Evde Yapabileceğiniz Doğal Saç Bakım Kürleri

Evde Yapabileceğiniz Doğal Saç Bakım Kürleri
23.05.202012:31

Saç bakımı herkesin önem verdiğin konularında başında gelir. Peki, evde kendinize doğal yöntemlerle birlikte saç bakımı yapmak ister misiniz? İşte, sizler için özenle hazırlanan evde yapılabilecek doğal saç bakım kürleri.Sağlıklı gür saçlara hazır olun...

Haber güncelleme tarihi 20.04.2021 18:32

Adım Adım Evde Doğal Saç Bakım Kürü Yapma Yöntemleri

Saç bakımı, her kadın ve erkek için önemli bir konudur. Genel olarak saç bakımı için kuaför veya saç bakım uzmanlarına gidilse de evde yapabileceğiniz doğal saç bakım kürleri ile de saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayabilir, istediğiniz güzelliği elde edebilirsiniz.

Özellikle mevsimlerin değişmesi, saç problemlerinin daha fazla görünmesine neden olmaktadır. İnsan vücudu, mevsim şartlarına göre değişiklik gösterebilir, bazen tenin gerilmesi, bazen de cildin değişmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunlar arasında mevsimlerden en çok etkilene bölüm ise saçlarımızdır. Ama ne var ki biz, saçlarımıza yeteri kadar özen göstermediğimiz için saçlarımızdan da beklediğimiz güzelliği elde edemiyoruz. Aslında basit ve etkili sonuçlar verebilecek saç bakım kürleri ile saçlarımızın da mevsime ayak uydurmasını sağlayabilir ve böylelikle geçiş dönemlerinde saçlarımızın olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçebiliriz. Peki, ama nasıl? Bu yazımızda, evde yapabileceğiniz doğal saç bakım kürleri hakkında sizlere bilgi sunarak saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlayacağız.

1. Avokado Canlandırıcı Saç Bakım Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Saç bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerin birçoğunda yer alan ve yenileyici özelliğe sahip olan avokado, saçlar için de oldukça faydalı bir besindir. Bu besinin yağı ile saçlarınızın yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayabilir, istediğiniz güzelliği elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet avokado,
 • 1 yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Uygun bir kâsenin içerisine avokadonun içini koyun ve püre haline gelinceye kadar ezin. Daha sonra üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek yeniden iyice karışmasını sağlayın. Kürümüz hazırlandıktan sonra saçlarınıza iyice yedirerek bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Düzenli kullanımda beklediğinizden çok daha fazla etkisini göreceksiniz.


2. Ardıç Yağı Maskesi

Doğal Saç Bakım Kürleri

Saç dökülmeleri her dönem yaşanabilen problemlerin başında gelir. Stres, yoğun iş temposu, havaların değişmesi, kalıtsal nedenler, kullanılan ilaçlar, kullanılan saç bakım ürünleri, saç düzleştiriciler ve maşa gibi zamanla saçlara zarar veren etkenler yüzünden saç dökülmeleri daha fazla kendini gösterir. Bu durumda kurtulmak için en iyi çözüm ardıç yağı maskesi.

Gerekli Malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı ardıç yağı,
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı,
 • 1 çay kaşığı ısırgan otu yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki yağları uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra kaynamakta olan bir tencerenin içerisine boşaltın bir süre kaynamasını bekledikten sonra suyunu süzün ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat kadar saçlarınızı bone yardımı ile kapatarak yağın saçlarınızı iyice emmesini sağlayın ve ardından hafif şampuan ile saçlarınızı durulayın.


3. Yumurtalı Saç Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Saçlarınızın hem canlı hem de parlak bir görünüme kavuşması için evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer alan yumurtalı saç bakım kürü sayesinde, saçlarınızda istediğiniz güzelliği yakalamanız çok daha kolay olacaktır. Hem gerekli malzemelerin kolay bulunması hem de etkili sonuçlar sunması, beklediğinizden daha fazlasını sunuyor.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı,
 •  Yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Malzemelerin birbirine iyice karıştığından emin olduktan sonra kürünüz hazır hale gelecektir. Hazırladığınız bu kürü, saçlarınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra 45 dakika kadar saçlarınızı bone yardımı ile kapatın ve ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın. Haftada 2 defa uygulayabileceğiniz yumurtalı saç kürü, saçlarınızın yeniden hacim kazanmasına ve parlak bir görünüm almasına yardımcı olacaktır.


4. Zeytinyağı Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Doğanın insana sunduğu en güzel mucizelerden biri de zeytinyağıdır. Her derde deva özelliğe sahip olan zeytinyağı, saçlar için de oldukça faydalı bir bitkisel yağdır. Her evde kolaylıkla bulunması ve maskenin kolay bir şekilde hazırlanması ise zaman ayırmakta zorlananlar için güzel bir fırsat.

Gerekli Malzemeler:

 • 6 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet yumurta.

Saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak 6 yemek kaşığı ya da daha fazla zeytinyağı ile yumurtayı bir kâsede karıştırın. İyice kıvam aldıktan sonra saç fırçası yardımı ile saçlarınızın tamamına yedirin. 45 dakika kadar saçlarınızı havlu ya da bone yardımı ile kapatarak bekletin. Daha sonra ılık su ve hafif şampuan kullanarak saçlarınızı yağlardan arındırın. Düzenli kullanımda mükemmel etkisini kolaylıkla yakalayacaksınız.


5. Portakal Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Mevsimi olmasa da yakın bir dönemde portakallar yeniden aramızda olacak. Şimdiden saçlarınız için güzel bir kış bakım kürü arıyorsanız, portakallı saç kürü tam da aradığınız gibi bir saç bakım kürüdür. Evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer alan bu iksirli kürü hazırlamak oldukça basittir.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet portakal,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • Birkaç damla sandal ağacı yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Portakalın suyunu sıkarak bir kabın içerisine boşaltın ardından elinizdeki bal ve sandal ağacı yağını da portakal suyuna ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve yaklaşık 30 dakika kadar bone yardımı ile saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık su ve hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanımda mükemmel etkisini göreceksiniz.


6. Aloe Vera Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Mevsim geçişlerinde saçlarda yıpranmalar en çok görülen problemlerin başında gelir. Tabi sadece mevsim geçişleri etkili değildir bu konuda. Fazlaca işlem gören saçlar, dış etkenlerin etkisi gibi birçok neden de saçların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu sorundan kurtulmayı sağlayan aloe vera kürü ile saçlarınızda yaşadığınız sorunlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli,
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı gliserin.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saç uçlarından saç diplerine kadar masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatarak 30 dakika kadar bekletin ve ardından saçlarınızı ılık su ve hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli kullanımda saçlarınızda mükemmel bir etki yakalayacaksınız.


7. Badem Yağı Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Badem yağı, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde kuruyan saçların yeniden tazeliğini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Tek başına kullanabileceğiniz gibi başka bitkisel saç bakım yağları ile de karıştırarak kullanabileceğiniz badem yağı kürü, evde hazırlayabileceğiniz saç bakım kürleri arasında yer almaktadır.

Avucunuza saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak bir miktar badem yağını sürün ve masaj yaparak tüm saç uçlarından saç köklerine kadar yemesini sağladıktan sonra 20 dakika kadar bekletin ve ardından saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.


8. Ballı Çilekli Hindistan Cevizi Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Son derece basit ve bir o kadar da etkili olan bu saç bakım kürü sayesinde saçlarınızdaki yıpranmaların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kürü düzenli bir şekilde kullanmak olacak.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 4 adet çilek,
 • 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Bundan önce çilekleri püre haline getirmeniz gerekir. Daha sonra saç uçlarından saç diplerine kadar masaj yaparak uygulayın ve bone yardımı ile saçlarınızı kapatarak yarım saat kadar bekleyin ve ılık su ile hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın.


9. Sarımsak Ve Zeytinyağı Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Saçlarının seyrek olmasından şikâyet edenler için birebir bir saç bakım kürü olarak sunulabilecek bu kür, diğerlerinden farklı olarak biraz ağır kokar ama etkisi, diğer tüm saç bakım kürlerinden çok daha fazladır.

Gerekli Malzemeler:

 • 3-4 diş sarımsak,
 • 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Sarımsağı önce döverek bir kıvam haline gelmesini sağlayın. Daha sonra zeytinyağını ilave ederek yine karıştırın. Hazırladığınız saç bakım kürünü, saçlarınızda dökülmelerin meydana geldiği bölgeye sürerek bir süre bekleyin ve ardından ılık su ve hafif şampuan ile saçlarınızı durulayın.


10. Limonlu Saç Bakım Kürü

Doğal Saç Bakım Kürleri

Saçlar, en çabuk kirlenen en çok hasar gören bölgedir. Gözle görülmeyecek tozların saçlarınıza bulaşması, zaman içerisinde yıpranmasına neden olmaktadır. Ancak tarifini vereceğimiz limonlu saç bakım kürü ile bu sorundan kolaylıkla kurtularak saçlarınızın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

 • 1 fincan limon suyu,
 • İsteğe bağlı olarak su veya bir miktar elma sirkesi.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra saçlarınıza masaj yaparak saç uçlarından saç diplerine kadar iyice emmesini sağlayın. Daha sonra saçlarınızı bir bone yardımı ile kapatarak yarım saat kadar bekletin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.

Not: saçlarınızda yaşadığınız sorunların asıl nedenini öğrenmeden herhangi bir kür kullanmamanızı öneririz.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol'da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, çörek otu yağı, biberiye yağı, avokado yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

Ürünü markanın sitesinde incele

Ürünü Trendyol'da incele

Bu ürünü firmanın resmi internet sitesinden ‘’NEOLDU10’’ koduyla %10 indirim avantajıyla tedarik edebilirsiniz. Bu kod firmanın satış sitesinde yer alan tüm ürün ve alışverişlerde geçerlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
2
4
2
0
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.