Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları
19.10.201515:29

Saçlarımıza şekil verirken en çok elektriklenmeden ve kabarmadan şikayet ederiz. Bu yüzden içeriğimizde evde fön çekmenin püf noktalarını derledik.

Haber güncelleme tarihi 22.01.2022 15:13

Güzelliğin bir parçası olarak kabul edilen saçlarda bakımlı bir görünüm olmazsa olmazlarındandır. Özellikle kadınlar için bakımlı ve sağlıklı görünen saçlar büyük önem taşımaktadır. Gerek iş hayatı nedeniyle gerekse sosyal hayatınızda bakımlı görünmek için çeşitli saç şekillendiriciler kullanılmaktadır. Birçoğu yüksek ısılı olan saç şekillendiricileri saçların zamanla zarar görmesine ve kırılıp, dökülmesine neden olmaktadır.

Saçlarınızın daha fazla yüksek ısıya maruz kalmaması ve yıpranmaması için öncelikle düzenli olarak kestirmelisiniz. Bu sayede saçlarınızın nefes almasını sağlarsınız. Sonrasında ise dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur saçlarınızı kuru taramamaktır. Aksi halde saçlarınızın daha çok kırılmasına ve yıpranmasına neden olabilirsiniz. Saçlarınızı ıslakken taramak daha az hasarlı ve kolay olacaktır. Aynı şekilde saçlarımızın zarar görmemesi için fön çekerken de dikkatli olmamız gerekiyor. Bu içeriğimizde evde fön çekerken dikkat etmeniz gereken bazı hususları bir araya getirdik. Öyleyse vakit kaybetmeden içeriğimize geçelim.

1. Etkili Fön Makinesi Kullanın

evde fön çekmenin püf noktaları

Fön çekmek için kaliteli ve profesyonel bir ekipman kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Unutmamalısınız ki evde kullandığımız kurutma makinelerinde birçoğu fön çekmek için yeterli kapasiteye sahip olmamaktadır. Fön makineleri ve kurutma makineleri birbirinden farklı bir yapıya sahiplerdir. Saç kurutma makinelerinde bulunan koruma rezistansı makinenin uzun süre çalışmasının ardından otomatik olarak durmasına neden olmaktadır. Fön makinelerinde ise böyle bir durum yoktur.

2. Saç Stiline Uygun Fırça Kullanın

evde fön çekmenin püf noktaları

Kullanılan makinenin niteliğinin yanı sıra tercih edilen tarak ve fırça da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle öncelikle saç tipinize en uygun fırçayı temin etmelisiniz. Kullanacağınız fırçanın boyutu ve cinsi oldukça önemlidir. Isıyı kolayca iletebilen kıl yapısına ve saçınızın boyuna uygun bir fırça kullanmalısınız. Aksi halde saç yapınıza uygun olmayan fırçalar saçınızın daha zor şekil almasına neden olacaktır.

Saç yapınıza uygun olmayan fırçalar kadar saç stilimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü bazı modeller saça zarar verebiliyor. Bu yüzden saça zarar veren bu modelleri kullanmayı bırakmalıyız.

3. Fön Çekmeden Önce Saçlarınızı Ilık Suyla Yıkayın

evde fön çekmenin püf noktaları

Öncelikle saçlarınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. İki kez şampuanladığınız saçınızı iyice durulamalısınız. Durulama işleminin bitmesine yakın soğuk su ile bir kere daha durulamanız daha parlak bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır. Aksi halde sıcak su ile yıkadığınız saçlarınız daha mat bir görünüme neden olabileceği gibi kısa sürede yağlanacaktır. Bu nedenle ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

4. Islak Saçları İyice Kurulayın

evde fön çekmenin püf noktaları

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile kurulama aşamasında havluyu saçlarınıza sürekli olarak sürtmekten kaçınmalısınız. Havluyu saçlarınıza bastırarak ve ellerinizle sıkarak suyunu almalısınız. Aksi halde saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilirsiniz.

5. Nemlendirici Losyon ve Bakım Kremleri Kullanın

evde fön çekmenin püf noktaları

Tarama işlemi sırasında ise geniş dişli tarakları tercih etmelisiniz. Böylece saçlarınız daha kolay taranabileceği gibi tarama esnasında meydana gelen kırılmalarında önüne geçebilirsiniz. Tarama işleminden sonra saçlarınıza nemlendirici losyonlar veya bakım kremleri sürerek onarılmasını, daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha rahat fön çekebilmeniz için yukarıdaki maddeleri kesinlikle uygulamanız gerektiğini belirtelim. Fakat daha etkili çözüm istiyorsanız saç bakımını da doğru yapmanız gerekiyor. Bunun için dilerseniz "Saç Bakımının Püf Noktaları" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.


Adım Adım Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları

Evde fön çekme işlemini başarılı sonuçlandırmak ve etkili sonuçlar almak için birkaç püf noktasına uymak yeterli olacaktır. Bir profesyonel yardımı olmadan doğru olarak yapılan birkaç işlem ile göz dolduran saçlar elde edebilirsiniz. Peki, evde fön çekmenin püf noktaları nelerdir? Fön çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, evde fön çekmenizi kolaylaştıracak bilgilerin yer aldığı "Adım adım evde fön çekmek" için uygulanması gereken adımlar...

1. Saçlarınızı güzelce yıkayıp taradıktan sonra kurutma makinesini en hızlı ayara getirerek saçlarınızı kurutun. Bu sırada başınızı öne doğru eğebilir ve ense kısımlarının daha kolay kurumasını sağlayabilirsiniz.

