Galaksimiz Hakkında Bilinmeyenler

Galaksimiz Hakkında Bilinmeyenler
18.05.201515:36

Samanyolu Galaksisin de en az 17 milyar gezegen olduğunu biliyor muydunuz?

Haber güncelleme tarihi 11.05.2019 10:21

Astronomi uzmanlarının sunduğu rapor bir anlamda galaksimizde ki gezegenler için verilen ilk rakam oldu.

Güneş’ in de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi bu dev harmonideki yıldızlar sistemine verilen isimdir. Spiral bir yapıya sahiptir. Güneş Samanyolu Galaksisi'nin merkezine yaklaşık 100-120 bin ışık yılı uzaklıktadır.

gezegen.jpg

Dünya ile aynı büyüklükte en az 17 milyar gezegen bulunmaktadır.

Samanyolu’nda yaklaşık 200-400 milyar arasında yıldızın yer aldığı düşünülürken, her bir yıldızın, en az bir gezegene sahip olduğu ve bu sebepten galaksideki gezegen sayısının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Çok Sayıda Gezegen

2009 yılından bu yana yeni gezegenler aramak için kullanılan Kelper uzay aracının verilerine göre, Samanyolu gezegeninde her altı gezengen biri Dünyamız ile aynı büyüklükte olduğu saptanmıştır.

Galaksimizin Konumu ve Yapısı

Güneşin de içinde bulunduğu bu büyük oluşum bulut ve duman şeklinde düzensiz bir görünüme sahiptir. Dünyanın belli noktalarından Himalayalar, Atacama Çölü gibi özellikle Aysız geceler de bulut sistemini daha belirgin olarak görebiliriz. Aslında görünen bu kuşak Dünyanın da içinde bulduğu Samanyolu Gök adasının bir kısmıdır. Adanın diğer uzantısını görebilmemiz Dünya yüzeyinden mümkün değildir.

Gök adanın merkezine doğru yıldız yoğunluğu artarak, yaklaşık 100.000 ışık yılı çaplı merkez bölgede en yoğun noktaya ulaşır. Güneş sistemi bu merkezin etrafında saniyede yaklaşık 250 Kilometrelik bir hız ile dolanmaktadır. Güneş’in gökada merkezi etrafındaki bir tam dokunma hareketi, 200 milyon yıl sürer ve bu süre galaktik yıl olarak adlandırılır. Araştırmalara göre gök adanın oluşmasından sonra 50 galaktik yıl geçtiği öngörülmektedir.

Fressin’ in ‘Geceleri gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz her yıldız aslında bir sistemi temsil ediyor’ sözleri uzay boşluğunun ne kadar büyük bir yapıdan ibaret olduğunu gözler önüne sermektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
305
15
304
6
6
4
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.