Gazze'de Neler Oluyor, İsrail Filistin'de Ne Yapmak İstiyor?

Gazze'de Neler Oluyor, İsrail Filistin'de Ne Yapmak İstiyor?
15.04.201608:18

Gazze'de yaşanılan dramları, İsrail'in bu topraklar üzerindeki amaçlarını sizler için derledik. İşte, geçmişten günümüze İsrail'in politikaları, amaçları;

Haber güncelleme tarihi 08.08.2017 09:51

Son yıllarda Gazze ve Batı Şerria'ya saldırılarını artıran İsrail'in bu topraklar üzerindeki amacı nedir, İsrail'i Ortadoğu'da ne gibi politikalar izliyor? 1948'den itibaren günümüze kadar süren Filistin - İsrail savaşlarının gelindiği son durum ne? Aklımızdaki soruların cevapları haberimizde;

 

Geçmişten Günümüze İsrail'in Genişlettiği Topraklar

israilfilistin.jpg

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Hitler Almanyası'nın kıyımlarından kaçarak Filistin topraklarına yerleşen İsrailoğulları, kısa bir zaman diliminde topraklarına toprak katarak bir devlet oldu. 1948'den 2016'ya geldiğimiz zaman son durumu, yukarıda harita oldukça açıklayıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir. "İsrail'in bu kadar kısa sürede büyümesinin nedeni nedir" diye soracak olursanız, bunun en temel cevabı küresel güçlerden aldığı destektir.

 

Gazze, Batı Şeria Neresidir?

gazze2.jpg

Gazze, Filistin’in güneybatısında bulunan, Gazze Şeridi’nin en büyük şehridir. Dünyanın en tarihi şehirlerinden biri olan Gazze şehri, İsrail ile Filistin arasındaki en büyük sorun olarak görülüyor. Filistin’e ait bu topraklar İsrail tarafından sürekli ihlal edilmektedir.

Batı Şerria, Ortadoğu’da batı, kuzey ve güneyinde İsrail, doğusunda ise Şeria nehri ve Lut Gölü ile çevrili olan bölgedir. Yaklaşık 2, 5 milyon Filistinliye ev sahipliği yapan bu bölge Son yıllarda oldukça İsrail saldırısına maruz kalmaktadır.

 

İsrail Filistin Savaşının Belli Başlı Nedenleri

filistinsavas.jpg

 • Hem İsrail’in hem de Filistin’in Yahudilerce ve Müslümanlarca kutsal sayılan Kudüs’e sahip olma isteği

 

 • Her iki tarafında bağımsızlıklarını ve güvenliklerini sağlamak istemeleri

 

 • Her iki devletin de ekonomik, siyasal, hukuksal açıdan bağımsızlıklarını sağlamak istemeleri.

 

İsrail Neden Filistinli Halk ile Savaşıyor?

 • Yahudiler için kutsal olan Kudüs’e tamamen sahip olmak isteği, Kudüs’teki tehlike durumlarına karşı önlem almak istemesi.

 

 • Yayılımcı bir politika izleyen İsrail’in devlet sınırlarını genişletmek isteme çabasu.
 • İsrail yönetiminin Arap ülkeleri arasında sıkışmış olması nedeniyle her türlü saldırıya karşı kendini koruma çabası,

 

 • İsrail devletinin büyük vaat edilmiş topraklar projeisi,

 

 • Ekonomik, siyasal, askeri ve sosyal yönden kendine bağlı olan bir Filistin devleti istemiş olması,

 

 • Kendi refah düzeyini en üst seviyeye çıkartma isteği,

 

 • İsrail’in amacı hem topraklarına toprak katmak hem de bölgenin büyük güçlerinden biri haline gelmek.

 

İsrail Neden Gazze'ye Saldırıyor?

filistinisrail.jpg

Gazze’de yaşanılan dramların nedenini araştırdık.

İsrail, neden bütün gücüyle Gazze'de insanlara saldırıyor? Bu sorumuzun cevabı şöyle;

Gazze’deki çatışma hammadde kaynaklarını elinde tutmak, petrol ve doğalgaza sahip olmak için sürdürüyor. İsrail, 2013 yılında itibaren Akdeniz’de petrol aramaya başladı. Filistin ise bu petrol arama hakkında mahrum bırakılıyor.

