Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkiler ve Tedavi Yöntemleri

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkiler ve Tedavi Yöntemleri
20.06.201515:47

Kısa süreli ama kıvrandıran bir rahatsızlık olan gaz sancısı nasıl giderilir? İşte pek çok nedenden oluşabilen gaz sancısından kurtulma yolları.

Haber güncelleme tarihi 10.05.2022 17:37

Gaz sancısı günlük hayatımızda yaşadığımız en sık rahatsızlıklardan biridir. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemiyle alakalı olan bu sorunu sizler için detaylıca araştırdık. Bu içeriğimizde gaz sancısından kurtulma yollarını, gaz sancısına en iyi gelecek bitkisel yöntemleri ve önerilen çözümleri listeliyoruz. Öyleyse vakit kaybetmeden içeriğimize geçelim.

Gaz Sancısını Geçiren 7 Bitkisel Ürün Önerisi

Gaz sancısı sorununu tedavi etmek için bazı bitkisel ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İçerdiği enzimler ve vücuda sağladığı faydalarla gaz gidermeye yarayan bitkileri sizler için sıraladık. İşte gaz sancısını geçiren 7 bitkisel ürün.

1. Kimyon

gaz giderici bitkiler

Gaz sancısı denildiği zaman etrafımızdakilerin ilk önereceği doğal malzemelerden biri olan kimyon, bu konuda uzmanlığını konuşturan ürünlerden birisi diyebiliriz. Genellikle gaz yapmasıyla anılan yemeklere de sıkça eklenen kimyon, bu konuda yardımınıza koşacak en iyi bitkilerden birisidir. 1 bardak suyun içine ekleyeceğiniz 1 tutam kimyonu 10 dakika demledikten sonra gaz sancınızdan kurtulabilirsiniz. Dilediğiniz taktirde kimyonu sütün içine ekleyerek de tüketebilirsiniz.

2. Zencefil

gaz giderici bitkiler

Gaz nedeniyle karın bölgesinde oluşan acı ve ağrıların dinmesini sağlayan en etkili bitkisel çözümlerden biri olan zencefil, gaz sancılarınızı da kısa sürede hafifletecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise zencefilin fazla tüketildiğinde mide ağrılarına yol açabilmesidir. Bu nedenle taze zencefil kullanacaksanız yemeklerden sonra küçük bir parça ağzınıza atıp çiğneyebilir, toz zencefil kullanacaksanız 1 çay kaşığından daha fazlasını tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

3. Karbonat

gaz giderici bitkiler

Karbonat, insan vücudunun alkali dengesini bulmasında en etkili maddelerden birisidir. Ayrıca gaz sancılarının da dinmesine yardımcı olan karbonatı 1 su bardağı ılık suyun içine 1 ya da yarım çay kaşığı kadar ilave ederek kullanabilirsiniz. Gaz sancısı gibi birçok rahatsızlığa iyi gelen karbonat sizi sancılarınızdan kurtaracaktır.

4. Sirke

gaz giderici bitkiler

Her evde bulunan sirkenin her derde deva olduğunu söyleyebiliriz. Konu gaz sancısı olduğunda büyük oranda iyileşme sağlayan sirkeyi 1 su bardağı ılık sütün içine 1 yemek kaşığı kadar ilave edip içerseniz karın bölgenizde oluşan ağrıların azaldığını hissedeceksiniz.

5. Tarçın

gaz giderici bitkiler

Özellikle ağrıları dindirmesiyle bilinen tarçın tabi ki gaz sancılarınıza iyi gelen bitkisel yöntemlerden birisidir. Tarçını ister zencefil çayı gibi demleyip için, isterseniz de yoğurdun içine ilave ederek tüketin. Bu iki yöntemle de tarçından istediğiniz etkiyi alabilirsiniz.

6. Rezene Tohumu

gaz giderici bitkiler

Bağırsak sorunlarına birebir olan doğal çözümlerden biri de rezene tohumu tüketmektir. İçerisinde bulundurduğu faydalı lifler sayesinde gaz sancısı rahatsızlığını dindiren rezene tohumunu çiğneyerek veya çayını demleyerek tüketmeniz yeterli olacaktır.

7. Nane Çayı

gaz giderici bitkiler

Midede oluşan fazla gazın dağılmasına yardımcı olacak nane çayını tüketerek gaz sancınızı dindirebilirsiniz. Nane çayı insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Günde 3 veya 4 bardak nane çayı içerek midenizde oluşan gazları rahatlatabilirsiniz.

