Evimizin Rengi Akvaryumlar

Evimizin Rengi Akvaryumlar
30.05.201512:48

Çocukların eğlencesi, büyüklerin meşgalesi, evimizin süsü olan akvaryumlar hakkında işte tüm bilinmeyenler!

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:32

AKVARYUM

 akvaryum4.jpg

Akvaryum, bir evin içinde hem süs hem de eğlence olabilir. Yalnız, bu işin dayandığı birtakım bilgiler vardır. Her balık çeşidi için özel yaşama şartlarının akvaryum içinde sağlanması gerekir. Suyun tuzlu olup olmaması, sıcaklığı, havalandırması, akvaryuma atılacak yemlerin çeşidi, ölçüsü her balık türü için farklıdır. Bütün bunların gerektiği gibi yapılan akvaryumda, balıklar rahatça yaşarlar ve çoğalırlar.

Bu şartlar sağlandıktan sonra da balıkların türüne göre değişik, özel şartlar olup olmadığı araştırılmalı, onlar da yerine getirilmelidir.

Mesela, bazı sıcak ülke balıkları yavruladıktan sonra onları yerler. Bu çeşit balık beslerken dikkatli olmak, balık yavruladıktan sonra ya ana balığı ya da yavru balıkları başka bir kaba almak gerekir. Bu örnekten de görüleceği gibi, balık beslemek için özel şartları vardır ve zor bir iştir. 

akvaryum2.jpg

Akvaryumlar camdan yapılır. Bunun iki sebebi vardır : Birincisi, balıkların dışarıdan görünmesini sağlamak içindir. İkincisi de bazı balıkların yaşaması için güneş ışığı şarttır. 

Akvaryumlar genel olarak iki biçimde yapılır. Ya kavanoz gibi yada kutu, sandık gibidir. Son biçim akvaryumlar, yani köşeli akvaryumlar, yuvarlıklardan daha iyidir. Çünkü bir kere köşeli akvaryumların havaya açık yüzeyi daha büyüktür. Böylece balıkların suyu daha bol oksijen alabilir. İkincisi küre biçim akvaryumlarda, ışığı camdan geçerken kırılması yüzünden, balıkların görünüşü değişir. Köşeli akvaryumlar balıkların şeklini bozmadan gösterirler. Akvaryumlarda konacak suyun yüksekliğine de dikkat edilmelidir. Akvaryuma gerekenden fazla su konarsa, balık fırlayarak dışarı çıkabilir. Bunu önlemek için de, akvaryumun üzerine cam bir levha yerleştirilebilir.

AKVARYUMU NEREYE KOYMALIYIZ

 akvaryum-kapak.jpg

Akvaryumun konacağı yeri seçmek çok önemlidir. Her şeyden önce, güneş alan bir yere konulmalıdır. Güneş ışığı hem balıkların hem de akvaryumdaki bitkilerin yaşaması için önemlidir. Aşırı ışık da akvaryum için zararlıdır. Işıl demeti uzun zaman suya düşecek olursa sudaki bakteriler yüzünden suyun rengi değişebilir., yeşilimsi bir renk alır. Bu yeşil renk artarsa balıklar için tehlikeli hatta öldürücü olabilir.

AKVARYUMUN SUYU

Akvaryum suyunda bol oksijen bulunmalıdır. Aynı zamanda asitler, alkali, kireç, kükürt bileşenleri az olmalıdır.en çok bu özellikle uygun sudur. Yağmur suyunda bol hava vardır. Tatlı su balığı beslenmeyecekse yağmur suyu olduğu gibi akvaryuma konulmaz, içine bir miktar tuz katılır.

AKVARYUMUN HAVASI VE SICAKLIĞI

Akvaryumun suyunu boşaltmak için, sifon denilen plastik bir boru kullanmak en kolay yoldur. Lastik boru akvaryumun dibine kadar kaldırdıktan sonra öbür ucundaki hava ağızla emilirse su akmaya başlar. Bu sayede akvaryum suyunun bir miktarı boşaltılabilir. Bütün suyun değişmesi gerekiyorsa, bir kepçe yardımıyla balıkları yakalayıp başka su dolu kaba alarak, akvaryumu boşalmak güvenli olur. Akvaryum suyuna gerekli havayı sağlamak için, bir pompayla içine haber verilir. Elektrikle çalışan bu pompa sürekli olarak hava basar. Böylece suya sürekli oksijen gönderilmiş olur. Her balığın yaşaması için elverişli sıcaklık başkadır. Akvaryuma daldırdığımız bir termometreyle suyun sıcaklığını ölçeriz. Su, gereken derecenin altına düşerse suyu ısıtırız. Yalnız, bunu sürekli yapmak, su gereken sıcaklığa erişince ısıtmayı durdurmak oldukça güçtür. Onun için bu işi otomatik olarak yerine getiren araçlar vardır. Termostat denilen bu araçtan her evde bulunmalıdır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.