Evlilik İşlemleri İçin Gereken Evraklar

Evlilik İşlemleri İçin Gereken Evraklar
20.07.201513:51

Evlilik hazırlıkları sadece düğün dernek, çeyiz sermekle olmuyor. Oldukça hareketli bir maratonu da beraberinde getiriyor. Evlilik işlemleri yani resmi nikah işlemleri de bunlardan biridir. Bu aşamada yapmanız gerekenler?

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 11:47

Düğün tarihinizi belirlediniz, düğününüzü nikah salonu veya düğün salonunda yapmaya karar verdiniz. Resmi nikah düğünden önceki birgün ya da düğünle aynı gün yapılması makuldür. Resmi nikah içinde yoğunluğuna göre en az birkaç ay önce tarih alınmalı ve işlemlerin yapılması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında yoğun geçen düğün sezonu için en geç birkaç ay önceden başvuru yapmanız gerekebilir. Nikah başvurusu esnası sırasında sizden istenilen belgeler ve yapmanız gereken işlemler nelerdir?

nikah-.gif


Nikah İçin İçin İstenilen Belgeler

 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri
 •  Vesikalık Fotoğraf
 •  Resmi Veya Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşundan Alınmış Sağlık Raporu
 •  Nüfus Kayıt Örneği
 •  İkametgah Belgesi
 •  Evlenme Ehliyet Belgesi
 •  İki Örnek Olarak Düzenlenen Evlenme Beyannamesi

Nikah İşlemleri

Nikah başvurusu yapacak çiftlerin kafasındaki sorulardan biri de ne kadar süreceğidir. Eğer normal bir nikah istiyorsanız ve evlenmek istediğiniz tarihten en az bir ay önce gidip nikah başvurusu yapıp işlemlere başlamalısınız. Yıldırım nikahı yapmayı planlıyorsanız nikahın kıyılacağı günden bir gün önce gidip işlemleri başlatın. Diğer bir soru da nikah ücretlerinin ne kadar olduğudur. Bu her belediye de değişiklilik gösterebilecek bir durumdur. Kesin ve net ücretleri başvuru yapacağınız belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsiniz.

nikah-islemleri.jpg


Evlilik Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çiftler birlikte müracatta bulunmalıdır. 18 yaşını doldurmuşsanız kimsenin iznini almadan evlenebilirsiniz ancak 17 yaşını tamamlayan kadın ya da erkek ailesinin izni ile 16 yaşını dolduran kadın ya da erkek hakimin izni ile, on beş yaşının altında olanların evlenmeleri söz konusu olamaz. Dosyalarınız incelendiği zaman herhangi bir engel söz konusu değil ise ve belgeleri tam olarak tespit edilen çiftlerin, istedikleri taktirde beyannamenin izin belgesi bölümüne onay verilir. Bu belge verildiği tarih itibari ile 6 ay geçerliliği söz konusudur. Bu altı ay içinde çiftler evlenmelidir. İşte evlilik başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;


1. Nüfus Cüzdanı ve Fotoğraf

Her belediye aynı belgeleri istese de belediyeden belediyeye değişen nüfus cüzdanı fotokopisi ve vesikalık sayısı farklılık gösterebilmektedir. Nikah yapacağın belediyenin internet sitesine giriş yaparak bu sayıyı kolaylıkla öğrenmek mümkün. Nüfus cüzdanında TC Kimlik yoksa ve cüzdanın çok yıpranmışsa başvuru için geçerli değildir. Fotoğrafa gelince ise vesikalık diyip geçmeyin. Gün gelicek çoluk çocuk, torunlar görecek. O yüzden harika bir fotoğraf çektirdiğinizden emin olun ve yıllarca rahat edin. 

nufus-cuzdani-foto.jpg


2. Sağlık Raporu

Nikah başvurusunda kullanacağın sağlık raporunu resmi ya da özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilirsin. Sağlık raporu için hastaneye başvurduğunda hem senin hem de müstakbel eşinin kan tahlili yapılır ve akciğer röntgeni çekilir. Böylece evlenmeye engel bir hastalığınızın olup olmadığı anlaşılır. Kan uyuşmazlığı önceden öğrenilir ve gerekli tedbirler alınır. Resmi nikah için gerekli olan sağlık raporundaki en önemli adım ise aile hekimine imzalatmaktadır. Bu yüzden raporu aldıktan sonra aile hekimine imzalatmayı asla unutmamalısınız.

