Faruk Özlü Kimdir? & Hakkında Bilgi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü, 19 Kasım 1962 yılında Düzce’de doğmuştur. Bu içeriğimizde Faruk Özlü hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.
Faruk Özlü Kimdir? & Hakkında Bilgi

Faruk Özlü Biyografisi

Faruk Özlü, 11 Kasım 1962 tarihinde Düzce'de doğdu. 1986 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldu. Faruk Özlü, müsteşar yardımcısı olarak savunma sanayi stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanununun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. İyi düzeyde İngilizce bilen Faruk Özlü evli ve iki çocuk babasıdır.

faruk-ozlu-biyografisi.jpg


Faruk Özlü'nün Eğitim ve Çalışma Hayatı

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun olduktan sonra  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı.  Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.  Müsteşar Yardımcısı olarak savunma sanayi stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi,  insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanunun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü.Bu konuda Cumhurbaşkanlığı-MGK bünyesinde kurulan çalışma gruplarında görev aldı. 

faruk-ozlunun-egitim-ve-calisma-hayati.jpg


Faruk Özlü'nün Siyasi Hayatı

2011 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı olan Faruk Özlü, 26. Dönem  Adalet ve Kalkınma Partisi Düzce Milletvekili olarak meclise girmiştir. 24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 25. Türkiye Hükümeti'nde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almaktadır.

faruk-ozlunun-siyasi-hayati.jpg

NeOldu.com 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.