Yukarıdaki bitkisel yöntemleri kullanarak gaz ağrılarını dindirebilirsiniz. Fakat her ne kadar bu ağrıları dindirseniz de oluşum nedenlerini bilmezseniz tekrardan bu sorunu yaşayabilirsiniz. Dilerseniz oluşum nedenlerine "Mide Gazı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Gaz Sancısını Ortadan Kaldırmak İçin 12 Doğal Yöntem

Gaz sancısından kurtulmak ve gaz sancısı oluşumunu engellemek için bazı doğal tedbirler bulunmaktadır. Liste halinde sıraladığımız yöntemleri uygulamanız halinde gaz sancılarından kurtulabilirsiniz. İşte gaz sancısından kurtaran doğal yöntemler...

1. Gaz Yaptığı Bilinen Gıdaları Tüketmemeye Çalışın

gaz sancısına ne iyi gelir

Gaz sancısıyla baş etmenin en etkili yolu gaza yol açan gıdaları çok az miktarda tüketmektir. Elma, armut gibi bazı meyveler, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, soğan, sarımsak gibi sebzeler, baklagiller, tam taneli besinler, süt ve süt ürünleri ile fazla lif, şeker ya da nişasta içeren besinler bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir. Aynı şekilde gazlı içecekler ve meyve suları da gaza sebep olabilir. Yağlı, kızarmış ve baharatlı yiyecekler, yapay tatlandırıcılar içeren besinler, kuru meyveler de gaz üretimini tetiklemektedir. Ancak bu besinler herkes için gaza sebep olmayabilir, bu nedenle sizde hangi gıdaların gaz yaptığını deneyerek bulmalısınız.

2. Yemek Esnasında Bir Şeyler İçmeyin

gaz sancısına ne iyi gelir

Yemek esnasında bir şeyler içtiğiniz zaman, midenizde yemekleri sindirmeye yardımcı olan asitleri yok etmiş olursunuz. Bu da gaz oluşumuna ve hazımsızlığa yol açacaktır. İçecek tüketmek istiyorsanız yemeklerden yarım saat önce içmeye çalışın, çünkü sindiriminiz için böylesi daha yararlıdır.

3. Yavaş Yiyip İçin

gaz sancısına ne iyi gelir

Hızlı şekilde yemek yediğinizde ya da bir şeyler içtiğinizde çok miktarda hava yutmuş olursunuz. Bu da gaz sancılarına yol açabilir. Çözümü ise çok basittir. Küçük porsiyonlarla, minik lokmalarla ve çiğneyerek, yavaşça yemek yiyin. Bir şeyler içerken de acele etmeyin.

4. Gaz Çıkarmaktan Kaçınmayın

gaz sancısına ne iyi gelir

Eğer karnınızdaki sancının gaz sıkışmasından kaynaklandığına eminseniz gazı tutmaya çalışmayın ve tuvalete giderek gazı atın. Bağırsaklarınızda ne kadar az gaz bulunursa ağrınız da o kadar azalacaktır.

5. Bağırsaklarınızı Çalıştırın

gaz sancısına ne iyi gelir

Tuvaletinizi yapmak için evde olmayı beklemeyin, dışarıda da olsa asla tuvaletinizi tutmayın. Zira atılamayan dışkı, gazın daha çok sıkışmasına ve daha çok üretilmesine neden olacaktır. Gaz sancınız fazla olduğu zamanlarda tuvalete çıkmayı deneyin ancak kendinizi zorlamayın. Aksi takdirde hemoroid gibi istenmeyen sonuçlarla yüzleşebilirsiniz.

6. Bitki Çaylarından Yardım Alın

gaz sancısına ne iyi gelir

Kronik ishaliniz olmadığı takdirde bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz. Özellikle zencefil çayı, nane çayı, papatya çayı, anason çayı, enginar çayı, rezene çayı, dereotu çayı, fesleğen çayı, frenk kimyonu çayı ve kimyon çayı gaz sancısını dindirmek için çok faydalıdır.

7. Probiyotik İçeren Gıdalar Tüketin

gaz sancısına ne iyi gelir

Probiyotikler sindirime yardımcı olurlar ve fazla gazın vücuttan atılmasını sağlarlar. Probiyotik dediğimiz şey canlı mikroorganizmalardır ve yararlı bakterilerdir. Bu bakteriler yapı olarak bağırsağımızdaki yararlı bakterilere benzerler. Kefir, yoğurt, lahana turşusu gibi gıdalar probiyotik oranı yüksek gıdalardır. Bu besinler karın ağrısını da giderir ve hazımsızlığı da önler.