saglik-raporu.jpg


3. Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi

Nüfus kayıt örneği ve ikametgah, nikah başvurusu yapmak için ihtiyacınız olan evraklardandır. Bu belgeleri almak için iki yolunuz var biri E-Devlet sistemi diğeri ise bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmek. E-Devlet sistemine giriş yapıp belgeleri almak için bir şifreye ihtiyacınız olacak bu şifreyi ise PTT şubesinden alabilirsiniz. Hali hazırda bir şifren yoksa PTT’ye gitmek yerine bağlı olduğun nüfus müdürlüğüne gitmeni öneriyoruz. Çünkü burada hem nüfus kayıt örneğini ve ikametgahını hem de bir diğer evrak olan evlenme ehliyet belgeni alabilirsin.

e-devlet-019.jpg


4. Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlenme ehliyet belgesi, evlenmeye dair herhangi bir engele sahip olmadığını gösteren evraktır. Sağlık raporunuzu aldıktan sonra hem sen hem de eşin bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek evlenme ehliyet belgenizi alabilirsiniz. Unutmayın evlilik ehliyet belgesinin süresi 6 aydır. Bu yüzden bu belgeyi aldıktan altı ay içerisinde başvuru yapmalısınız. 

evlenme-ehliyet-belgesi.jpg


5. Evlenme Beyannamesi 

Evlenme Beyannameniz dahil tüm evraklarınızı topladıktan sonra 6 ay içerisinde müstakbel eşinizin veya sizin ikamet ettiğiniz ilçedeki evlendirme dairesine başvuru yapabilirsiniz. Nikah dairesine gitmeden önce nikah işlemleri nasıl yapılır ve işlem ücreti ne kadardır bunları internet üzerinden öğrenmenizde fayda var. Böylece sadece beyannamenizi ve ücretini teslim ettikten sonra gün sorgulaması yaparak nikah tarihini hızlıca yapabilirsiniz.

evlenme-dosyasi.jpg


Kızlık Soyadınızı Kullanmak İstiyorsanız;

Eğer kızlık soyadınızı kullanmak istiyorsanız, sistemde çıkartılan Soyadı Kullanma Dilekçe’sini Evlendirme Memurlarının önünde imzalanmalıdır. Mal ayrılığı talebinde bulunanların, noter onaylı Mal Ayrılığı Sözleşmesinin aslını müracat esnasında getirmeleri gerekir.


Evlilik Başvurusunun Kabul Edilmediği Durumlar

Evlilik başvurunuzda hiçbir sıkıntı çıkmamasını temenni ediyoruz. Ancak evlilik başvurularının kabul edilmediği bazı durumlar da var. İşte evlilik başvurusunun kabul edilmediği durumlar şunlardır;

 • Sağlık raporun olmazsa evlilik başvurun kabul edilmez. Çiftlerden birinde verem, bel soğukluğu, cüzzam veya akıl hastalığı bulgusuna rastlanırsa evlilik gerçekleşemez. Verem, Hepatit C ve Hepatit B hastalıklarıyla karşılaşılması durumunda verem hastalığı olan taraf tedavi edilir. 6 ay sonra tedavi sonuç vermişse evlilik gerçekleşebilir. Hepatit B ve C söz konusu ise sağlıklı tarafa aşı yapılır. 1 ay sonra aşının sonuç verip vermediği incelenir. Sonuç olumlu ise evlilik başvurusu yapılabilir.
 • Çiftlerden biri veya her ikisi 17 yaşını geçmiş ama 18 yaşını doldurmamış ise yasal temsilcisinin izni olmadan, 16 yaşını doldurmuş kişiler olağanüstü durumlarda hakimlerin izni olmadıkça, 15 yaşını doldurmamış kişiler kesinlikle evlenemezler.
 •  Eşini kaybetmiş ya da boşanmış kadınlar, 300 günlük iddet yani bekleme süresi dolmadan evlenemezler.

Önerilen İçerik; İlginç Düğün Gelenekleri - Dünyanın En İlginç 10 Düğün Geleneği

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
2
2
1
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.