Evde Yapabileceğiniz 10 Doğal Saç Bakım Kürü

Evde Yapabileceğiniz 10 Doğal Saç Bakım Kürü
23.05.202012:31

Doğal yöntemlerle saç bakımı yapmak isteyenler ilk olarak kürlere başvuruyor. Bu içeriğimizde evde yapabileceğiniz saç bakım kürlerini bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.06.2022 19:17

Doğal Saç Bakım Kürleri

Özellikle mevsimlerin değişmesi, saç problemlerinin daha fazla görünmesine neden olmaktadır. İnsan vücudu, mevsim şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Bazen tenin gerilmesi, bazen de cildin değişmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunlar arasında mevsimlerden en çok etkilenen bölüm ise saçlarımızdır. Ama ne var ki biz, saçlarımıza yeteri kadar özen göstermediğimiz için saçlarımızdan da beklediğimiz güzelliği elde edemiyoruz.

Aslında basit ve etkili sonuçlar verebilecek saç bakım kürleri ile saçlarımızın da mevsime ayak uydurmasını sağlayabiliriz. Böylelikle geçiş dönemlerinde saçlarımızın olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçebiliriz. Peki, ama nasıl? Bu yazımızda, evde yapabileceğiniz doğal saç bakım kürleri hakkında sizlere bilgi sunarak saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlayacağız.

1. Avokado Canlandırıcı Saç Bakım Kürü

saç bakım kürü

Saç bakım ürünlerinin birçoğunda yer alan ve yenileyici özelliğe sahip olan avokado, saçlar için oldukça faydalı bir besindir. Bu besinin yağı ile saçlarınızın yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayabilir, istediğiniz güzelliği elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 adet avokado
1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Uygun bir kâsenin içerisine avokadonun içini koyun ve püre haline gelinceye kadar ezin. Daha sonra üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek iyice karışmasını sağlayın. Kürü hazırlandıktan sonra saçlarınıza iyice yedirerek bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Düzenli kullanımda beklediğinizden çok daha fazla etki ettiğini göreceksiniz.

2. Ardıç Yağı Kürü

saç bakım kürü

Saç dökülmeleri her dönem yaşanabilen problemlerin başında gelir. Stres, yoğun iş temposu, havaların değişmesi, kalıtsal nedenler, kullanılan ilaçlar, kullanılan saç bakım ürünleri, saç düzleştiriciler ve maşa gibi zamanla saçlara zarar veren etkenler yüzünden saç dökülmeleri daha fazla kendini gösterir. Bu durumda kurtulmak için en iyi çözüm ise ardıç yağı kürüdür.

Gerekli Malzemeler:

3 tatlı kaşığı ardıç yağı
1 yemek kaşığı biberiye yağı
1 çay kaşığı ısırgan otu yağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki yağları uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra kaynamakta olan bir tencerenin içerisine boşaltın. Bir süre kaynamasını bekledikten sonra suyunu süzün ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat kadar saçlarınızı bone yardımı ile kapatın. Saçlarınızın yağı iyice emmesini sağlayın ve ardından hafif şampuan ile saçlarınızı durulayın.

3. Yumurtalı Saç Kürü

saç bakım kürü

Saçlarınızın hem canlı hem de parlak bir görünüme kavuşması için evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer alan yumurtalı saç bakım kürü, saçlarınızda istediğiniz güzelliği yakalamanızı çok daha kolay hale getirecektir. Hem gerekli malzemelerin kolay bulunması hem de etkili sonuçlar sunması, beklediğinizden daha fazlasını vaat ediyor.

Gerekli Malzemeler:

1 adet yumurta sarısı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Malzemelerin birbirine iyice karıştığından emin olduktan sonra kürünüz hazır hale gelecektir. Hazırladığınız bu kürü, saçlarınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra 45 dakika kadar saçlarınızı bone yardımı ile kapatın. Ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Haftada 2 defa uygulayabileceğiniz yumurtalı saç kürü, saçlarınızın yeniden hacim kazanmasına ve parlak bir görünüm almasına yardımcı olacaktır.

4. Zeytinyağı Kürü

saç bakım kürü

Doğanın insana sunduğu en güzel mucizelerden biri de zeytinyağıdır. Her derde deva özelliğe sahip olan zeytinyağı, saçlar için de oldukça faydalı bir bitkisel yağdır. Her evde kolaylıkla bulunması ve maskenin kolay bir şekilde hazırlanması ise zaman ayırmakta zorlananlar için güzel bir fırsat.