8. Rezene Tohumu Çiğneyin

gaz sancısına ne iyi gelir

Rezene tohumları bağırsak gazını kesmesiyle ünlüdür. Normal bir miktarda tüketilirse oldukça yararlıdır. Bu miktar da bir çay kaşığına denk gelir. Bir çay kaşığı rezene tohumunu çiğnemek gaz sancısı için iyi bir yöntem olacaktır. Ancak hamile ve emziren kadınların tüketmesi pek önerilmez.

9. Karnınıza Sıcak Kompres Yapın

gaz sancısına ne iyi gelir

Sıcaklık hem psikolojik olarak rahatlatıcıdır hem de karnınızdaki kasların gevşeyerek karın ağrınızın dinmesini sağlamaktadır. Bir sıcak su torbası, ısı bandı ya da sıcak havluyu karnınıza yerleştirin. Sıcaklık, gazın daha rahat hareket etmesine ve vücuttan atılmasına yardım edebilir. Eğer sıcak su torbası kullanacaksanız direkt olarak cilde temas etmemesine özen gösterin.

Karın ağrısına iyi gelen bitki çaylarına "Karın Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları" adlı içeriğimizden ulaşabiliriz.

10. Hava Yutmamaya Çalışın

gaz sancısına ne iyi gelir

Sakız çiğnemek, sigara içmek, pipetle bir şeyler içmek gibi aktiviteler hava yutmanıza sebep olur. Yutulan hava da bağırsaklarda gaz oluşumuna sebebiyet verir. Bu yüzden gaz sıkışması sorununuz varsa bu eylemlerden uzak durmalısınız.

11. Yapay Tatlandırıcılardan Kaçının

gaz sancısına ne iyi gelir

Sorbitol ve benzeri şeker alkolleri birçok ilavesiz gıdada kullanılır ve aşırı gaza yol açarlar. Sorbitol özellikle şekersiz sakızlarda bulunur. Sakarin, aspartam gibi yapay tatlandırıcılar da hem gaza hem de ishale yol açabilmektedir. Bu yüzden şeker pancarından elde edilen doğal şekeri tüketmenizi öneriyoruz.

12. Elma Sirkesi Kullanın

gaz sancısına ne iyi gelir

Bir bardak su ya da bir bardak çay gibi bir içeceğin içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi katarak karıştırın. Yemeklerden hemen önce ya da günde düzenli olarak iki-üç kere tüketmeye çalışın.

Gaz Sancısı Nedir? Neden Oluşur ve Hangi Yöntemlerle Giderilir?

gaz sancısı

Gaz sancısı sindirim sisteminde yaşanan sorunlardan birisidir. Çok fazla hava yutmamız sebebiyle oluşan bu ağrılara aynı zamanda bazı yiyecekler de neden olabilmektedir. Bu yiyeceklerden bazıları sarımsak, kızartma, soğan ve baklagillerdir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil ise gaz sancısına çok iyi gelir. Prebiyotik yoğurtlar da bağırsaktaki emilimin kolaylaşmasını sağlar. Bu yüzden günde bir tane yenmesinde fayda vardır. Yemeklerinizi acele etmeden küçük porsiyonlar halinde yerseniz, sakız çiğnemezseniz ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmezseniz gaz problemini yaşamazsınız.

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

gaz sancısı

İnsanların yaşam kalitesini düşüren gaz sancısı, toplumumuzda çoğu kişinin başına gelebileceği bir rahatsızlıktır. Gününüzü cehenneme dönüştürebilen gaz sancısı, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Birçok doğal yöntemle de tedavi edilebilen gaz sancısından kurtulabilmek mümkün. Bir an önce gaz sancısından kurtulmak istiyorsanız size kimyon, karbonat, rezene tohumu, nane çayı ve sirke gibi ürünleri öneriyoruz. Bu gibi bitkisel ürünler sayesinde gaz sancısından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

gaz sancısı

Gaz sıkışmasının en sık görülen belirtileri kasıklarda baskı hissi, sırt bölgesinde ağrı oluşması, yemeklerden sonra karında aşırı şişlik, midede doluluk hissi, mide bulantısı, ishal ve karın bölgesinde ağrıya neden olan kısa süreli kramplardır. Bununla birlikte gaz sancısı ishal ile birlikte görüldüğünde halsizlik ve ateş gibi sorunlara da sebebiyet verebilir.


