Ertuğrul Kürkçü Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Ertuğrul Kürkçü, 5 Mayıs 1948'de Bursa'da doğmuştur. HDP Onursal Başkanı olan Ertuğrul Kürkçü hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Ertuğrul Kürkçü Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

5 Mayıs 1948 Bursa'da doğan Ertuğrul Kürkçü, Türk sosyalist aktivist, siyasetçi, yayıncı ve yazardır. Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin Onursal Başkanı olarak tanınır ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Onursal Üyesi olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca İlerici Enternasyonal Danışma Kurulu Üyesidir.

Çalışma Hayatı ve Kitapları

 Ertuğrul Kürkçü Kimdir?

68 Kuşağının önemli isimlerinden Ertuğrul Kürkçü, 18 Ekim 1970 tarihinde Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV-GENÇ) Genel Başkanı seçildi.

Kızıldere olayında, Mahir Çayan ve arkadaşlarının ölümünden sonra tek hayatta kalan kişidir.

Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmasına ve ölüm cezasına mahkûm edilmesine rağmen, 1974 yılında çıkarılan Af Yasası ile cezası 30 yıla indirildi. Hayatının 14 yılını cezaevinde geçirdi.

1986 yılındaki infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı ve cezaevinde Karl Marx'ın biyografisini Türkçe'ye çevirdi. Serbest bırakıldıktan sonra, İletişim Yayınları için tasarlandığı Sosyalizm ve Toplumsal Mücadele Ansiklopedisi'nin yayın yönetmenliğini yaptı.

Ertuğrul Kürkçü, 1987-1989 yılları arasında Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi'nin proje müellifi ve yayın yönetmenliği gibi görevler yapmıştır.

Kürkçü, 1997 yılında Savaş ve İnsan: Türkiye'de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri adlı kitabı Türkçeye çevirmesi nedeniyle 10 ay hapis cezasına mahkûm edilmiş ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Türkiye'nin 2 bin 500 Euro ödemesine karar verilmiştir.

2000 yılında, Türkiye'nin ilk online haber sitesi olan bianet.org'un kurucularından biri olarak görev yapmış ve halen IPS İletişim Vakfı Genel Sekreterliği görevini sürdürmektedir.

2011 yılında milletvekili genel seçimlerine aday olduktan sonra bianet.org ve BİA projesindeki görevlerinden ayrılmıştır.

2002-2007 yılları arasında siyaset ve kültür dergisi Siyasi Gazete'nin yayınını yapmış, 2009-2011 yılları arasında Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'nin yayını olan Ekmek & Özgürlük'ün editörlüğünü yapmıştır.

Halen bianet.org, Yeni Yaşam gazetesi ve Siyasi Haber sitesine makaleleriyle katkıda bulunmaktadır.

"İsyanın İzinde" adlı kitap, Kürkçü'nün Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makalelerin bir araya getirilmiş halidir ve 2013 yılında Dipnot Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

"Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı" başlıklı derleme de 2014 yılında aynı yayınevinden yayınlanmıştır ve Kürkçü'yle yapılan söyleşilerin bölümlerini bir araya getirir.

Siyasi Hayatı

 Ertuğrul Kürkçü Kimdir?

Kürkçü, siyasi aktivitesini Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)'de sürdürdü ve 1996 yılında ÖDP'nin kurucularından ve Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyesiydi.

ÖDP'deki ayrılmalardan sonra Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi (SEH)'ne katıldı ve 2010 yılında gerçekleştirilen konferansla oluşan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH)'nin eş sözcüsü oldu.

Kürkcü, 2013 yılında SGPH, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Sosyalist Parti (SP) ve Sosyalist Birlik Hareketi (SBH) ile birlikte oluşan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin (SYKP) fahri üyesi oldu ve 2018 yılında fahri Parti Meclisi üyesi oldu.

24. dönem boyunca, Kürkçü TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Cezaevleri, Şiddetten Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlalleri, Kadına Karşı Şiddet ve Uludere Katliamı alt komisyonları, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk delegasyonu ve AKPM Birleşik Sol Grubu'nda BDP-Blok Grubu'nun tek üyesi olarak görev aldı.

Ekim 2014'den itibaren, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonları'nda HDP Meclis Grubu'nu temsil etti.

25. ve 26. dönemlerde de HDP İzmir milletvekili olarak Çevre ve Plan ve Bütçe Komisyonlarında yer aldı.

AKPM'de Türk delegasyonu üyesi olarak Birleşik Avrupa Solu Grubu'nda görev yaptı ve Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Ertuğrul Kürkçü, Mersin'den bağımsız milletvekili adayı olarak gösterildi ve 92,322 oy alarak 12 Haziran 2011 tarihinde 24. dönem milletvekili genel seçimlerinde seçildi.

 Ertuğrul Kürkçü Kimdir?

20 Mayıs 2016'da Nevruzunda yaptığı konuşma için 16 dava açıldı ve 40 yılı aşan hapis cezası talebinde bulunuldu.

Ertuğrul Kürkçü, 24 Haziran 2018 aday olmadı ve HDP Onursal Başkanı olarak Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi oldu.

18 Aralık 2018'de 2 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Milletvekilliğinin sona ermesinin ardından, Kürkçü AKPM Birleşik Avrupa Solu Grubunun önerisi ile AKPM Onursal Üyeliği unvanı aldı.

Mayıs 2020'de, Ertuğrul Kürkçü, henüz kurulan İlerici Enternasyonal'in Danışma Kurulu'na davet edildi ve Eylül 2020'de yapılan Kuruluş Zirvesinde üç yıl süreyle resmi olarak danışman olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından TBMM'den dışlanma amacıyla gündeme getirilen geçici anayasa değişikliği, MHP ve CHP milletvekillerinin desteğiyle parlamentoda geçti ve Kürkçü, dokunulmazlığı kaldırılan 54 üye arasındaydı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.