen ve duyduğu sorunlara karşı ilgisiz kalamayan adam bir gün aracına müşteri olarak binen ve yaşı oldukça küçük olan hayat kadınına yardım etmek için başını belaya sokunca işler iyice karışır. Başroldeki Travis karakterine hayat veren Robert De Niro oyunculuğuyla göz doldurmaktadır. Ağır işleyen bir film olmasına rağmen konuda kopmalar yaşanmamakta ve bütünlük korunmaktadır.

Tür: Dram, Polisiye

Yönetmen Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel

Fragman

Taxi Driver Benzeri Filmler;

 • Yaralı Yüz (1983) IMDb: 8.3
 • Sıkı Dostlar (1990) IMDb: 8.7
 • Rezervuar Köpekleri (1992) IMDb: 8.3

3. Memento (2000) IMDb: 8.4

psikolojik-gerilim-filmleri-009.jpg

Leonard Shelby adındaki adam lüks arabalara binen ve pahalı takım elbiseler giyen bir adamdır fakat buna rağmen ucuz pansiyonlarda konaklamaktadır. Bu tezata göre zengin bir adam olmasına rağmen neden böyle yerlerde konaklamaktadır? Bu sorunu cevabını Leonard da bilmemektedir çünkü geçirdiği bir hastalık sonucu Leonard sadece 15 dakikalık bir hafızaya sahiptir. Hastalık öncesinde karısı öldürülen ve karısının katillerinin peşine düşen adam, bir de bu hastalık ile mücadele etmektedir. Bunun için ufak notlar ile yoluna devam eetmekten başka çaresi yoktur. Hatta en temel hatırlaması gereken şeyleri doğrudan vücuduna kazımaktadır. Başrolünde Guy Pierce' nin harika oyunculuk çıkardığı ve Christopher Nolan yönetmenliğinde beyninizi yakacak bir kült filmdir.

Tür: Gerilim

Yönetmen Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Fragman

Memento Benzeri Filmler;

 • Prestij (2006) IMDb: 8.5
 • Köstebek (2006) IMDb: 8.5
 • Yedi (1995) IMDb: 8.6

2. Seven (1995) IMDb: 8.6

psikolojik-gerilim-filmleri-012.jpg

Tanrı tarafından görevlendirildiğine inanan bir seri katil, 7 büyük günah olarak belirtilen günahları işleyen kişileri kendine kurban seçmektedir. Katil inanılmaz derecede yetenekli, soğukkanlı ve karda yürüyüp izini belli etmeyen bir adamdır. Katilin yakalanması için soruşturmaya atanan tecrübeli dedektif Somerset, yanına görevlendirilen genç ve bir o kadar da heyecanlı dedektif Mills ile bu soruşturmayı birlikte yürütecektir. Somerset tecrübesiyle Mills' den ayrı olarak araştırmalarına devam etmekte ve farklı ipuçları aramaktadır. Tüm ipuçlarının boşa çıktığı ve umutların tükenmeye başladığı anda katil son oyunu ile bu kez iki dedektife hayatlarının sınavını yaşatacaktır. Başrollerde usta isimler Morgan Freeman ve Brad Pitt' in yer aldığı filmde onlara Kevin Spacey, Gwyneth Paltrow ve R. Lee Ermey eşlik etmektedir.

Tür: Polisiye, Gerilim

Yönetmen David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow

Fragman

Seven Benzeri Filmler;

 • Dövüş Kulübü (1999) IMDb: 8.8
 • Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6
 • Ucuz Roman (1994) IMDb: 8.9

1. Fight Club (1999) IMDb: 8.8

psikolojik-gerilim-filmleri-013.jpg

Filmin konusu tek düze hayat yaşayan ve klişeler içinde boğulmuş insanların hayatlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültür adı altında çocukluğundan itibaren herkesin ünlü bir şarkıcı ya da toplum tarafından önem gören bir kişilik olacağı algısı oluşturulmaktadır fakat bu durumun büyüdükçe mümkün olmadığının farkına varılmakta ve yalnızlık içinde ruhsal sorunlara yol açabileceği belirtilmektedir. Tüm bunları yaşayan ve ünlü bir otomobil firmasında çalışan Tyler, uykusuzluk sorunları yaşar ve hayatı çekilmez hale gelir. Doktora gittiğinde ona terapi gruplarına katılması söylenir. Terapi gruplarında farklı insanlarla tanışan ve kendisi gibi olan diğer insanların yaşadığını fark eden kahramanımız evinin yanmasıyla birlikte hayatına tamamıyla farklı bir yön verir. Bir süre sonra da aynı ruh halini yaşayan insanların mesihi haline gelir. Filmde Brat Pitt, Edward Norton, Helena Bonhem Carter, Jared Leto gibi oyuncular yer alıyor. Gerek kadrosuyla gerek konusuyla film tekrar tekrar izlenebilecek filmler kategorisindedir.

Tür: Gerilim, Dram

Yönetmen David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Fragman

Fight Club Benzeri Filmler;

 • Ucuz Roman (1994) IMDb: 8.9
 • Yedi (1995) IMDb: 8.6
 • Matrix (1999) IMDb: 8.7
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
1
2
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.