2. Saçlarınızı kısmen kuruttuktan sonra klipsli tokalar yardımıyla saçlarınızın ön kısmını ayırın ve toka ile tutturun. Daha sonra saçlarınızın arka kısmını da aynı şekilde 3 ya da 4 parçaya ayırın.

3. Fön çekmeye öncelikle ense kısımlarından başlamalısınız. Saçlarınızın ön kısımlarını ve perçemlerinizi sona bırakmalısınız.

4. Öncelikle alt kısımlarından başlayarak uyguladığınız fönü daha sonra saçlarınızın üst kısımlarına da uygulayınız.

5. Bu işlemi yaparken fön makinesini saçlarınıza çok fazla yaklaştırmamalısınız. Aksi halde ısının saçınıza homojen olarak dağılmasını engellemiş olursunuz.

6. Saçlarınızın daha hacimli ve ahenkli olması içi saçlarınızı aşağıya doğru çekerek değil, saçlarınızın uzama yönünün aksine doğru uygulamalısınız. Aynı zamanda saçlarınızı ileriye doğru uzatarak veya başınızı öne eğerek de bu işlemi yapabilirsiniz.

7. Saçlarınızın uç kısımlarının daha muntazam ve düzgün durması için saçlarınızın uçlarını fırçaya sararak çekin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

8. Saçlarınızın daha uzun süre şeklini koruması ve daha ipeksi bir görünüm kazanması için saçlarınız tamamen kuruyana kadar fön çekiniz.

9. Saçlarınızın ön kısmına fön çekerken perşemlerinizi bir araya alın ve ön tarafa doğru fön çekiniz. Böylece saçlarınızın ön kısımları daha hacimli ve havalı duracaktır.

10. Ancak saç diplerinizden uçlarına kadar en az bir kere fön çekmeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece saçlarınız daha bütün, düzgün ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.


En İyi 5 Fön Makinesi

Yukarıda evde fön çekerken dikkat etmeniz hususlardan ve size büyük fayda sağlayacak ipuçlarından bahsettik. Bu kısımda ise en iyi fön makinelerini bir araya getirdik. Öyleyse en etkili 5 fön makinesini sıralayalım.

1. DYSON Supersonic

en iyi fön makinesi

Dyson markasının ne kadar kaliteli ürünler ürettiği hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Oldukça kaliteli bir yapısı olan Dyson Supersonic, 4 farklı ısı ve 3 kademeli hız ayarına sahiptir. Bu sayede saçınıza fön çekerken kendinize en uygun ayarı seçebilirsiniz. İyonik fonksiyonu sayesinde saçın elektriklenmesini önleyen üründe aynı zamanda soğuk hava üfleme özelliği vardır. Son olarak çıkarılabilir fitreye sahip olan fön makinesi, bu sayede daha uzun süreler boyunca sağlıklı bir şekilde kullanıma uygundur.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

2. Philips BHD290/00 DryCare Advanced

en iyi fön makinesi

En iyi fön makinelerinden bahsederken Philips BHD290/00 DryCare Advanced ürününü atlasak büyük yanlış olurdu. 6 farklı hız ve sıcaklık ayarıyla saçınıza en uygun ayarı yapabildiğiniz fön makinesi, 2300 W'lık güçlü motoruyla daha rahat kullanım sunuyor. İyonik bakım özelliği sayesinde saçınızın mükemmel bir hacme sahip olmasını sağlayacak üründe soğuk hava üfleme düğmesi de vardır. Bu sayede şekillendirmenin ardından saçınızı rahatlıkla sabitleyebilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Fakir Angelica

en iyi fön makinesi

Geleneksel makinelerden farklı olarak saç derisine daha yakın bir şekilde kullanılabilen fön makinesi, bu sayede saçınızın daha rahat şekillenmesini sağlıyor. 2 kademeli hız ayarıyla rahatlıkla şekillendirme yapabileceğiniz makine, 3 kademeli ısı ayarı sayesinde saçınızın zarar görmesini engelliyor. Ayrıca bu ürün, soğuk hava düğmesi sayesinde saçlarınızı daha kalıcı hale getirebilmenize olanak sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. Etap 4030S

en iyi fön makinesi

Daha rahat bir kullanım için ergonomik tasarıma sahip olan fön makinesi, termostat korumalı rezistansa sahiptir. Bu sayede ısınma ve aşırı yüklenme gibi durumlarda makine kendisini korur. Saatte 101,90 m³ hava üfleyerek oldukça kaliteli olduğunu ispatlayan ürünün 6 farklı hız ve sıcaklık ayarı bulunuyor. Son olarak 2500 W'lık güçlü motoruyla her türlü saça fön çekebilen ürünün oldukça uzun ömürlü olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

5. Powertec Tr-901 Turbo

en iyi fön makinesi

Listemizi çoğu kişinin ilk tercihlerinden olan Powertec Tr-901 Turbo ile bitiriyoruz. 2 kademeli hız ayarıyla fön için ideal olan bu makine, 2400 W değerinde güç tüketimi yapıyor. 2 farklı ısı seçeneğiyle saçınızı yakmadan fön yapma imkanı sunan ürünün fiyatı da uygun. Son olarak bu fön makinesinin ortalama bir ses seviyesinde çalıştığını belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
740
648
561
116
150
116
117
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.