Frederic Bastiat Kimdir

Klasik liberalizmin kuramcılarından Fransız politik ekonomik Frederic Bastiat, aynı zamanda Fransız Meclisi üyesidir. Fransa'da 1801 tarihinde doğan Bastiat, 1850 yılında veremden ölmüştür.
Frederic Bastiat Kimdir

Frederic Bastiat Biyografisi

Fikirleri Avusturya Okulu'na temel oluşturan Bastiat, serbest ticaret ve laissez faire (bırakınız yapsınlar) politikasının savunucularındandır ve sosyalizm karşıtıdır. Eğlendirici hikâyeler kullanarak devletçiliğin her türünü (sosyalizm, komünizm, ütopyacılık, merkantilizm) eleştiren Bastiat'ın en önemli iki makalesi Mumcular Dilekçesi ve Kırık Pencere adlı makaleleridir. 

Serbest ticaret gazetesi olan Le Libre Echange gazetesini çıkarmıştır. Ona göre insanlar kendi çıkarları için çalışırlarsa Tanrı onlara yardım eder. Ona göre devletin görevi bireyin hayatını ve özgürlüğünü korumasıdır.İste bu sebepten dolayı sosyalist politikalara karşıdır çünkü sosyalist kanunlar, devletin korumakla yükümlü olduğu ilkeleri yok eder.

The Law adlı tezi 1848 devriminden sonra ilerleme kaydeden sosyalist doktrinleri çürütmek amacıyla 1850'lerde yayımlanmıştır. Bu eserinde kolektivist özgürlük karşıtı ve müdahaleci hukuk sistemini eleştirmiş ve hukukun negatif olması gerekliliğini ispatlamıştır. İnsanı insan yapan üç temel unsurdan bahseder: hayat, özgürlük ve mülkiyet. Hukukun tanımını bu üç temel unsuru korumanın organizasyonu olarak yapar.

 

NeOldu.com

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.