Fındık Yağı Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

Fındık Yağı Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?
02.06.202010:02

Saçlarınızın istediğiniz gibi gür ve güçlü olmasını istiyorsanız kesinlikle bu değerli bitki yağından faydalanmanız gerekir. Peki, fındık yağının saça faydaları nelerdir, fındık saça nasıl uygulanır?

Haber güncelleme tarihi 23.06.2020 15:33

Fındık Yağının Saça Faydaları ve Fındık Yağı Saç Maskeleri

Saç bakımında sık kullanılan doğal bitkisel yağlardan biri de fındık yağıdır. Fındık yağının cilde olan faydaları ile sağlık alanındaki faydaları yüzyıllardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Cilde olan faydaları, kabızlığa iyi gelmesi gibi saçlar üzerindeki etkisi de tartışmasız olan fındık yağı, pres yöntemi ile elde edilmektedir. Kanser türlerini önlemesinden, cilde güzellik katmasına kadar birçok konuda faydaları ile bilinen fındık yağı, saçlara da oldukça faydalı bir bitkisel yağdır.

Yüksek protein oranına sahip olan fındık yağının saçlara faydaları arasında en bilindik özelliklerinden biri, saçlara doğurganlık özelliği katmasıdır. Bu da saç dökülmesini engellemesine ve dökülen saçların yeniden oluşmasına son derece etki etmektedir. Ancak fındık yağının saçlara faydaları konusunda net sonuç alabilmek için satın alırken yüzde 100 doğal ve pres yöntemi ile elde edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Fındık Yağının Saça Faydaları;

1. Aç Köklerini Güçlendiriyor

findik-yagi-saca-faydalari.jpg

Saç zayıflaması, akabinde saç dökülmelerine neden olur ve bu da en çok can sıkan durumların başında gelir. Saçların işlem görmesi, boya, fön, röfle, perma gibi saçlara zaman içinde zarar veren işlemlerin sık tekrarlanması sonucu saç köklerinde zayıflamalar başlar ve bu da saçların dökülmesine neden olur. Fındık yağının saçlara faydaları arasında yer alan saç köklerini güçlendirmesi özelliği sayesinde, saçlarınızın eski sağlığına yeniden kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak etkili sonuç elde edebilmek için düzenli olarak uygulamanız gerektiğini unutmayın.

2. Saçların Doğal Rengini Korumaya Yardımcı Olur

findik-yagi-saca-faydalari-001.jpg

Her insan doğal saç renginin kalıcı olmasını ister ama yukarıda da değindiğimiz gibi saçların fazlaca işlem görmesinden dolayı doğallığını kaybetmesi durumu kendini göstermektedir. Fındık yağının saçlara faydaları arasında yer alan ve birçok kişinin ortak problemi olan doğal renklerin korunması konusunda da oldukça faydalı bir saç bakım yağıdır.

3. Saçlara Nem Kazandırır

findik-yagi-saca-faydalari-002.jpg

Saçların kendine özgü doğal nem dengesi vardır. Bu denge bozulmaya başladığında saçlara kuruluk ilk görülen problemlerden biri olmaya başlar. Bununla birlikte saçlarda kepeklenme, saç kırılmaları gibi sorunlar da doğal nem dengesini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmek için de yine fındık yağının mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz. Fındık yağı, saçlara nem kazandıran özelliğe sahip olduğu için saçların hem daha güzel hem de daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

4. Saçlara Parlaklık Kazandırır

findik-yagi-saca-faydalari-003.jpg

Dikkat çekici güzellikte saçlara sahip olmanın en temel belirtisi, saçların parlak olmasıdır. Çoğu zaman saçların çeşitli işlem görmesi ve güneş ışığına maruz kalması gibi nedenler, saçların kötü ve matlaşmasına neden olur. Aslında bu durumdan kurtulmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekir. Mesela aşırı güneş ışığına maruz bırakmamak ve saç bakım ürünlerini seçerken saçlara zarar vermeyecek ürünler olmasına dikkat etmek iyi bir çözüm yöntemi olabilir. Fakat buna ek olarak saçlarınıza gerektiği gibi bakım yapmanız da şarttır. Mesela saç bakım maskesi kullanabilir veya fındık yağının saçlara faydaları ile saçlarınıza doğru şekilde bakım yaparak parlaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Saç Kırılmalarını Engeller

findik-yagi-saca-faydalari-004.jpg

Aşırı işlem görmüş saçlarda ilk olarak görülen problemlerden biri de saçların kırılmasıdır. Saç kırılmaları, uçlardan başlar ve zaman içerisinde saçların çok cansız bir görünüm almasına neden olur. Bu sorundan korunmak ve kurtulmak için de yine fındık yağının etkilerinden yararlanabilirsiniz. Fındık yağı, içerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde saçların nemlendirilmesine yardımcı olur ve bu sayede saç uçlarında meydana gelen kırıkların onarılmasına yardımcı olur.

