Evren Nedir, Nasıl Oluşmuştur? İşte Evren Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Evren Nedir, Nasıl Oluşmuştur? İşte Evren Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
23.06.201512:26

Çevremizde olan her şeyi anlatan kelime olarak karşımıza çıkan Evren hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu içerikte bir araya getirdik. Din bilimlerinde ve Fen bilimlerinde evrenin tanımları nedir? Evren nasıl oluştu? Evren hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 12.12.2019 12:04

Tarih boyunca evrenin nasıl oluştuğu sürekli tartışılan bir konu olmuştur ve insan ilk çağlardan beri merak eden bir varlıktır. İçinde bulunduğu evreni ise merak ederek araştırmıştır ve 1600'lü yıllarda Newton hareketsiz ve başlangıcı olmayan evren görüşünü ortaya atmıştır fakat evrenin genişlediği bilinmektedir.

Evren Nedir?

Evren nedir? sorusu tek bir kavram üzerinden açıklanmamaktadır. Birçok farklı alanda evrenin tanımı yapılmaktadır. Bizler ise bu içerikte "Evren Din Kültürü'nde nedir? & Evren Fen Bilimler'inde nedir?" sorularının tanımlarını yapacağız.

Evren,var olan herşeyi anlatan bir kelimedir. Gördüğümüz,bildiğimiz,duyduğumuz her şey evrenin içindedir. evren uzaydan ve uzayda bulunan sayısız varlıklardan meydana gelmiştir. Bu tanım evrenin genel tanımıdır. Gelin bir de, din kültürü ve fen bilimleri alanında evrenin tanımına göz atalım.

Din Kültürü'nde evrenin tanımı; Gök varlıklarının tümü. Kainat.

Fen Bİlimleri'nde evrenin tanımı; Bütün gök cisimleri ile bunlar arasındaki boşluğu da kapsayan sınırsız mekan.

Evren genişliyorsa gök cisimleri eskiden birbirlerine daha yakın olmalıdır ve evren daha sıkışık olmalıdır görüşlerinden yola çıkarak  Belçikalı bilim insanı Georges Lemaitre 1927 yılında Bing Bang (Büyük Patlama) Teorisi'ni ortaya koymuştur. 1929 yılında da astronom Edwin Hubble yaptığı araştırmalarla evrenin sürekli genişlediği görüşünü desteklemiştir.

Büyük Patlama Teorisi'ne göre 15 milyar yıl önce evren bir toplu iğne ucundan binlerce kez küçük olan bir baloncuğun içindeydi ve tüm nesnelerden sıcak ve yoğundu. Bu küçük madde bir anda patladı ve etrafa yayıldı. Bunun sonucunda evrenimiz oluştu. Bunu takip eden milyonlarca süren bir süreçte evren genişleyerek soğumaya başladı. Yalnız patlamaya neyin sebep olduğu henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir.

Evren genişleyip soğudukça enerji maddeye dönüştü, nötron ve protonlar birleşerek helyum ve hidrojen atomlarının çekirdeğini oluşturdu, bu gazlar evreni doldurdu. Gaz ve toz bulutlarının birleşmesi ile de Güneş Sistemi ve evrendeki giğer galaksiler oluşmuş oldu. 

big bang


Evrende Neler Vardır?

Milyarlarca insan olarak evrende bulunan Dünya adlı gezegende yaşıyoruz. Bunun dışında evrende başka ne vardır?En azından bildiklerimizi sıralayabiliriz. 

Evren bilindiği üzere milyarlarca galaksiden oluşmaktadır. Galaksiler de milyarlarca yıldız ve gök cisminden oluşur. Uzay boşluğunda ise tozlar ve hidrojen atomu bulunur. Evrende ayrıca ışık ve sıcaklık dalgaları, manyetik alanlar, yüksek enerjili parçacıklar bulunur. Evrenin yüzde 5'i maddeden oluşmuştur, geri kalan ise enerji ve boşluktur.

Evren sürekli genişler ve en mükemmel teleskoplar bile evreni tam olarak inceleyemez. 

evrende ne vardır

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5487
4304
7049
1065
1054
1317
5611
326
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 45
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.