Ettehiyyatü Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçesi ve Faziletleri

Ettehiyyatü Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçesi ve Faziletleri
17.09.201811:12

Namazlarda okunan Ettahiyyatü duası hakkında bilgileri bu içeriğimizde bir araya getidik. İşte Ettahiyyatü duası okunuşu, anlamı ve kolay ezberleme yolu.

Haber güncelleme tarihi 07.08.2021 15:15

Ettehiyyatü Duası Hakkında Bilgiler

Nama kılan her müslümanın bilmesi gereken Ettehiyyatü duası hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. Ettehiyyatü duasının anlamı, ortaya çıkış hikayesi ve Türkçe, Arapça okunuşlarını aşağıda bulabilirsiniz. Aynı zamanda Şafi mezhebine göre Ettehiyyatü duası’nın okunuşu ve anlamı da merak edilenler arasındadır. İçeriğin en alt kısmında bu konu ile alakalı gerekli bilgiye de ulaşabilirsiniz.

İşte, Ettehiyyatü duası hakkında bilinmesi gereken her şey…

Ettehiyyatü Duası Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ettehiyyatü duası, kılınan her namazın ilk ve son oturuşlarında okunan bir duadır. Ettehiyyatü duası aynı zamanda "Tahıyyat Duası" olarak da bilinmektedir. Ettehiyyatü duası, Kuran-ı Kerim’de geçmediği için ayet değildir. Bu mübarek dua, Miraç Gecesi Allah’u Teala tarafından Peygamber Efendimiz’e iletilmiştir ve Cebrail (AS)'ın bu olaya dahil olmasıyla beraber ortaya çıkmıştır.

Ettehiyyatü Duası Arapça Okunuşu

Ettehiyyatü Duası

Ettehiyyatü duasının Arapça okunuşuna ve Arapça resimli halini bu bölümde sizlere sunduk...

اَلتَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّـبَاتُ، اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَىعِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.

Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü Duası

Bu kısımda ettahiyyyatü duasının anlamını, arapça yazılışı ve türkçe okunuşunu paylaşacağız. Ayrıca duanın okunuşunu ve anlamını gösteren bir görsel yer alıyor. İşte Tahiyyat Duası Hakkında bilgiler...

Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu

Ettehiyyatü Lillahi vessalavatü vettayyibatü. Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh. Esselamu Aleyna ve ala ibadillahis salihin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh.

Ettahiyyatü Duası Türkçe Anlamı (Meali)

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Ettehiyyatü Duası Fazileti (Hikmeti) Nelerdir?

Ettehiyyatü duasının faziletleri de bu dua hakkında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki, duanın hikmeti nelerdir?

Bir yere gittiğimizde selam verilmesi gerekmektedir. Normal olan budur… Ancak, Peygamber Efendimiz S.A.V, Miraç Gecesi Allah-u Teala’nın huzuruna vardığında ilk olarak Peygamber Efendimiz S.A.V değil de Allah selam vermiştir. Burada belirtilen hikmet ise şudur;

“Allah’ı Teala selam ve selametin bizatihi kendisidir. Biz bir insana selam verirken o aciz ve yaratılmış kişinin korkulardan, tehlikelerden kurtulması için Allah’tan yardım istiyoruz, Allah’a dua ediyoruz.”

Ettehiyattü Duası Şafi Mezhebine Göre Nasıl Okunur ve Yazılır?

Şafi mezhebinde namazın icrası konusunda hanfei mezhebine göre ufak farklılıklar vardır. Bu farklılıklardan biri de Ettehiyyatü duasının okunması biçimidir. İki farklı mezhebin okuyuş tarzlarındaki farkı ise birinde daha fazla övgü sözcüğünün yer aldığını söyleyerek açıklayabiliriz.

Şafi Mezhebine Göre Ettehiyyatü Türkçe Okunuşu ve Yazılışı

Ettehiyatu Elmubareketu Essalavatu Etteyyibalu lillahi Esselamu âleyke eyyuhennebiyyu we rahmetullahi we bereketuhu Esselamu âleyna we âla ibadillahisalihine Eşhedu enla ilahe illallahu we eşhedu enne Muhammeder-Resulullah

Şafi Mezhebine Göre Ettehiyyatü Türkçe Anlamı

"Tahiyyallar, bereketler, salavatlar ve güzel şeyler Allah'ındır Ey nebi! Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun Bize salih kulların üzerine de selam olsun Ben şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammad Allah'ın resulüdür"

Ettehiyyatü Duası En Kolay Nasıl Ezberlenir?

Ettehiyyatü duası, özellikle çocuklar tarafından kolay ezberlenebilen bir dua değildir. Bunun için birçok kişi bu duanın en kolay ezberlenme yöntemini merak etmektedir.

Her duada olduğu gibi Ettehiyyatü duasında da kolay ezberleme yapmak için duası hem dinlemek hem de bir yerden aynı anda okumak gerekmektedir. Böyle günde en az 10 kez bu işlem gerçekleşirse duanın akılda kalması daha basit olacaktır.


Ettehiyyatü Duası Dinle ve Ezberle

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8704
7562
7623
1336
1820
1632
5327
512
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 73
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.