Gastroözafagial Reflü Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Gastroözafagial Reflü Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
14.01.201619:10

Gastroözafagial reflü nedir? İnsanların son zamanlarda sıkça karşılaştığı bir tür hastalık olan Gastroözafagial Reflü, günümüzde pek çok kişide görülen bir hastalıktır. İşte Gastroözafagial Reflü hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 11:43

Gastroözafagial Reflü Nedir?

Reflü, geri kaçış anlamını içermektedir. Midede bulunan öz suyu ve gıda tüketilen zamanda besinlerin ani şekilde yemek borusuna kaçması hatta daha da ilerleyerek ağza geri gelmesi ile oluşmaktadır. Mide reflüsüne gastroözafagial denilmektedir. Gastroözafagial, her kişinin yaşayacağı bir hastalıktır. Yemek borusu ile midenin birleştiği bölümde kasların hareketlerinin bozulmasıyla oluşmaktadır. Kas hareketlerinin bozulması sonucunda besinlerin mideye geçerken gevşerek girmesi ve sonrasında tekrar geri kaçmasını engelleyecek kas grubunun çalışmaması neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun %40' nda gastroözafagial reflü görülmektedir. Göğüs boşluğu ve karın boşluğundan yer alan kaslarının normal halinden farklı çalışması durumunda da reflü yaşanmaktadır. Hastalık çeşitli durumlarda belirtiler vermektedir. Kişilerin hayatlarını  olumsuz etkileyerek, yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu nedenle tedavi olunması gereken bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. 

gastroozafagial-reflu-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-002.jpg


Gastroözafagial Reflü Belirtileri Nelerdir?

Gastroözafagial reflü iki farklı tipte görülmektedir. Tipik belirtileri ve atipik belirtileri olarak farklı durumlarla ortaya çıkmaktadır. Bulgular birbirinden çeşitli şekillerle görülmektedir. Tipik belirtilerde midede yanma, ekşime, göğüste ekşime, ağza acı ve ekşi tat gelme, gıda atıklarının geri gelmesi durumları yaşanmaktadır. Tipik bulgularına göre atipik bulgularında değişiklikler görülmektedir. Tipik belirtiler, midede oluşan sorunları gösterirken, atipik belirtiler midenin yukarı bölümünde yaşanan sorunları göstermektedir. Genellikle öksürük oluşur. Öksürük gıcıklar halinde görülür. Ses kısıklığı, kronik sinüzit, kronik larenjt, ses tellerinde nodül ve ağız kokusu gibi durumlar yaşanamaktadır.

gastroozafagial-reflu-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg

Tipik Belirtileri

 • Yanma
 • Ekşime
 • Göğüste ekşime
 • Ağza acı ve ekşi tat
 • Gıda atıklarında geri gelme

Atipik Belirtileri

 • Ses kısıklığı
 • Gıcık öksürük
 • Ağız kokusu
 • Kronik sinüzit
 • Kronik larenjit
 • Ses telleride nodül

 Gastroözafagial Reflü belirtileri


Gastroözafagial Reflü Teşhisi

Gastroözafagial reflü hastalığın teşhisinde ilk olarak hastanın şikayetleri dikkate alınmalıdır. Hastanın şikayetleri ve hastanın hastalık öyküsü dinlenmelidir. Bu durum sonrasında hastalık saptanabilir fakat daha kesin bir tanı için görüntüleme sistemleri kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak gastroskopi yapılması gerekir. Bu işlem ile yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı incelenmektedir. Yemek borusunda hasar olup olmadığı, ya da mide de daha farklı sorunlar olup olmadığı araştırılmaktadır. Hastanın bulgularının reflü olduğunu düşünüldüğü fakat endoskopik bulgularda ise farklı sonuçların çıktığı durumlarda pH metri yapılmalısı gerekir. Ph metri yemek borusuna yapıştırılmalıdır.

reflü

Bu durum 1 ya da 2 gün olarak değişmektedir. Ph metri sayesinde yukarı ne kadar asit kaçtığı tespit edilmektedir. Bunun dışında manometri kullanılmaktadır. Manometri yemek borusunun işlevini ve yutkunma gücünü ölçmektedir. Yemek borusunda yapısal bozukluklar ya da farklı bozukluklar olup olmadığı gözlemlenmektedir. Bu teknikler ile reflü teşhisi koyulmaktadır.

Gastroözafagial Reflü


Gastroözafagial Reflü Tedavi Yöntemleri

Gastroözafagial reflü hastalığın tedavisinde hastalığın evresi ve nedenine göre tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Reflünün tedavisinde erken teşhis önem taşımaktadır. Erken teşhis edilmiş reflü hastalarına genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır fakat bazı vakalarda farklı tedaviler kullanılır. Reflü tedavisinde 3 farklı tedavi vardır. Bunlar ilaç tedavisi, endoskopik tedavi ve laparoskopik cerrahi tedavi yöntemleridir.

gastroozafagial-reflu-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-003.jpg

İlaç tedavisinde 3 çeşit ilaç kullanılır. Bunlar proton pompası inhibitörü türü ilaçlar, prokinetik ilaçlar ve şuruplar verilmektedir. Proton ilaçlar, midenin asit salgısını azaltmaktadır. Prokinetik ilaçlar, yemek borusu ve midenin harektelerinin hızlanmasında yardımcı olarak, boşaltımı kolaylaştırırlar. Şuruplar ise yemek borusunda yukarı çıkan asidin etkisinden korumaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra endoskopik tedaviler uygulanmaktadır. Diğer bir tedavi yöntemi ise laparoskopik cerrahi tedavidir. Tedavi çeşitlerine doktor karar vermelidir. Doktorlar her hastaya farklı tedavi uygulamaktadır. Tedavilerde hastanın yaşı, bulguları, şikayetleri önem taşımaktadır.

Gastroözafagial Reflü

Önerilen İçerik;

► Reflüye İyi Gelen Bitkiler

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.