6. Saçların Yağlanmasını Geciktirir

findik-yagi-saca-faydalari-005.jpg

Özellikle yaz mevsiminde daha sık karşılaşılan saç problemlerinden biri saçların aşırı yağlanmasıdır ve bu ciddi anlamda rahatsızlık veren bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için genellikle başvurulan yöntem sık saç yıkama olsa da uzmanlara göre saçları sık yıkamak da doğru değil. Ama fındık yağı kullanarak bu sorunun önüne kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Saçlarınızın daha uzun süre temiz ve yağsız kalması için kesinlikle denenmesi gereken bir bitkisel yağdır.

7. Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

findik-yagi-saca-faydalari-006.jpg

Her kadın veya erkek saçlarının daha uzun olmasına ister. Hem daha güzel modellerin uygulanabilmesinden dolayı hem de daha alımlı bir yüz sunmasından dolayı uzun saçlar daha fazla tercih edilir. Saç uzatan bitkisel yağlar arasında yer alan fındık yağı, düzenli kullanımda kısa sürede gözle görülür şekilde saçların uzamasına yardımcı olmaktadır.

8. Saç Derisi Sorunlarını Onarmaya Yardımcı Olur

findik-yagi-saca-faydalari-007.jpg

Saç derisi, saç problemlerinin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Kepeklenme, dökülme, kırılmalar vs. gibi saç problemlerinin ana nedenlerinden biri saç derisinde oluşan problemlerdir. Bu problemleri engellemek ve önüne geçmek için doğanın size sunduğu mucizevi fındık yağını kullanabilirsiniz. Fındık yağı, saç derisi sorunlarının ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir.

9. Saç Köklerini Besler

findik-yagi-saca-faydalari-008.jpg

Saç köklerinin zayıflaması, dökülmelerin daha kolay bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saç uçlarına bakım yaptığınız kadar saç köklerine de bakım uygulamanız gerekir. Tabi bunu yaparken doğru bakım ürünlerini kullanmanız da önemlidir. Fındık yağının saçlara faydaları arasında saç köklerini besleme özelliği de bulunmaktadır. Etkilerini daha iyi bir şekilde görebilmek için düzenli kullanıma dikkat etmeniz gerekir.

10. Saçkıran Hastalığını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

findik-yagi-saca-faydalari-009.jpg

Diğer adıyla “alopesi” olan saçkıran, sık görülen saç problemlerinden biridir. Yaş oranına bakmayan bu mantar hastalığı saçlarda bölgesel kelliğe neden olmaktadır. Geçici bir durum olsa da alınacak önlemler sayesinde daha kısa sürede saçkıran hastalığından kurtulabilirsiniz. İçerisindeki vitamin ve minerallerin yoğunluğu sayesinde saçkıran hastalığının tedavisinde kullanılan fındık yağı ile saçlarınızın istediğiniz güzelliğe yeniden kavuşmasını sağlayabilirsiniz.


Fındık Yağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Fındık yağının uygulanması da diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi tek başına ya da maske yapılarak uygulanabilir. Banyoda iken saçlarınıza bir miktar fındık yağını sürdükten sonra masaj yaparak tüm saçlarınıza yayılmasını sağlayın ve arından 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bunun haricinde fındık yağı maskeleri de kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir.

Fındık Yağı Maskeleri Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

1. Maske Tarifi (Fındık ve Tatlı Badem)

Gerekli malzemeler:

 • B vitamini
 • Tatlı badem yağı
 • Fındık yağı.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızın iyice yemesi için saç fırçası kullanabilirsiniz. Saç uçları ve saç köklerinin iyice yediğinden emin olduktan sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatın ve 30 dakika bekledikten sonra hafif şampuan ile yıkayın.

2. Maske Tarifi (Fındık, Çörek Otu ve Elma Sirkesi)

Gerekli malzemeler:

 • 4 tatlı kaşığı fındık yağı
 • 1 ampul B vitamini
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza bir saç fırçası yardımı ile uygulayın. Saçlarınızın iyice yemesi için yaklaşık 1 saat kadar maskeyi saçlarınıza bekletin ve daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Haftada 1 defa kullanabileceğiniz bu fındık yağı maskesi ile saçlarınıza parlaklık kazandırabilir, güçlü köklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Maske Tarifi (Fındık Yağı ve Çöre Otu)

Gerekli malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı fındık yağı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Saç problemleri arasında en sık görülen kepek problemine karşı etkili bir fındık yağı maskesi olan bu maskeyi hazırlamak için elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın, daha sonra saçlarınıza uygulayın ve yarım saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Bu maskeyi, haftada 1 defa kullanabilirsiniz.

Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde fındık yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.