Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Dönem Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Dönem Filmi
18.01.201609:09

Yaşanmış olayları ele alan ya da belli bir dönemin özelliklerini iyi yansıyan filmleri seven kişiler için liste hazırladık. İşte birbirinden iyi 10 dönem filmi...

Haber güncelleme tarihi 08.05.2017 14:29

the king speechZORAKİ KRAL (THE KING SPEECH)

İngiliz Kraliyet Ailesi, önemli bir sorun ile karşı karşıyadır. Kral V. George öldüğünde krallık makamı büyük çocuğu Edward' a kalmıştı fakat Edward bu makamı istemiyordu çünkü Amerikalı bir sevgilisi vardı ve onunla evlenmek istiyordu. Kraliyet ailesinden birisi İngiliz kadınlardan başkasıyla evlenemezdi. Bu yüzden karallık makamını kardeşi VI. George' ye bıraktı. VI. George'nin ise önemli bir rahatsızlığı bulunuyordu. Çocukluğundan beri kekemelik sorunu yaşıyordu ve bu rahatsızlık halka seslenişinde sıkıntı oluşturuyordu. Konuşma günü gelene kadar kekemeliği yenebilmek için dönemin en ünlü konuşma terapisti Lionel Logue' ye giden VI. George' nin bu süreçte yaşadıklarını anlatan filmde başrolde Colin Firth yer alıyor. Ona, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Michael Gambon ve Helena Bonham Carter gibi isimler eşlik ediyor.


 

the reader movie posterOKUYUCU (THE READER)

Hitler ve Naziler' in devrilmesiyle İkinci Dünya Savaşı bitmiştir. Savaşın ardından yaralarını saran ve normal hayata dönmeye çalışan Almanya' da genç bir adam olan Michael, Hanna Schmitz' e gördüğü anda aşık olmuştur fakat aralarında yaş farkı vardır. Öyle ki Hanna neredeyse Michael' in iki katı yaşındadır. İlk zamanlar platonik giden bu ilişki daha sonra Hanna' nın da karşılık vermesiyle karşılıklı hale gelir. Yaş farkı sebebiyle gizli sürdürülen bu ilişki Hanna' nın aniden ortadan kaybolmasıyla biter. Aradan 8 yıl geçer. Michael hukuk okur ve Naziler' in yargılandığı mahkemede görev almaya başlar. Kader Hanna ile Michael' in mahkemede tekrar karşılaştıracaktır. Başrollerinde Ralph Fiennes ve Kate Winslet' in yer aldığı filmde Bruno Ganz, Lena Olin ve David Kross gibi isimler karakterlere hayat veriyor.


 

war horse movieSAVAŞ ATI (WAR HORSE)

Birinci Dünya Savaşı yıllarını anlatan filmde, Albert ve onun evcileştirdiği can dostu Joey isimli atın hikayesi anlatılıyor. İkili savaş başlayınca Joey savaşlarda kullanılmak üzere cepheye gönderilir. Albert ve Joey ayrı düşmüş olsalar da her ikisinin yaşadığı maceralar etrafındakileri etkiliyor. Bu savaş atının özellikle farklı ülkelerde temas ettiği insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve serüvenlerini anlatan filmde Jeremy Irvın, Emily Watson, Peter Mullan, David Thewlis ve Benedict Cumberbatch gibi isimler yer alıyor. Kitaptan sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.


 

beynelmilel posterBEYNELMİLEL

80 darbesinden sonra askeri baskı altında yaşamak durumunda kalan halkın başından geçen olaylar mizahi bir dille anlatılıyor. Güney' de küçük bir kasabada geçen filmde yöredeki müzik grubunun hikayesi anlatılıyor. Askeri cunta rejimi kısıtlamaları altında nasıl yaşayacağını bilmeyen ve buna alışmaya çalışan müzik grubunda yer alan Abuzer ile kızı Gülendam arasında geçen diyaloglar filme damgasını vuruyor. Hem dönemin şartlarını anlatan hem de eleştirel yaklaşımı komedi unsuruyla birleştiren filmde Özgü Namal, Oktay Kaynarca, Cezmi Baskın, Şahin Irmak ve Umur Kurt rolleri paylaşıyorlar.


 

mongol movie posterCENGİZ HAN (MONGOL)

Filmde dünyanın kaderini etkileyen ve bu güne kadar bir devlete ait en büyük topraklara sahip olan büyük Moğol imparatoru Cengiz Han' ın mücadelesi anlatılmaktadır. Moğollar, küçük aileler ve sülaleler halinde yaşayan ve göçebe yaşamı benimseyen küçük boylardan oluşuyordu. Osmanlı Devleti kurulmadan önceki beylikler dönemi gibi düşünülebilecek bu durum ülkeyi zayıf kılıyordu. Beylikler arasındaki ilişkiler de iyi sayılamazdı ve birbirleri arasında mücadele içindeydiler. Cengiz bu durumu düzeltmek istiyordu. Bunun için çok fazla çile çekmesi gerekmiş olsa da bugün bildiğimiz Moğol İmparatorluğu' nu kurmuş ve tarihin en büyük topraklarına sahip devleti haline getirmiştir. Film ilk toplanma ve devlet bütünlüğünü sağlama aşamalarını anlatıyor.


