Etkili CV Hazırlama Rehberi

Etkili CV Hazırlama Rehberi
26.05.201817:11

Bir yere iş başvurusu yaparken öncelikli olarak CV hazırlanması gerekmektedir. Özenle oluşturulmuş ve iş arayanın tüm özelliklerini sunan bir CV, işe alınma şansınızı artırır. İşte, Etkili bir CV hazırlama yöntemi ile ilgili detaylar…

Haber güncelleme tarihi 06.09.2018 09:19

CV yani özgeçmiş iş başvurularında kendimizi daha iyi ifade edebilmek için hazırladığımız birkaç sayfa yazıdan ibarettir. Fakat CV'mizi oluştururken kullandığımız her kelime ve tasarım öğesi bizim başvurduğumuz işe alınıp alınmayacağımız konusunda çok önemli ve etkili bir detaydır. Başvurduğumuz firmanın veya kurumun insan kaynakları (IK) yetkilisi ya da işe alım sorumlusu tarafından hakkımızda karar verilmesi sürecinde en etkili unsurlardan birisi özenle hazırlanmış bir CV'dir. Bir pozisyona başvurduğumuzda yüzlerce hatta binlerce insandan sıyrılıp bir adım öne geçebilmenin yolu iş dünyasında kaliteli bir CV'den geçmektedir. CV veya genel kabul görmüş hali ve Türkçesi olan özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır.

İDEAL CV BOYUTU

Ülkemizde yoğun olarak online kariyer siteleri üzerinden iş arayan kişilerin CV'leri eleman arayan firmalara ulaştırılmaktadır. Bu noktada aranan elemanın bilgilerine hızlıca ve detaylı olarak ulaşmanın önemi artmaktadır. Adayların diğer aşamaya geçiş için hızlıca elenmesi konusunda CV'de önemli olan kriterlerin boş bırakılmaması, gerekli bilgilerin (eğitim, tecrübe, referanslar) kesinlikle yer alması gerekmektedir. Bu bilgiler eksiksiz girildiğinde en az 2 sayfalık bir A4 boyutuna ulaşılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus gereksiz ve uzun açıklamalardan arınmış, kısa ve net bir CV hazırlayabilmektir. Vurgulanmak istenen özelliklerin ortaya çıktığı kısa ve öz hazırlanmış profesyonel bir CV, işe alım sorumlusuna daha hızlı ve net bir izlenim çizecektir.

cv hazırlamak


GÜÇLÜ VE POZİTİF BİR CV FOTOĞRAFI

İşe alınacak kişinin tecrübeleri, teknik bilgi ve becerilerinin dışında prezantabl oluşu da işe alım süreci de oldukça etkili bir adımdır. Çoğu zaman fotoğrafsız CV'ler diğerlerinden sıyrılarak bu sürecin gerisinde kalmaktadır. CV'de kullanılacak fotoğrafın vesikalık olması, iyi giyimli bir şekilde çekilmiş olması ve pozitif enerjimizi yansıtması beklenir. Bu özellikleri barındıran bir CV fotoğrafı sizi diğer adaylardan önde kılacaktır.


SONDAN BAŞA DOĞRU KURALI

İşe başvuran adayların eğitim seviyesi en önemli etkendir. Özgeçmişte öncelikle mezun olduğunuz (hala devam etmekte olan) okulları 'sondan başa doğru' tarih sırasını takip edilecek şekilde sıralanmalıdır. Eğer okul derece ile bitirilmişse bu dereceye mutlaka CV'de yer verilmelidir. Genelde bitirilen okullar aşamasında lise-kolej seviyesine kadar inilmesi yeterli  olacaktır. Genel eğitim seviyesinde insanların başvurduğu pozisyonda sizi bir adım öteye taşıyacak olan sertifikalar ve alınan kişisel gelişim programlarının da CV'de yer alması rekabet konusunda size yardımcı olacaktır.

iyi bir cv için neler yapılmalıdır


SOSYAL DENEYİMLER ARTI DEĞER KATAR

İşverenler pozisyonların durumuna ve aranan kriterlere göre her zaman sadece teknik donanıma ve tecrübeye önem vermeyebilirler. İnsanların sosyal deneyimleri, kişiliğini yansıtan yasam tarzları iş yerinde de ortaya koyacağı sosyal kimliğinden ipuçları verecektir. İş yerindeki sosyal ortamı koruyucu, sinerji yaratacak ve var olan sinerjiyi tehlikeye atmayacak elemanların işe alımından sorumlu yetkili kişi sizin sosyal aktivitelerinize ve kişisel gelişiminize de önem verecektir. Çalışılacak ortamdaki kişilerle aynı dili konuşup konuşamayacağınızı da sergileyebileceğiniz bir CV hazırlamanız gerekmektedir. Bu noktada CV'de hobilere, üye olunan derneklere ve ilgi alanlarına da yer verilmelidir.


MEVCUT İŞ DENEYİMLERİ

İş deneyim ve tecrübeleri CV'de tıpkı eğitim bilgileri gibi sondan başa kronolojik bir sıra izlemelidir. CV'nizde kısa süreli iş tecrübeleri yer alıyorsa işten ayrılma sebebi belirtilmelidir. Çok fazla deneyimden daha önemlisi süreklilik ve istikrardır. Bir diğer husus ise; birbirinden çok farklı sektörlerde iş tecrübeniz varsa başvurulacak olan pozisyona uygun olan deneyim vurgulanacak şekilde CV'de yer almasına dikkat edilmelidir.

iyi bir cv hazırlamak için neler gerekli


ETKİN VE KALİTELİ REFERANS

Sizin hakkınızda fikir alınabilecek kişilerin varlığı ve size referans verebiliyor olmaları, çalışma düzeniniz hakkında bilgi verebilecek olmaları özellikle mülakat aşamasında kritik bir önem taşımaktadır.


SOSYAL MEDYA HESAPLARI CV'DE YER ALMALI MI?

Günümüzde herkesin kullandığı bilinen sosyal medya hesapları (Facebook, Twitter, Linkedin vs.) işe alınacak kişi hakkında ek bilgiler alınabilecek platformlar halini almış durumdadır. Dolayısıyla bizden bir şeyler barındıran sosyal medya hesaplarımız işe alım aşamasında kişisel gelişimimizi ve sosyal ilişkilerimiz hakkında araştırılmaya değer verilerdir.


MANTIKSAL VE FİZİKSEL TUTARLILIK

Eğer özel sektöre başvuru yapılacaksa hazırlanan CV'de girilen devlet memurluğuna yönelik yakın tarihli bir sınav bilgisi (KPSS) sizin kamu kuruluşlarında çalışma isteğinize dair ifade verecek ve işe alınmanıza engel olabilecek bir durumdur. Tarih tutarsızlıkları ve eğitim-iş tecrübelerinin sıralamasının karışık verilmesi olumsuzluk yaratacak bir durumdur ve dikkat edilmelidir. Son olarak CV'de çizdiğiniz karakter ve duruşun sizi yansıtması çok önemli bir husustur. Abartı ve kendinizden çok uzak bir profil çizmek yerine mütevazi ama yine de iddialı bir CV sizi işe alım sorumlusunun karşısında bir kâğıt parçasından ibaret olsanız da kaliteli kılacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.