Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?
11.11.201510:42

Mide zarının iltihaplanması olarak bilinen gastrit, ülsere kıyasla daha yüzeysel bir rahatsızlıktır. Gastrit hakkındaki detaylar yazımızda araştırıldı.

Haber güncelleme tarihi 31.07.2022 18:50

 Mide zarının iltihaplanması olarak bilinen gastrit, toplumda oldukça sık görülen mide rahatsızlığıdır. Ülsere göre daha yüzeysel bir rahatsızlık olan gastrit, bakteri kaynaklı bir enfeksiyondur. Bazı kişilerde belirti vermeyen gastrit toplumda her 2 kişiden 1’inde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Beslenme düzeninden uzun süreli ilaç kullanımına kadar pek çok nedene bağlı olarak gelişen gastrit, uzun süreli olarak devam etmesi durumunda kronikleşerek müzmin gastrit olarak adlandırılır. Ancak gastritin oluşmasında etkili olan nedenleri sıralamak gerekirse ilk iki sırada beslenme şekli ve stresin olduğunu söyleyebiliriz.

Çeşitli nedenlere dayanan gastrit, uzun süreli ilaç kullanımı, stres, beslenme şekli, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle meydana gelebilir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıf olması ve safranın mideye gelmesi gibi sorunlarda gastrite karşı tetikleyici bir rol oynamaktadır. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen gastrit genellikle yetişkinlerde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Pek çok kişinin ortak sorunu haline gelen gastrit; mide şişliği, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtilere yol açabilir.

Gastrit Nedir?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Mide zarının iltihaplanmasıyla birlikte meydana gelen gastrit, birçok faktörün neden olduğu bir enfeksiyondur. Sindirim sistemi sorunlarına neden olan gastrit, kusma, mide bulantısı, şişkinlik, iştahsızlık, hıçkırık ve hazımsızlık gibi sorunların görüldüğü bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmemesi durumunda mide kanserine neden olan gastrit, ilaç kullanımı, aşırı alkol tüketimi, stres ve tüketilen besinler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çay ve kürlerle tedavi edilmesi söz konusudur.

Gastrit Neden Olur?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Öncelikle gastriti tetikleyecek ve mideyi rahatsız edece gıdarın tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Sağlıksız beslenme şeklinin yanı sıra sigara ve alkol tüketimi mide yüzeyinin tahriş olmasına neden olarak gastrite yol açar. Yapılan araştırmalarda gastritin başlıca nedeninin kronik H. pylori enfeksiyonu olduğu belirtilmektedir. Bu enfeksiyon çocukluk döneminde vücuda girerek uzun yıllar boyunca vücutta barınmaktadır. Tüm dünyada rastlanılabilen bir bakteri olmakla birlikte gelişmekte olan ülkelerde sıkça rastlanılmaktadır. Beslenme şekli ve kötü alışkanlıkların yanı sıra gastrite neden olan faktörlerin başında stres gelmektedir. Özellikle yoğun stres altında çalışan kişilerde stres nedeniyle mide asitinin fazla salgılanması gastrite neden olan unsurlardandır.

Gastrite neden olan unsurlardan bir diğeri ise uzun süreli ilaç kullanımıdır. Uzun süreli kullanılan asidik ilaçlar, ağrı kesiciler ve romatizma ilaçları mide sağlığına zarar verebilen ilaçlardır. Bu nedenle bu ilaçların uzun süreli kullanılması gastrite neden olmaktadır. Uzmanlar gastritten şikayetçi kişilerin kafeinli ve asitli içeceklerin tüketiminden kaçınmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır. Fazla yağlı gıdaların tüketilmesi, asitli ve kafeinli içeceklerin gün içince sıkça tercih edilmesi gastriti tetikleyen başlıca unsurlardandır. Bu nedenle gastrit problemi olan kişilerin gün içinde sık sık kahve tüketmeleri önerilmemektedir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit hastalığı birden çok çeşide sahip olmakla birlikte her gastrit türünün belirtileri neredeyse aynıdır. Gastritin belirtilerini uzun süren mide iltihabı, geğirti, iştahsızlık, mide bulantısı, mide ağrısı, midede şişlik, mide gazı, mide ekşimesi, erken gelen doyma hissi ve ağza kötü tat,  gelmesi olarak sıralayabiliriz.

