• DOLAR5,7824-1.32
 • EURO6,4409-1.11
 • ALTIN277,9640.19
 • BIST98.4153.71

Gazlı Bez Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gazlı Bez Hakkında Bilinmesi Gerekenler
27.05.201615:12

Gazlı bez kullanım alanları nelerdir, gazlı bez mikrop öldürür mü ve gazlı bez adı nereden gelir merak ediyorsanız haberimizde sizin için gazlı bez hakkında bilgileri derledik. İşte gazlı bez hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 26.02.2019 10:15

Gazlı bez, bilindiği üzere daha çok pansuman yaparken kullanılır fakat aynı zamanda kitap ciltlerinde de dikkatinizi çekmiş olmalıdır. Biraz düşünürseniz hatırlarsınız. Gelin, gazlı bezin kullanım alanlarına ve hakkındaki ilginç bilgilere bakalım.


Gazlı Bez Nedir?

Ecza dolabının hidrojen, tentürdiyot ve pamuktan sonra en önemli üyesi belki de gazlı bezdir ve aslında sadece pamuklu bir kumaştır. Yani içinde gaz bulunmaz. Hatta antiseptik madde emdirilmiş özel sargı bezleri haricinde, gazlı bezlerde mikrop öldürmek gibi bir özellik de yoktur. Gazlı bezin asıl görevi, yara bölgesine sürülen ilacın orada kalmasını sağlamaktır. Buradan da anlaşıldığı gibi, ecza dolabında bulunan normal sargı bezleri steril değildir ve doğrudan yaraya değmeleri sakıncalı olabilir. Açık yara üzerine pamuk koymanın doğru olmaması gibi, gazlı bezi de tampon yapılması gereken acil durumlar haricinde doğrudan yara üzerine sarmak yanlış olacaktır. Özellikle de yaranın olduğu bölgede cam parçaları gibi yabancı cisimler varsa, gazlı bez hiç sarılmamalıdır çünkü yaraya baskı uygulamak cisimleri daha da derine itebilir.

gazli-bez.jpg

Bütün bunların yanı sıra piyasada yarayı iyi eden ya da antibiyotik maddeler emdirilmiş olanlar da vardır ve bunlara ilaçlı gazlı bez denmektedir. Steril olsa da olmasa da tüm gazlı bezler, yara iyice temizlendikten sonra sarılmalıdır ve fazla sıkılmamalıdır. Ayrıca kuru olması ve üzerine elle dokunulmaması da önem taşır. Gazlı bez ıslanmadıysa veya kirlenmediyse değiştirilmesine gerek yoktur. Eğer sargı gerektiği gibi yapıldıysa günlerce yara bölgesinde kalabilir ve altındaki ilaç değiştirilip tekrar kullanılabilir.

gazlı bez


Gazlı Bez Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Gazlı bez ilk kullanıldığı zamanlarda ipekten üretilip giysi yapımında kullanılırdı fakat günümüzde genellikle pamuktan üretilip tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Gazlı bezden yapılan tıbbi gereçlerin başlıcaları:

 • sargı bezleri
 • gaz tamponlar

Gaz Tamponlar Nerelerde Kullanılır?

 • yara pansumanında,
 • ameliyatlarda kan ve sıvıların kurulanmasında, 
 • geçici olarak kanama durdurmada
 • jinekolojide hijyenik amaçlarla

Kullanım alanına uygun olması için gaz tamponların yapılması gereken pamuğun özelliğininhidrofilik (sıvıyı çabucak içine çeken) olması gerekir. Önceden otoklavlardamikroplarından arındırılanlar ameliyatlarda kullanılanlardır fakat pansuman amacıyla kullanılanlarına bazen çinko oksit vb antiseptik maddeler emdirilmektedir. Bir başka kullanım alanı da ciltçilik olan gazlı bez, kitap fasiküllerinin sırtlarını bir arada tutmak ve onu da cilt kapağına tutturmak için de kullanılır.

gazli-bez-kitap.jpg


Gazlı Bez Adı Nereden Gelir?

İngilizce'ye Fransızca "gaze" sözcüğünden geçen gazlı bez, İngilizce'de "gauze" şeklinde yazılır ve bazı kaynaklara göre bu sözcük de, Filistin'deki bir şehir olan Gazze'den gelmektedir. Gazze şehrinde yer alan Gaze sözcüğü, Farsça tül anlamındadır ve pamuklu ya da ipekli hafif ve saydam kumaşlara Gaze kumaşı veya Gaze bezi denilir.

Filistin Ortaçağ'da dokumacılıkta oldukça ilerlemiş bir bölgeydi. Gazzatum adındaki ipekten dokunan ince bir kumaş, Hıristiyan olmayanlarla ticaretinin yasaklanmış olduğu halde, 13. yüzyılda Avrupa'ya ihraç edilebilmiştir. Tıpta yaraların sarılmasında kullanılan sargı bezinin ince, seyrek dokuması ve görünümü Gaze'yi andırdığından Gaze bezi ifadesi zamanla gazlı bez ifadesine dönüşmüştür.

Gazlı bez adının nereden geldiğine ait başka bir teoriye göre ise kelimenin kökeni, Arapça ve Farsçada "ham ipek" anlamına gelen qazz kelimesinden gelmektedir.

flaster.jpg

Günümüzde ecza dolaplarında flaster bulunduruluyor ve aslında gazlı bez ile işlevleri arasında farklılık vardır. Yara bandı da denilen flasterler, derin yaralarda birbirinden uzaklaşan yara kenarlarını bir araya getirmekte kullanılır. Sargı bezini sarmanın pratik olmadığı durumlarda ve küçük yaralarda kullanılan yara bandının yara çevresinde sağlam deriye tutturulan yapışkan kısmı, hem ortadaki steril gazlı bezin yarayı örtmesini ve üzerinde kalmasını sağlarken hem de deriyi tutarak yaranın daha fazla açılmasına engel olur.

gazlı bez nedir

Önerilen İçerik;

 Başarılı İnsanların Göze Çarpan 16 Ortak Özelliği!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
153
143
14
19
82
3
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.