Ertuğrul Kürkçü Kimdir

Ertuğrul Kürkçü Kimdir
13.05.201514:58

Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili olan Ertuğrul Kürkçü, 5 Mayıs 1948'de Bursa'da doğmuştur. Babasının adı Enver, annesinin adı Fatma Cemile'dir.

Haber güncelleme tarihi 19.03.2017 12:32

Ertuğrul Kürkçü Biyografisi 

Ertuğrul Kürkçü’ün Eğitim ve Çalışma Hayatı

İzmit Lisesini bitirdi. . Demokrat Dergisi, Özgür Gündem ve Evrensel gazetelerinde yazılar yazdı. IPS İletişim Vakfı'nın yürüttüğü Bianet'te Proje Koordinatörlüğü yaptı. Siyasi Gazete, Sosyalist Emek ve Ekmek&Özgürlük dergilerinde editörlük görevini yürüttü.

 

Ertuğrul Kürkçü’ün Siyasi Hayatı

1970'te Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV-GENÇ) Genel Başkanlığına seçildi Özgürlük ve Dayanışma Partisinin (ÖDP) kurucuları arasında yer aldı. ÖDP'deki ayrışmaların ardından oluşumuna katıldığı Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi'nin (SEH) Sosyalist Cumhuriyet Kolektifi (SCK) ve Sosyalist Demokrasi Kolektifi'yle (SDK) birlikte 27-28 Mart 2010'da gerçekleştirdiği konferansta oluşturulan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH)'nin eş-sözcüsüydü.

Ertuğrul Kürkçü 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile 13 sosyalist parti ve hareketin oluşturduğu Emek, Demokrasi ve Özgürlük bloku tarafından Mersin'den bağımsız aday gösterildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 24. Dönem Mersin Milletvekili olarak girmeye hak kazandı.

Ertuğrul Kürkçü Ekim 2013'e değin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile, komisyonun Cezaevleri, Şiddetten Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlalleri, Kadına Karşı Şiddet ve Uludere Katliamı'nı inceleyen alt komisyonlarında ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk delegasyonu ve AKPM Birleşik Sol Grubu içinde BDP-Blok Grubunun tek üyesiydi.

Kürkçü, Ekim 2013'te diğer üç BDP-Blok İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel ile birlikte kurulan Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılmak için BDP'den istifa etti. Ertuğrul Kürkçü 27 Ekim 2013'te toplanan 1. Olağanüstü Kongre'de Sebahat Tuncel ile Birlikte HDP eşbaşkanlığına seçildi. Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel eşbaşkanlık görevlerini 22 Haziran 2014'te toplanan HDP 2. Olağanüstü Kongresi'nde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'a devrettiler; Kürkçü HDP Tüzüğü'ne eklenen bir madde ile HDP'nin "Onursal Genel Başkanlığı"na getirildi; Kürkçü bu sıfatla HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulları'nın daimi üyesi oldu.

25. Dönem Genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi Mersin Milletvekili olarak meclise giren Ertuğrul Kürkçü, 26. Dönem seçimlerinde ise Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili olarak meclise girmiştir. 

 

Ertuğrul Kürkçü’ün Entelektüel Hayatı

Kürkçü 2002 - 2007 arasında siyaset ve kültür dergisi Siyasi Gazete'yi çıkardı. Siyasi Gazete'nin "eki" Sosyalist Emek'in ardından Eylül 2009-Ağustos 2011 arasında yayınlanan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'nin yayını Ekmek &Özgürlük'ün de editörüydü. Halen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin (SYKP)yayın organı Siyaset Gazetesi'nde ve günlük Özgür Gündem gazetesinde yazıyor.

Ertuğrul Kürkçü'nün Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makaleleri bir araya getiren kitabı "İsyanın İzinde" Kasım 2013'te dipnot yayınevince yayınlandı. Kürkçü'yle cezaevinden çıktıktan sonra yapılan söyleşilerden bölümleri bir araya getiren "Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı" başlıklı derleme de Mayıs 2014'te aynı yayınevinden çıktı.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.