Ortadoğu’daki trajedi, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu zamanda kadar sürmektedir. Bu bitmeyen savaşın nedeni sadece etnik ve din farklılığı değil, esas sorun yer altı kaynakları yani ekonomik çıkarlardır. Uzun süre bölgede yalnızca yer altı kaynakları su olarak görüldü ve bu yetersizlikten dolayı sürekli su savaşlarına tanıklık edildi. Şimdilerde ise doğal gaz ve petrol için savaşılıyor.

Geçen 15 yıllık süre içinde İsrail, Battı Şeria ve Gazze’nin ham madde açısından çok zengin olduğunu fark etti. Akdeniz’in doğusundaki Levant Denizi denilen bölgenin petrol kaynakları açısından çok zengin olduğu şimdilerden anlaşıldı.

Bu bölgede Kıbrıs, Türkiye, Suriye, Libya, ve Lübnan gibi zor günler yaşayan ülkeler var. Bu durumu fırsat bilen İsrail, 90 kilometre ötesinde petrol çıkarmaya başladı. Gazze sahilindeki petrol kaynakları ise 1990’ların sonlarında keşfedildi. Bununla birlikte İsrail Gazze’yi ele geçirmek için hunharca savaşmakta ve Gazze’de yaşayan sivillerin üzerine bombalar yağdırmaktadır.

 

Siyonistler Ortadoğu'da Büyük İsrail Devlet mi Kurmak İstiyor?

israil-006.jpg

Günümüzde Ortadoğu’da meydana gelen bu iç karışıklıkların ortasında büyük hedefler ve idealler vardır. Osmanlı devrinden itibaren Ortadoğu’da Siyonistler, çok bir zaman değil yaklaşık bundan 50 yıl önce devlet kurmayı başarmışlardır. Bu başarının gerçekleşmesindeki engeller tek tek ortadan kaldırılarak bugünkü neticelere ulaşmıştır. İsrail Devleti, Siyonizm’in fikir babası Theador Herzl’in yurtsuz Yahudiler için vatan olmasını istediği Filistin topraklarıdır. Peki, Siyonizm nedir? Yahudilerin milliyetçillik akımıdır. Filistin toprakları üzerinde kurulmasını amaçlayan bir düşüncedir. Bu düşünce İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hızlanmıştır. Siyonizm adını Yahudiler için kutsal olan Siyon Dağı'ndan alır.

İsrail Devleti kurmakla Siyonistlerin amaçları bitmiş değildir. Bu topraklarla yetinmemektedir. İleriye dönük amaçları, Nil’den Fırat’a kadar vaat edilmiş topraklarda Büyük İsrail Siyonist Devlet’i kurmaktır. İsrail Devleti, Siyonizm hedefi doğrultusunda kurulmuş bir devlettir. Siyonizm’in ilk hedefi İsrail’i kurmaktır ve kurmuştur. Ancak asıl maksatları Yahudi kutsal kitapları olan Tevrat’ta da bahsedilen vadedilmiş topraklar üzerinde Büyük İsrail devleti kurmaktır.

Tevrat’ta bahsedilen Büyük İsrail Devleti projesini kapsayan topraklar; Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan bu toprakları Ken, Keniz, Kadmon, Hitit, Periz, Refa, Amor, Kenan, Girgaş ve Yevuş topraklarını senin soyuna vereceğim. Ayrıca bugün İsrail Devleti’nin kullanmış olduğu bayrak olan beyaz zemin üzerine mavi iki yatay çizgi ve ortasındaki Yahudi yıldızı olarak da bilinen Davud Kalkanı, vadedilmiş toprakların sınırları olan Nil ve Fırat’ı temsil ettiği düşüncesi vardır.

