kedi maması
kedi maması

Erotomani - Karşılıksız Aşk Sendromu

Erotomani - Karşılıksız Aşk Sendromu
26.05.201815:26

Karşılıksız aşk olarak dillendirilen ve halk arasında böyle bilinen erotomani hakkında bilmeniz gereken bütün detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. Erotomani nedir? Erotomani bir hastalık mıdır? Erotomani’nin tedavisi var mıdır? İşte, detaylı inceleme…

Haber güncelleme tarihi 20.11.2019 12:33

Sanrı; uyanık bir kişinin kendi dışında var sandığı ancak gerçekte olmayan olguların algılanması, yaşanması, varsayılması veya halüsinasyonudur. Bilindiği gibi sanrı yani hezeyan dayanaksız algılamadır ve kişinin yaşadığı sosyokültürel ortamla uyumsuz, aksi ispat edilse bile inanmayı sürdürdüğü her türlü düşünce ve inanıştır.

Halk arasında 'Eros Hastalığı' olarak bilinen "erotomani", karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak bilinmektedir. Kişinin, birinin kendisine aşık olduğuna inandığı sanrıların eşlik ettiği psikolojik bir bozukluktur. Erotomani’de kişinin sanrısı sistemli ve süreklidir. Erotomani yani bir diğer adıyla Clerambault Sendromu'na sahip kişiler genellikle "mağdur" kişiyi ünlü ya da yüksek statü sahibi seçebileceği gibi, aşık olarak kabul edilen kişi tanıdık ve sıradan bir insan da olabilmektedir.

erotomani

Tanımlanan erotomanik kişi bir başkası tarafından delice sevildiğine inanır ve farklı nedenlerle kendisinden uzak durduğuna buna zorunlu tutulduğuna ve hatta sürekli imalarda bulunduğu sanrısı içerisindedir. Erotomanik kişi potansiyel aşık olarak belirlediği kişinin ondan uzak durmasını, ona açılamamasını kafasında mantıklı sebeplerle ilişkilendirerek onu ve karşılıklı olduğunu düşündüğü hislerini korumaya ve bunun yasak bir aşk olduğuna kendini ikna etmeye başlar.

Erotomanik kişilik bozukluğu daha çok orta sınıf kadınlarda bulunmaktadır. Çünkü sözde aşık kişi genellikle yaşlı, ekonomik ve sosyokültürel açısından yüksek bir zümreye ait evli ve kişinin ilişki yaşama ihtimali düşük erkek bir bireydir. 

 EROTOMANİ BİR HASTALIK MIDIR?

18. yüzyıl başlarında erotomani "karşılıksız aşktan kaynaklı hastalık" olarak tanımlanmıştır. Tarihsel süreçte geliştirilen tanımda ise erotomani, "aşırı fiziksel aşk hastalığı" şeklinde betimlenmiş fakat daha sonraları bu tanım "seks bağımlılığı" olarak bilinen "nemfomani"ye ait olduğu görüşü kabul edilmiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde erotomani "birinin kendisine aşık

erotomani tedavisi nedir

olduğu sanrısı" olarak son tanımına ulaşmıştır. Tam olarak zihinsel ya da ruhsal bir hastalık ya da psikolojik bir bozukluk olarak görülmeyen erotomani, bir başka hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu sanrılı inanç, tek başına bir sanrı olarak var olabileceği gibi şizofreni, psikozlar, bipolar bozukluk gibi diğer psikiyatrik bozuklukların ya da borderline ve parnoid kişilik bozukluklarının belirtilerinden biri de olabilir.

POPÜLER KÜLTÜRDE EROTOMANİ

Sıradan insanlar yaşamları boyunca sürekli olarak ünlülerin hayatı hakkında önemli veya önemsiz şeyler hakkındaki gazete yazıları, son dakika haberleri ile doldurulur. Bunlara sebep olmak, bir insanı ünlü eden halktan biri olmak birçok insanın aklında onlara destek oldukları için bir şeyle borçlu olduklarına inanmaya başlarlar. Filmler başarılıdır çünkü insanlar onlar izlemeye gitmeyi seçerler mantığı erotomanik bir durum olmasa da erotmanik kişiler bu gibi durumları kişisel algılayabilirler. 

EROTOMANİ’NİN TEDAVİSİ

Erotomani’nin çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Fakat doktorların bu hastalığa yaptığı tipik tedavi yöntemi psikoterapiyle harmanlanmış ilaç tedavisidir. Güçlü bir desteğe ihtiyacı olan erotomanik kişilere antipsikotik ilaçlar da verilmektedir. Erotomani hafife alınacak bir şey olmamalıdır, çünkü etkilenmiş kişi, kendisinin ilgi objesi olduğu insanlara karşı kesinlikle bir tehdit unsuru oluşturabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
5
6
3
6
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.