 

la vie est bella movieHAYAT GÜZELDİR (LA VITA E BELLA)

İtalya yapımı film 1930 yılların İtalyasını anlatır. İtalyan yahudisi olan Guido, mutlu bir evlilik yapar. Guido ve karısının bir çocukları olur. Mutlu bir yaşam sürerlerken İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Almanlar İtalya' yı işgal eder. Yahudi oldukları için onları trene bindirirler ve toplama kampına götürürler. Guido' nun karısı çocuğunu Alman askerlerinden gizler ve toplama kampında yaşananların bir oyundan ibaret olduğunu, eğer bu oyunu kazanırlarsa ona ödül olarak tank vereceğini söyler. Çocuk olayların farkında olmadan toplama kampında bir dolapta savaş bitene  dek kalır. Amerikan askerleri İtalya' yı geri aldığı zaman oyun bitmiştir ve kazanılmıştır.


 

the other boleyn girl posterBOLEYN KIZI (THE OTHER BOLEYN GIRL)

Kraliyet ailesine henüz 14 yaşındayken gelin adayı olarak gönderilen Mary' i kral ilk gördüğü anda ondan etkilenmiş ve onunla özel olarak ilgilenmiştir. Bu ilgi karşısında etkilenen Mary de krala aşık olmuştur. İkili arasındaki ilişki Mary' nin müstakbel kraliçe olacağı yönündeki beklentiyi kuvvvetlendirmiş ve halk tarafından şimdiden benimsenmeye başlanmıştır fakat Mary' nin kardeşi Anne, gün geçtikçe büyümüş güzelleşmiş ve dikkat çekmeye başlamıştır. Kralın ilgisini yavaş yavaş kaybeden Mary birden rakip olarak karşısında kardeşi Anne' yi bulmuştur. Kardeşleri birbirine düşüren bu aşk, ailenin geleceğini de etkilemiştir. Kızların zıt karakterli yapıları ortalığı karıştırmayı başarmış ve aşkın neler yapabileceğini göstermiştir. Filmde Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana gibi isimler yer lamktadır.


 

devrim arabaları posterDEVRİM ARABALARI

60 darbesinden sonra başa geçen Cemal Gürsel, hayalini kurduğu yerli üretim otomobil projesi için TCDD işletmesini görevlendirir ve Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kadar arabanın yetiştirilmesini emreder. Cumhuriyet Bayramı' na 130 gün gibi kısa bir süre vardır ve ortada plan bile yoktur. 23 mühendis hemen toplanır ve işe koyulur. Bu görevi devlet meselesi olarak görürler ve onlara verilen görevi yapmak için gece gündüz çalışırlar. Bu süreçte büyük zorluklar ve engeller ile karşılaşsalar da fedakar mühendisler verilen tarihe kadar 2 aracı yetiştirmeyi başarırlar. Tam tören esnasında benzini olmadığı için yolda kalan ve daha sonra tarihin tozlu sayfalarında kalan Devrim arabalarının bilinen ve bilinmeyen detaylarını anlatan filmde Haluk Bilginer, Altan Erkekli, Selçuk Yöntem, Halit Ergenç ve Taner Birsel gibi isimler yer alıyor.


 

duchess movie posterDÜŞES (DUCHESS)

18. yüzyılda geçen olayda çok güzel ve karizmatik Düşes Georgiana, döneminin en etkili ve her hareketiyle olay yaratan kadınıdır. Düşes kendinden yaşça büyük olan Devonshire Dükü ile evlenerek hem moda hem de politikada etkili hale gelir. Oldukça zeki ve kurnaz olan Düşes, başlardaki popülaritesini yaptığı hatalı davranışlar ile gitgide yok etmektedir. Önce savurganlığı ile gündeme gelir. Ardından kumar, hatalı politik davranışları ve açgözlülüğü olay olan Düşes en son kocasında bulamadığı aşkı başkasında bulmaya çalışmasıyla skandal oluyor. Başrolünde Keira Knightley' in yer aldığı filmde Ralph Fiennes, Dominic Cooper, Hayley Atwell gibi isimler ona yardımcı oluyor.


 

the pianist movie posterPİYANİST (THE PIANIST)

Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman, geleceği en parlak piyanistler arasında yer almaktadır. O yıllarda patlak veren İkinci Dünya Savaşı ile Almanya Polonya' yı işgal eder. Hitler' in Yahudiler' e uyguladığı zulüm ile yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir. Şansı yaver giden piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur fakat bu kez Varşova' da varoş mahallelerde yaşamaya başlar. Hayatı birden 180 derece dönen adam hiç alışık olmadığı bir hayatın içinde yaşam mücadelesi verir. Başrolünde Adrien Brody' nin rol aldığı film, en başarılı dram filmleri arasında üst sıralarda yer alır. Oyuncunun muhteşem performansı ile birlikte arşivlik filmler arasındadır.

İlkay Engin

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.