Gaz Gideren Ürünler

Kısa sürede başımızı ağrıtan bir sorun haline gelen gaz probleminin bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında gaz problemini gideren ürünlerden bahsedeceğiz.

En İyi Gaz Giderici Ürünler Listesi

SıraÜrünlerHacimneoldu Puanı
1Nurse Harvey's Gaz Giderici Damla20 ml10/9.9
2Alfenix Duwell Probiyotik İçeren Gaz Giderici Damla10 ml10/10
3Herbatech Gaz Giderici Bitki Çayı60 Süzen Poşet10/9.8
4Dam Medikal Gripe Water Gaz Giderici120 ml10/9.7
5Duocol Gaz Giderici Şurup100 ml10/9.6
GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Gaz Giderici En İyi Ürünler

Gaz sorununu gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler ve bu sorun hakkında bilinmesi gerekenlerden detaylıca bahsettik. İçeriğimizin bu kısmında ise gaz giderici en iyi ürünleri inceleyeceğiz. İşte en iyi gaz giderici ürünler.

1. Nurse Harvey's Gaz Giderici Damla

gaz giderici ürünler

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemize Nurse Harvey's markasının damlasıyla başlıyoruz. Çoğu kişinin ilk tercihlerinden olan Nurse Harvey's gaz giderici damla, içerisindeki simetikon ve zeytinyağı özü sayesinde sindirim sistemini kısa sürede eski haline döndürmesiyle biliniyor. İçerisindeki yoğun A, E vitaminleri ve Q1O sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenleri sağlayan ürün, bu sayede daha sağlıklı bir yapıya kavuşmamızı sağlıyor. Ayrıca herhangi bir katkı maddesi içermeyen bu gaz giderici damlanın son derece güvenli ve etkili olduğunu söyleyelim.

2. Alfenix Duwell Probiyotik İçeren Gaz Giderici Damla

gaz giderici ürünler

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Yeni nesil formülündeki yoğun probiyotik mikroorganizmalar sayesinde sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan damla, ilk kullanımdan itibaren etkisini gösteriyor. Sağlığa zararlı herhangi bir maddeyi içermemesi sayesinde son derece güvenli olan ürün, içeriğindeki kimyon ve dereotu yağlarıyla birlikte gaz problemini gideriyor.

3. Herbatech Gaz Giderici Bitki Çayı

gaz giderici ürünler

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemize Herbatech markasının bitki çayıyla devam ediyoruz. Bebeğinde gaz problemi olan annelerin direkt veya yemekle beraber tüketebileceği bu çay, içeriğindeki doğal bileşenler sayesinde rahatlama etkisi yaratıyor. Bu sayede bebeğinizde oluşan gazlar gideriliyor ve rahatlaması sağlanıyor. İçerisindeki bitkisel özler sayesinde gazların yanı sıra kolik tarzındaki mide ve bağırsak ağrılarının da giderilmesine yardımcı olan serumun tatlandırıcı içermediğini belirtelim.

4. Dam Medikal Gripe Water Gaz Giderici

gaz giderici ürünler

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Alkol, şeker, tatlandırıcı veya herhangi bir renklendirici içermeyen bu gaz giderici şurup, tamamen bitkisel içeriği sayesinde bebeklerin ve çocukların doğrudan kullanımına uygundur. Mide ve bağırsak ağrılarının giderilmesine yardımcı olan ürün, mide suyu reflüsünün neden olduğu asitliği azaltıyor. Bu sayede midemizdeki sancılar ortadan kalkıyor. İçeriğindeki bitkisel özler sayesinde kullanımından itibaren rahatlama sağlayan şurup aynı zamanda gazların giderilmesini sağlıyor. Böylelikle bebeklerimiz veya çocuklarımız kısa süre içerisinde rahatlar.

5. Duocol Gaz Giderici Şurup

gaz giderici ürünler

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemizi Duocol markasının gaz giderici şurubuyla bitiriyoruz. Uygun fiyatı sebebiyle dikkatleri üzerine çeken ürün, ilk kullanımdan itibaren etki göstermesiyle biliniyor. İçerisindeki bitki özleri sayesinde midenin rahatlamasını sağlayarak gazın giderilmesine yardımcı olan şurup aynı zamanda formülündeki mineral ve vitaminlerle vücudun ihtiyacını karşılıyor. Bu sayede hem gazlardan kurtulur hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip oluruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1832
316
1331
296
1205
222
259
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.