Gerekli Malzemeler:

6 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet yumurta

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak 6 yemek kaşığı ya da daha fazla zeytinyağı ile yumurtayı bir kâsede karıştırın. İyice kıvam aldıktan sonra saç fırçası yardımı ile saçlarınızın tamamına yedirin. 45 dakika kadar saçlarınızı havlu ya da bone yardımı ile kapatarak bekletin. Daha sonra ılık su ve hafif şampuan kullanarak saçlarınızı yağlardan arındırın. Düzenli kullanımda mükemmel etkisini kolaylıkla yakalayacaksınız.

İlginizi Çekebilir
Zeytinyağının Saça Faydaları

5. Portakal Kürü

saç bakım kürü

Saçlarınız için güzel bir bakım kürü arıyorsanız, portakallı saç kürü tam size göre. Evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer alan bu iksirli kürü hazırlamak oldukça basittir.

Gerekli Malzemeler:

1 adet portakal
1 yemek kaşığı bal
Birkaç damla sandal ağacı yağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Portakalın suyunu sıkarak bir kabın içerisine boşaltın. Ardından elinizdeki bal ve sandal ağacı yağını portakal suyuna ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar bone yardımı ile saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık su ve hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanımda mükemmel etkisini göreceksiniz.

6. Aloe Vera Kürü

saç bakım kürü

Mevsim geçişlerinde saçlarda yıpranmalar en çok görülen problemlerin başında gelir. Tabi sadece mevsim geçişleri etkili değildir bu konuda. Fazlaca işlem gören saçlar, dış etkenlerin etkisi gibi birçok neden de saçların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu sorundan kurtulmayı sağlayan aloe vera kürü ile saçlarınızda yaşadığınız sorunlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı gliserin

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saç uçlarından saç diplerine kadar masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatarak 30 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı ılık su ve hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli kullanımda saçlarınızda mükemmel bir etki yakalayacaksınız.

İlginizi Çekebilir
Aloe Vera Özlü Saç Maskeleri

7. Badem Yağı Kürü

saç bakım kürü

Badem yağı, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde kuruyan saçların yeniden tazeliğini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Tek başına kullanabileceğiniz gibi başka bitkisel saç bakım yağları ile de karıştırarak kullanabileceğiniz badem yağı kürü, evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer almaktadır.

Kullanılışı:

Avucunuza saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak bir miktar badem yağını sürün. Masaj yaparak tüm saç uçlarından saç köklerine kadar yemesini sağlayın. Sonra 20 dakika kadar bekletin ve ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

İlginizi Çekebilir
Badem Yağının Saça Faydaları

8. Ballı Çilekli Hindistan Cevizi Kürü

saç bakım kürü

Son derece basit ve bir o kadar da etkili olan bu saç bakım kürü sayesinde saçlarınızdaki yıpranmaların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kürü düzenli bir şekilde kullanmak olacak.

Gerekli Malzemeler:

1 yemek kaşığı bal
4 adet çilek
1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

İlk önce çilekleri püre haline getirmeniz gerekiyor. Sonra elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Bu kürü saç uçlarından diplerine kadar masaj yaparak uygulayın ve bone yardımı ile saçlarınızı kapatın. Yarım saat kadar bekleyin. Son olarak ılık su ve hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

9. Sarımsak ve Zeytinyağı Kürü

saç bakım kürü

Saçlarının seyrek olmasından şikâyet edenler için ideal olan bu kür, diğerlerinden farklı olarak biraz ağır kokar ama etkisi diğer tüm saç bakım kürlerinden çok daha fazladır.

Gerekli Malzemeler:

3-4 diş sarımsak
1-2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Sarımsağı önce döverek bir kıvam haline gelmesini sağlayın. Daha sonra zeytinyağını ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız saç bakım kürünü saçlarınızda dökülmelerin meydana geldiği bölgeye sürerek bir süre bekleyin. Ardından ılık su ve hafif şampuan ile saçlarınızı durulayın.

