Eşyaların Antika Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eşyaların Antika Olduğu Nasıl Anlaşılır?
04.11.201514:01

Eski zamandan kalma, tarihsel bir dönemi yansıtan eşyalara antika denmektedir. Peki, eşyaların antika olduğu ve antika değeri nasıl anlaşılır? Antika eşyaların değerleri hesaplanırken nelere dikkat edilir? İşte antika ile ilgili detaylı bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 10.06.2018 14:33

Bir eşyanın antika olabilmesi için tarihe tanıklık etmesi ve nadir bulunan bir eşya ya da obje olması gerekmektedir. Resim, heykel, mobilya, kap kaçak gibi farklı objeler de antika değeri taşıyabilmektedir. Eski zamandan kalma, tarihsel bir dönemi yansıtan antikalar insanların bu konuya olan merakı sayesinde koleksiyon haline gelmiştir. Koleksiyoncuların en çok tercih ettiği antikalar şunlardır:

Cam eşya, saatler, metal eşya, mobilya, seramik ve porselen eşya, halı ve kilim, avizeler , tablolar, resimler, kartpostallar, pul, eski paralar, radyo, telefon, daktilo, el yazması kitaplar, eski çizgi romanlar, taşplak, eski plak ve pikaplar v.b.
 

antika sayılan eşyalar


ESERLERİN ANTİKA SAYILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN ÖZELLİKLER

Antika eşyalar tarihte önemli kişilere ya da önemli tarihsel döneme ait olabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllar süresince iyi korunmuş eşyalar giderek Antika değeri kazanabilmektedir. Peki, bir eserin antika sayılabilmesi için hangi özelliklere sahip olmalı?

Antika eşyalar bulundukları döneme göre adlandırılırlar. Örneğin, İngiliz antikası, Kral George ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekmektedir.

Eşyalarda hangi fabrikada yapıldığı ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten işaretler yer almaktadır. Bu durumda eşyanın antika olduğu kanıtlanmış olur.

Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise uzmanlar sayesinde anlaşılmaktadır.

Uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak eserlerin antika olup olmadığını anlayabilmektedir. 

antika sayılan eşyalar

 

Eğer sizinde evinizde eski objeleriniz varsa ve antika olup olmadığında emin değilseniz objelerin ekspertizi için müzelerden ve ekspertiz şirketlerinde yardım alabilirsiniz.


NOT: Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri 100 yaşın üzerindeki Türk objelerin yurtdışına çıkarılması yasak olması ve eğer kazı sırasında bir yapıt bulduysanız en yakın müzeye haber vermeniz gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
595
391
165
111
580
88
243
21
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.