Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli

Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli
25.06.201518:42

Etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta dendiğini biliyoruz. Dünya üzerinde 7 kıta vardır. Peki, eskiden de böyle miydi?

Haber güncelleme tarihi 17.01.2023 09:59

Geçmişten Günümüze Dünya Şekli

Dünya, Merkür ve Venüs'ten sonra Güneş‘e en yakın 3. gezegendir. Gezegenimiz karasal gezegenlerden en büyüğü olmasıyla birlikte kitle ve büyüklük açısından da beşinci gezegendir. Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre Dünyanın oluşu 4.54 milyar yıl önceye dayanıyor. Dünya şu ana kadar bilinen yaşam destekli tek gezegendir. Aynı zamanda Dünya, güneş Sistemi içinde suyun hem katı, hem sıvı, hem de gaz halinde bulunabildiği tek yerdir. Peki dünyanın ilk hali ve kıtaların ilk şekli nasıldı?

Dünya üzerindeki kıtalar şunlardır;

  • Asya
  • Avrupa
  • Afrika
  • Kuzey Amerika
  • Güney Amerika
  • Okyanusya
  • Antarktika

Dünyanın ilk zamanlarında ise yaklaşık 225 milyon yıl önce, bu kıtalar birleşmiş haldeydi ve dünyanın bu haline Pangea adı verilir. Pangea'nın etrafını saran ve dünyanın geri kalanını kaplayan okyanusa ise bilim adamları tarafından Panthalassic Okyanusu adı verilmiştir.

Geçmişten günümüze dünyanın şekli

135 milyon yıl önce ise Pangea kıtası bölünmüştür ve Lavrasya ile Gondvana kıtaları oluşmuştur. Lavrasya, bugünkü Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarını, Gondvana ise Güney Amerika ve Afrika kıtalarını kapsıyordu.

50 milyon yıl önce ise Kuzey ile Güney Amerika ve Asya-Avrupa kıtası ile Afrika kıtası birleşti. Afrika ile Avrupa birleşince Alp Dağları, Hindistan ile Asya birleşince Himalayalar oluşmuştur. Ayrıca Avustralya bir ada olarak Antarktika'dan kopmuş ve şu anki dünya haritası oluşmuştur.

Kıtalar Hareket Ediyor mu?

Geçmişten günümüze dünyanın şekli

Günümüzde ise kıtalar yine birbirlerine doğru hareket etmektedir. Bu hareketler sonucunda Afrika kıtası Avrupa'ya, Kuzey Amerika kıtası ise Asya'ya doğru kaymaktadır.

Kıtaların Hareket Ettiğini Destekleyen Veriler

Geçmişten günümüze dünyanın şekli

Yapılan incelemelerde farklı kıtalarda aynı tür hayvan ve bitki fosillerine rastlanması. Afrika kıtasının batı kenarı ile Güney Amerika'nın doğu kenarının ve Kuzey Amerika'nın batı kenarı ile Asya'nın doğu kenarının yapboz gibi birbirine uymasıdır.

Kıtalar Nasıl Hareket Eder?

Geçmişten günümüze dünyanın şekli

Tektonik tabakaların hareketleri ile şekillenen kıtalar şu an birbirlerine doğru hareket etmeye devam ediyor. Birbirine geçmiş plakalar sürekli hareket halindedir ve bu hareket onların hareket etmesi ile gerçekleşir, sonucunda da coğrafi şekiller meydana gelir. Yanardağ patlamaları ve depremler de bu hareketler sonucunda oluşmaktadır.

Tarih boyunca kıtaların hareketi sonucu oluşan insanlığın yaşadığı en büyük 10 deprem hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
545
138
211
97
356
66
897
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.