Genellikle belirti vermeyen gastrit, bazı kişilerde ise günlük yaşamını kısıtlayacak şiddette belirti verebilir. Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen gastrit belirtileri genellikle mide ağrısı, midede yanma, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülmektedir. Kimi zaman bu belirtilere ishalde eklenmektedir. Koyu renkli ve katran benzeri dışkı gastritin bir diğer belirtilerindedir. Aynı zamanda iştah kaybı, midenin üst tarafında meydana gelen şişlik ve geğirti ise gastritin bir diğer belirtisidir. Ancak gastritin kronikleşmesi sonucunda herhangi bir belirti gözlemlenemeyebilir. Gastritin ilerlemesi durumunda belirti ve şikayetlerde artış görülür.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit tedavisinde öncelikle belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmanız önerilmektedir. Doktorunuzun gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmasından sonra teşhis konularak tedaviye başlanır. Öncelikle kan sayımı, endeskopi ve biyopsi gibi işlemlerle midenin durumu incelenir. Gastrit tedavisi iltihabın durumuna ve nedenine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Akut gastritte ilaç tedavisi ve diyet ile tamamen iyileşme sağlanırken kronik gastritte antibiyotik tedavisinden yararlanılmaktadır. Ancak gastrit tedavisinde hastanın diyet uygularken tükettiği gıdaları dikkatli seçmesi oldukça önemlidir. Aksi halde beslenme şeklinin değiştirilmemesi iltihabın artmasına ve tedavinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. Hasta tedavi sürecinde portakal, mandalina ve greyfurt gibi asitli meyveleri tüketmekten kaçınmalıdır. Aynı zamanda bu süreçte alkol ve sigara tüketiminden kaçınması oldukça önemlidir. Gastrit hastalarının yatmadan 2 saat önce yeme ve içmeyi kesmesi de geceleri gastrit ağrılarının azalmasına ve hatta ortadan kalkmasına yardımcı olur. 

Gastritin Çeşitleri Nelerdir?

Gastrit hastalığı mide çeperinin enfeksiyonu ve iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık midenin farklı yerlerinde baş göstermesi sebebiyle birden fazla çeşide ayrılıyor.

1. Akut Gastrit

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Aniden ortaya çıkan karın ağrısı akut gastritin en büyük belirtilerinden biridir. Ağrıyan bölgenin el ile ezilmesi sonucu ağrının şiddetlenmesi akut gastrit tanısı için kullanılan yöntemlerdendir. Ayrıca akut gastrit hastalığının diğer belirtileri olarak sırt ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik ve mide ekşimesi sayılabilir.

2. Kronik Gastrit

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Başlarda ağrılı ve sancılı bir şekilde seyretmeyen kronik gastrit rahatsızlığı zamanla mide ülseri ve kanseri gibi büyük hastalıklara sebep olabilir. Kronik gastritin belirtileri ise şişkinlik, dolgunluk ve geğirmedir.

3. Antral Gastrit

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Mide çıkışına yakın bir noktada görülen gastrit çeşidine antral gastrit denmektedir. Bu gastritin belirtileri akut veya kronik gastrit belirtileri gibi baş gösterebilir. Ancak antral gastritin asıl sebebi Helicobacter pylori diye adlandırılan bir bakteridir. 

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit hastalarına önerilen besinlerin başında koyu yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan koyu yapraklı sebzelerde A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Vitamin içeriğinin yanı sıra folat, demir ve kalsiyum gibi birbirinden önemli mineralleri barındırması mide sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller mideyi koruyarak çeşitli mide hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır. Gerek tedavi sürecinde gerekse tedavi sonrasında düzenli olarak sık sık brokoli, lahana, brüksel lahanası, ıspanak, kara lahana, kuşkonmaz, bezelye ve taze fasulye gibi birbirinden faydalı besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Gastrite İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Protein mide sağlığı açısından oldukça önemlidir. Midenin güçlenmesini ve hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlayan protein aynı zamanda enerji kaynağıdır. Ancak gastrit hastalarının protein tüketiminde dikkat etmeleri gereken en önemli unsur az yağlı protein kaynaklarını seçmeleridir. Aksi halde aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi mide asitinin artmasına neden olacaktır. Uzmanlar yağlı proteinler için yağsız et, balık, tavuk, soya ürünleri, baklagiller, az yağlı süt ve az yağlı yoğurt tüketmenizi önermektedirler.

Gastrit tedavisinde oldukça etkili rol oynayan bir diğer besinler ise kereviz, kızılcık, elma, yeşil çay, yaban mersini, kiraz, kabak ve biber olarak sıralanabilir. Bu gıdaların içerisindeki flavonoidler gastrite neden olan bakterilere karşı iyi bir savaşçı rolündedirler.

İlginizi Çekebilir
Gastrite İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Gastrit Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit hastalarının uzak durması gereken bazı besinler vardır. Alkol ve kafeinli içecekler, rafine gıdalar, trans yağlar, baharatlı gıdalar, yağlı yiyecekler, domates ve acı biber gastriti olan insanların uzak durması gereken besinlerdir.

Bakteriler Gastrite Etki Eder mi?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Beslenme alışkanlığının yanı sıra bakteri kaynaklı oluşan enfeksiyon gastriti önemli ölçüde tetiklemektedir. Gastrite neden olan bu bakterinin çocukluk döneminde vücuda girdiği ve uzun yıllar vücutta barındığı belirtilmektedir. 

Stres Gastrite Neden Olur mu?

Gastrit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit oluşumunda etkili rol oynayan unsurlardan bir diğeri ise strestir. Yoğun stres altında çalışan kişilerde gastrit sorununa sıkça rastlanılmaktadır. Stres nedeniyle midedeki asidin fazla salgılanması gastrite neden olan başlıca unsurlardandır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
4
5
2
1
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.