Eter Hakkında Bilinmeyenler

Eter Hakkında Bilinmeyenler
01.06.201521:42

Eter denince ilk aklımıza gelen şey, bayıltmak için kullanılan bir madde olduğudur. Eterin sadece bundan ibaret olduğunu sananlar yanıldılar...

Haber güncelleme tarihi 04.11.2021 15:08

Eter Hakkında Bilgiler

Eter birçok kişi tarafından merak edilen bir maddedir. Genelde televizyonlarda pamuğa dökülür ve koklatılan kişi 5 saniye içinde bayılır. Bu nedenle de herkes tarafından çekinceli yaklaşılır ancak bu gerçek değildir. Peki eter hakkında gerçek bilgiler nelerdir?

İşte insanların çekinceli yaklaştığı eter hakkında bilgiler;

Eter Nedir?

Eter Nedir

En çok tıpta kullanılan uçucu, uyuşturucu bir maddedir. Yağları kolayca erittiğinden bir çok aletlerin, eşyaların temizliğinde, bazen de leke çıkarmada işe yarar. Ferahlatıcı bir hissi vardır.

Baygınlık geçirenlere, sıkıntı gelenlere bir pamuğa dökülerek koklatılabilir. Bu özelliğinden faydalanılabilmesi için, kapsülleri de vardır, yutularak kullanılmaktadır.

Sürüldüğü yerde çabucak buharlaşarak serinlik yapar. Eterin antiseptik hissi de vardır. Çiçek aşısı yapılırken, aşı yapılacak yerin alkol yerine eterle silinmesi daha uygundur.

Eterin Kullanım Alanları

Eter Nedir

Eter çabucak uçup gittiğinden, çizilmiş deriye sürülen aşının özelliğini bozmaz. Eter çok çabuk alev alıcı bir maddedir. Bundan dolayı, evlerde, şişelerde, emin bir yerde saklanmalı, kullanılacağı zaman alevden uzak tutulmalıdır. Çok uçucu olduğundan şişenin ağzı hemen kapatılmalıdır. Eter oyuncaklara konan ufak motorlarda benzin olarak da kullanılmaktadır.

Aynı zamanda temizlik işleri için de kullanılmaktadır. Güçlü bir yağ sökücü olduğundan ve hızlı uçtuğundan dolayı birçok temizlikte kullanılır aynı zamanda leke sökücü özelliği de vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1397
1222
1002
856
871
610
1320
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.