10. Limonlu Saç Bakım Kürü

saç bakım kürü

Saçlar, en çabuk kirlenen ve en çok hasar gören bölgedir. Gözle görülmeyecek tozların saçlarınıza bulaşması, zaman içerisinde yıpranmasına neden olmaktadır. Ancak tarifini vereceğimiz limonlu saç bakım kürü ile bu sorundan kolaylıkla kurtularak saçlarınızın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

1 fincan limon suyu
İsteğe bağlı olarak su veya bir miktar elma sirkesi

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra saçlarınıza masaj yaparak saç uçlarından saç diplerine kadar iyice emmesini sağlayın. Daha sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatın. Yarım saat kadar bekleyin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.


Benzer İçerik Tavsiyeleri
Saç Bakım YağıSaç Maskesi

En İyi Doğal Saç Bakım Ürünleri Listesi

SıraÜrünFormEtkiEditör Puanı
1Diamond Hair MaskSerumBesleyici, Onarıcı10/10
2The Natural Ritualist Bakım YağıYağGüçlendirici, Nemlendirici10/9.8
3BOTANICA COMFORT Bakım YağıYağOnarıcı, Besleyici10/9.9
4L'Oréal Paris Elseve Bakım YağıYağBesleyici, Canlandırıcı10/9.8
5Pantene Keratin Özlü Saç Bakım YağıYağOnarıcı, Nemlendirici10/9.7
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Yukarıdaki kısımda saç bakımı için evde doğal kür hazırlamanın tariflerini ve nasıl kullanılacağını anlattık. Bu kısımda ise içeriği tamamen organik bileşenlerden oluşan saç bakım ürünlerinden bahsedeceğiz. O zaman vakit kaybetmeden en iyi 5 doğal saç bakım ürününü sıralayalım.

1. Diamond Hair Mask

en iyi saç bakım ürünleri

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemize Diamond Hair markasının saç bakım maskesiyle başlıyoruz. İçerisindeki bitkisel özler sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan maske, bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan koparak dökülmeleri önlüyor. Yumuşatıcı etkisi sayesinde saçın sertleşmesini engelleyen ürün, içeriğindeki keratin proteini ile saçın hasar görmüş bölgelerini onarıyor. Saça etkin bakım uygulayarak daha dolgun gözükmesine yardımcı olan ürün aynı zamanda saçı çevresel etkenlere karşı koruyor. Bu sayede saçlarınız hem daha hacimli hem de daha güzel bir görünüm kazanıyor.

2. The Natural Ritualist Keratin Bakım Yağı

en iyi saç bakım ürünleri

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Keratinin saçı oluşturan en önemli protein olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Saçlar kimyasal işlemler ya da çevresel etkenler yüzünden zaman içerisinde bünyesindeki proteinleri kaybetmeye başlar. The Natural Ritualist markasının keratin bakım yağı da tam burada devreye giriyor. Bu keratin bakım yağı saçın ihtiyaç duyduğu protein takviyesini yaparak güçlenmesini sağlıyor. Bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan kırılmalar, yıpranmalar ve dökülmeler duruyor. Saçı yeniden yapılandırarak daha hacimli ve dolgun gözükmesine yardımcı olan bakım yağı aynı zamanda saça nem katıyor. Bu sayede saçlarınız ilk kullanımdan itibaren yumuşayarak daha rahat kontrol edilebilir hale geliyor.

3. BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı

en iyi saç bakım ürünleri

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

En iyi doğal saç bakım ürünlerinden bahsederken BOTANICA COMFORT markasını atlasak büyük yanlış olurdu. Saçın ihtiyaç duyduğu keratin takviyesini yaparak bakımını sağlayan bu bakım yağı, ilk kullanımdan itibaren yıpranmaları ve kırılmaları onarıyor. Vitamin açısından zengin içeriği sayesinde saçı kökten uca kadar besleyerek daha dayanıklı ve sağlam olmalarını destekleyen ürün aynı zamanda zarar görmüş keratin tabakasını yeniden yapılandırıyor. Bu sayede bakımsızlıktan kaynaklanan saç dökülmeleri duruyor. Ayrıca bu ürünün paraben gibi saça zararlı maddeleri içermediğini ekleyelim.

