GAPS Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır? GAPS Diyeti Hakkında Uzman Görüşleri

Dr. Nur Topcu
Dr. Nur TopcuBu içerik SAĞLIK kategorisine 16 Ekim 2020 07:24 tarihinde eklendi

GAPS rahatsızlığı birçok psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu sorunları yaşayan kişiler GAPS diyeti hakkında birçok soruyu merak ediyor. Uzm. Dr. Nur Topcu, NeOldu.com’da GAPS diyetinin detaylarını açıkladı. İşte uzman doktorun kaleminden GAPS diyeti…

GASP Nedir?

Gaps diyeti nedir

Hasarlı ve geçirgen bağırsak duvarı ile anormal bağırsak florası nedeniyle oluşan toksinlerin beyin ve bedene yerleşerek otoimmün hastalıklara neden olunması olarak açıklanabilecek olan GAPS, birçok psikiyatrik ve ruhsal probleme de yol açıyor. Bu hastalıklar çocuklarda; otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, disleksi, dispraksi, davranış bozuklukları, yetişkinlerde ise bağımlılıklar, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk, şizofreni, konsantre olamama, sisli beyin, anksiyete, uyku ve hafıza problemleri olarak karşımıza çıkıyor.

GAPS Neden Oluşur ve Diyetin Rolü Nedir?

Gaps diyeti nedir

Bazı nedenlerden ötürü bağırsak yapması gereken görevi florası bozulduğu için yapamaz ve doğal bariyer olarak zararlı organizmaların kana karışmasını engelleyemez. Sık antibiyotik ve ilaç kullanımı, kötü beslenme, enfeksiyonlar, alkol, uzun süren stres ve sezaryen doğum gibi durumlar, otizm, dikkat eksikliği, depresyon, şizofreni ve demansa kadar uzanan hastalık tablolarını oluşturur.

GAPS diyeti, bağırsak florasını dengelemek, bağırsak duvarındaki hasarı gidererek astarı düzeltmek ve geçirgenliği önlemek, bağırsak iç yüzey dokusunu iyileştirmek, vücudu ve tüm organların detoksifikasyonunu sağlayarak temizlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca vücuttaki fazla kiloların da atılmasını sağlayan GAPS diyetiyle vücut dengesi korunarak ruhsal açından da iyileşme sağlanabiliyor.

GAPS Diyeti Nasıl Uygulanır?

Gaps diyeti nedir

Bağırsak floralarının sağlıklı olmadığı ve bağırsakta emilemeyen maddeler beyne kan yoluyla giderek beyinde toksinlenmeye neden olarak problemli davranışlar, otizmdeki klasik belirtiler ve nörolojik belirtiler ortaya çıkmaktadır. GAPS’lı bireylerde amaç bu toksinlenmeyi önlemek ve bağırsak florasını tamir edip GAPS’lı bireylerin sağlıklı bağırsaklara kavuşmasını sağlamaktır.

Beslenmeye dayalı doğal bir tedavi yaklaşımı olan bu protokol ile problemin kaynağının düzeltilmesini öngören bütüncül bir bakış açısı hedeflenmektedir. Birkaç aşamadan oluşan ve temelde bağırsak astarı için faydalı bol miktarda besleyici maddeler içeren amino asitler, jelatin, glikozaminler, yağlar, vitaminler, minerallerin alınmasını sağlayan diyet ile önce başlıca sindirim sorunları giderilir. Son evrede ise bağırsak florası tamamen dengelenerek psikolojik ve fizyolojik semptomların tamamen ortadan kalkması sağlanır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.