1949 yılından itibaren Filistin topraklarına yerleşen İsrail’in kısa zaman diliminde bu derece büyümesi ve bunu zamana yayarak daha da genişleyeceği de bir gerçektir. ABD’de bulunan Yahudi lobisi faaliyetlerinden ve yönetim mekanizmaları üzerindeki etkilerden dolayı ABD, İsrail’i desteklemek zorunda kalmıştır. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı sonrasında Yahudilerin soykırıma uğraması diğer milletler tarafında sempati oluşturmuştur. Nazi Almanyası tarafından gerçekleştirilen soykırım, Yahudilerin akıllarındaki devlet kurma projelerini hızlandırmıştır.

Bu iki durumu da kesinlikle tasnif etmiyoruz; Nazi Almanyası’nın Yahudilere yaptığı soykırımı ve bu soykırımdan kurtulan, Filistin topraklarında devlet kuran Yahudilerin, Filistinli halka soykırım düşüncesiyle katletmesini…

Bunu da belirtmeden geçmeyelim; "Her Siyonist değidir ancak her Yahudi idealini taşımaktadır" Bu ilerleyişle ilerleyen zamanlarda büyük bir Siyonist güdümlü bir İsrail devletinin kapıları açılacaktır.

 

Gazze'de Son Durum Nedir?

israilfilistin1.jpg

Gazze ve Batı Şerria'da her geçen gün İsrail baskısı daha da artmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz amaçlar doğrultusunda hız kesmeden saldıran İsrail, Filistin toprakları üzerine bombalar yağdırmaya devam ediyor. Özellikle Müslümanlık için önemli olan aylar ya da günlerde saldırısını arttırması, ibadet alanlarına bombalar yağdırmaktadır.

Her seferinde teröre karşı duruş sergilediğini söyleyen ancak kendisi de teröre başvuran İsrail, Filistin’de sivilleri katlederek insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Gazze’de katledilenlerin çoğu çocuklar... İsrail, her defasında terör hedef noktası olarak belirttiği yerlerde yüzlerce sivil insanı vuruyor. Bugüne kadar yapılan İsrail saldırılarında öldürülenlerin %77’sini sivil oluşturuyor. Gazze’de neler oluyor, kimler öldürülüyor, neler yaşanıyor gibi sorular soracak olursanız detayları anlatmak için fotoğraflara başvurmam gerekecek.

Sizlerle paylaşacağım fotoğraflar insanı rahatsız edebilir ancak yaşanılanları sözlerle anlatmak kifayetsiz kalıyor. Bundan dolayı sizlere olanları fotoğraflarla anlatacağız.

gazzekatliami9-001.jpgBombaların, korkunun şehri Gazze'de yaşamak imkansızlaşıyor. Her gün patlayan bombalar korku yayıyor.

gazzekatliami-001.jpgGazze'de her geçen gün çocukların nesli tükeniyor. Çocuklar, öldürülüyor!

gazzekatliami1-001.jpgAlan Kurdi'lerin bir hayli fazla olduğu yerin adıdır Gazze. Alan Kurdi, Kobane'de savaştan kaçıp, Türkiye üzerinde bot aracılığıyla, kaçak yollarla Avrupa'ya giderken botun batmasıyla cansız bedeni sahile vuran kırmızı tişörtlü çocuk...

gazzekatliami2-001.jpgYaşama doymadan yitip giden canlar ve onlara doymayan anneler, babalar...

gazzekatliami6-001.jpgYitip giden canların acısı, Evi barkı toz yığınları haline gelen Gazze halkı, çözüm yolları arıyor.

gazzekatliami7-001.jpg

Kaçacak yerleri olmayan bu halk, yıkıntılardan uzaklaşarak korunmaya çalışıyor. Kim bilir belki de biraz sonra atılma ihtimali olan bombaya doğru yol alıyorlar. İnanın ölüm psikolojisi ölmekten de zor bir şey.

gazzekatliami8-001.jpgAnne ve babasından sonra kardeşini, son limanını kaybeden Gazze'li kızın feryadı...

gazzekatliami5-001.jpg

- Bakın, kutsal kitap ne diyor:

"Allah'ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmeyin." (İsrâ: 33)

 Hiçbir dinde yeri olmayan, sivillere yapılan bu katliamları lanetliyoruz

 

NeOldu.com / Kader Basayoğul

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.