4. L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Canlandırıcı Bakım Yağı

en iyi saç bakım ürünleri

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Elseve markasının ürettiği ürünlerin ne kadar kaliteli olduğunu anlatmamıza gerek yok. 6 farklı çiçek özünün mükemmel bir şekilde harmanlanmasıyla oluşturulan bu ürün, ilk kullanımdan itibaren saç ve saç derisini canlandırıyor. Bu sayede uyuyan kökler uyanarak daha doğal, dayanıklı ve yumuşak saçlara sahip olmanıza yardımcı oluyor. Formülündeki vitaminler sayesinde saçı besleyerek daha ipeksi bir görünüme kavuşmanızı destekleyen ürün aynı zamanda saçınızın parlaklığını arttırıyor. Son olarak saçta ağırlık yapmayan bu ürünün tüm saç tiplerine uygun olduğunu belirtelim.

5. Pantene Keratin Özlü Onarıcı E Vitaminli Saç Bakım Yağı

en iyi saç bakım ürünleri

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemizi Pantane markasının saç bakım yağıyla bitiriyoruz. Formülündeki yoğun Keratin ve E vitamini sayesinde saçın beslenmesini sağlayarak saç uçlarındaki kırılmaları engelleyen bakım yağı, kısa bir süre içerisinde daha doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacak. Saçın nem dengesini koruyarak daha yumuşak ve parlak olmalarını destekleyen ürün, yapışkan olmayan dokusu sayesinde saçta ağırlık yapmıyor. Ayrıca hasar görmüş bölgelerin onarımına yardımcı olan saç bakım yağının yıpranmış saçlara sahip kişiler için ideal olduğunu ekleyelim.


En iyi doğal saç bakım ürünleri hangisi?

Saçlarımızı kısa süre içerisinde eski güzel günlerine döndürecek olan saç bakım kürlerini hazırlayacak vaktiniz yoksa bazı ürünleri sizlere önerebiliriz. En iyi doğal saç bakım ürünleri arasında yer alan Diamond Hair Mask, The Natural Ritualist Keratin Bakım Yağı, BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı, L'Oréal Paris Elseve Bakım Yağı, Pantene Keratin Özlü Saç Bakım Yağını sizlere önerebiliriz.

Saçı canlandırmak için ne yapmak lazım?

Kimyasal veya boya işlemlerinden yıpranmış saçlarınızı bazı önerilere uyarak canlandırabilirsiniz. Bu öneriler arasında saç işlemlerine ara vermek, doğal karışımlardan destek almak, saç şekillendiricilerin kullanımını azaltmak, saç bakım yağı kullanmak ve bakım rutinlerine canlandırıcı saç maskelerini eklemek yer alıyor. Bu öneriler sayesinde kısa süre içerisinde saçlarınız daha canlı ve parlak olacak.

Kuru ve yıpranmış saçlar için ne yapılmalı?

Saçlar genellikle çok fazla güneş görmekten ya da çok fazla yıkanmaktan dolayı kururlar. Bu yüzden saçlarınız kuru ve yıpranmışsa ilk olarak güneşten koruyucu krem kullanmanızı öneriyoruz. Daha sonra saçlarınızı yıkama sıklığını azaltın ve sıcak su yerine soğuk ya da ılık su kullanın. Ayrıca badem, avokado, Argan gibi yumuşatıcı yağlar içeren nemlendirici içeriğe sahip şampuan ve saç kremi kullanımına özen gösterin. Bu sayede saçlarınızdaki kuruluğu ve yıpranmayı kısa süre içerisinde çözebilirsiniz.

Saç bakım kürü evde nasıl yapılır?

Evde doğal saç bakım kürü yapmak için oldukça güzel bir maskeyi sizlere önerebiliriz. Yumurtayı ve zeytinyağını tahta kaşık yardımıyla bir kasede karıştırın. Saçlarınız çok uzunsa malzemeleri iki katına çıkarabilirsiniz. Bir fırça yardımıyla karışımı saç diplerinize ve saçınıza uygulayın. 1 saat bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde saçların daha sağlıklı ve canlı yapıya kavuşacaktır.

Bakımsız saçlara ne iyi gelir?

Bakımsız saçları eski haline döndürmek için çeşitli karışımlarla elde edilmiş maskeler denenebilir. Bakım yağları da saçları parlatır, dökülmesini önler, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Saçı ne parlatır?

Saçlarınızı parlatmak için parlatıcı etkisiyle öne çıkan bakım kremleri veya şampuanlar kullanılabilir. Ayrıca saç bakım yağlarının çoğu da parlatıcı özelliği ile öne çıkmaktadır. Hindistancevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı, badem yağı gibi yağlar denenerek saçın parlaması sağlanır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
9
5
2
0
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.