Filler Ne kadar Yaşar

Filler Ne kadar Yaşar
11.06.201517:21

Filler hakkında bilinmesi gereken bilgiler; filler nasıl yaşar, ömürleri ne kadardır ve fillerin çeşitleri nelerdir gibi birçok bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:09

Çoğumuz filleri bir belgesel kanalında rastlamışızdır. Hayvanat bahçesine gidip de canlı olarak görenler de vardır. Çünkü fil bizim ülke sınırlarımız içinde yaşayan bir hayvan değildir. Filler Afrika ve Asya kıtalarında sıcak iklim bölgelerinde yaşamını sürdürürler. Eskiden bir çok cinsi olarak bilinen filler günümüzde sadece Afrika ve Asya olarak belirtilmiştir.


Fillerin Çeşitleri

Afrika filinin başı vücuduna göre çok küçük kulakları ise çok büyüktür. Alnı dışarıya fırlamış olan bu filin sırtında hafif bir kambur vardır. Dişleri Asya fillerine göre daha uzun ve kıymetlidir.

Afrika Fili

afrika fili

Asya fili, vücut yapısı bakımından Afrika filinden daha küçüktür. Alnı içeriye doğru çöküktür. Kulakları ve dişleri küçüktür. Bunların beyaz olanlarına siyam adı verilir. Beyaz filler kutsal sayılır. Avlanmaları veya herhangi bir işte kullanılmaları yasaktır.


Asya Fili

asya-fili-001.jpg

Fillerin Özellikleri

Karada yaşayan hayvanların en büyüğü fildir. Bu hayvanın yüksekliği 4-5 metre; ağırlığı ise 4-5 tonu bulmaktadır. Ömürleri 60 ve 70 yıl arasındadır. Ancak daha da uzun ömürlü fillere de rastlanmıştır. Filler 16 yaşında yetişkin olurlar.


Fillerin Yaşam Şekilleri

Filler genellikle sürü halinde yaşarlar. Bir fil ailesi, bir erkek ve on bir dişi filden meydana gelir. Aileler birleşerek sürüleri oluşturur. O kadar büyük cüsseye sahip olan filler aslında çok duygusal hayvanlardır. Tek başına yaşayan fillerde vardır bunlar  dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı kendilerini kollamaktan güçlük çekerler


Yaşam Alanları

Filler genelde sıcak ve sulak yerlerde yaşarlar. Suyu çok sevdikleri için kurak yerlerden hoşlanmazlar. Gündüzleri ormanın kuytu gölgesinde yaşayan filler geceleri sürü halinde kendilerini doyurmak için taze ot bulunan alanlara giderler. Taze ot ile beslenirler.

Afrika ve Asya kıtasında tuzaklar aracılığıyla yakalanılan fillerin ehlileştirilmesi oldukça zordur. Ehlileştirdikleri filleri araç ve yük taşımada kullanırlar.


Fillerin Ölümü

Derler ki; Filler ölümlerini hissettikleri zaman sürüden ayrılarak, doğdukları topraklardaki mezar yerlerine giderlermiş. Yaşlı filler bu yolculuklarını, yorgun adımlarla yaparlarmış. Bu yorgunluğun ardında, bir mağarada inzivaya çekilirler ve ölümünü beklerlermiş. Asırlar sonra kazılan topraklarda fillerin toplu mezarlarına rastlanılırmış.

Son yıllarda nesli tükenmekle karşı karşıya olan fillerin avlanılması yasaklanmıştır.

Neoldu.com / Bilgi İçeriği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
251
250
509
257
256
255
457
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.