Erotomani Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıldır?

Erotomani Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıldır?
26.05.201815:26

Karşılıksız aşk olarak ifade edilen erotomaninin ne olduğundan, belirtilerinden ve tedavisinden içeriğimizde bahsettik.

Haber güncelleme tarihi 28.11.2022 17:17

Daha çok orta sınıftaki kadınlarda görülen erotomani hastalığı, kişinin bir birey tarafından delice sevildiğini kendini inandırmasıyla oluşmaktadır. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan ve bir an önce tedavi edilmesi gereken erotomani hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik.

İşte erotomani hakkında her şey...

Erotomani Nedir?

Erotomani

Halk arasında 'Eros Hastalığı' olarak bilinen erotomani, karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak ifade edilmektedir. Kişinin, birinin kendisine aşık olduğuna inandığı sanrıların eşlik ettiği psikolojik bir bozukluktur.

Erotomanide kişinin sanrısı sistemli ve süreklidir. Erotomani yani bir diğer adıyla Clerambault sendromuna sahip kişiler genellikle mağdur kişiyi ünlü ya da yüksek statü sahibi seçmektedir. Bazen de aşık olarak kabul edilen kişi tanıdık ve sıradan bir insan da olabilmektedir.

Erotomani Bir Hastalık Mıdır?

18. yüzyıl başlarında erotomani "karşılıksız aşktan kaynaklı hastalık" olarak tanımlanmıştır. Tarihsel süreçte geliştirilen tanımda ise erotomani, aşırı fiziksel aşk hastalığı şeklinde betimlenmiştir. Ancak daha sonraları bu tanım seks bağımlılığı olarak bilinen nemfomaniye ait olduğu görüşü kabul edilmiştir.

Erotomani

20. yüzyıla gelindiğinde ise erotomani birinin kendisine aşık olduğu sanrısı olarak son tanımına ulaşmıştır. Tam olarak zihinsel ya da ruhsal bir hastalık ya da psikolojik bir bozukluk olarak görülmeyen erotomani, bir başka hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir.

Bu sanrılı inanç, tek başına bir sanrı olarak var olabileceği gibi şizofreni, psikozlar, bipolar bozukluk gibi diğer psikiyatrik bozuklukların ya da borderline ve parnoid kişilik bozukluklarının belirtilerinden biri de olabilir.

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomani

Bu rahatsızlığın en temel belirtisi bir kişinin kendisine takıntılı olduğuna ve deli gibi sevdiğine inanmasıdır. Ancak bu kişinin kendisini sevdiğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Hatta çoğu zaman bu kişiyle birbirlerini gerçek hayatta gördüklerine dair bir kanıt da yoktur.

Hastalığa sahip olan bireyler bu tarz bir aşk yaşadıklarına kendilerini inandırmaktadırlar. Erotomanik kişi potansiyel aşık olarak belirlediği kişinin ondan uzak durmasını, ona açılamamasını kafasında mantıklı sebeplerle ilişkilendirerek onu ve karşılıklı olduğunu düşündüğü hislerini korumaya ve bunun yasak bir aşk olduğuna kendini ikna etmeye başlar.

Erotomani Tedavisi

Erotomani

Erotomaninin çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Fakat doktorların bu hastalığa yaptığı tipik tedavi yöntemi psikoterapiyle harmanlanmış ilaç tedavisidir. Güçlü bir desteğe ihtiyacı olan erotomanik kişilere antipsikotik ilaçlar da verilmektedir.

Erotomani asla hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Çünkü rahatsızlığa sahip olan kişi, kendisinin ilgi objesi olduğu insanlara karşı bir tehdit unsuru oluşturabilir. Onları mutluluklarından alıkoyma ve bazen de şiddet gibi yöntemlere başvurabilir.

Benzer İçerik Önerileri
Aşk Nedir? Aşkın Hayatımızdaki ÖnemiPlatonik Aşk Nasıldır?

Erotomani ne demek?

Erotomani nadir görülen bir paranoid durumdur. Bu hastalıkta birey başka bir kişinin kendisiyle aşk yaşadığını düşünmektedir. Herhangi bir şekilde gerçek olmayan bu duruma dair sarsılmaz bir inancı vardır.

Erotomani nasıl anlaşılır?

Bu hastalığı acı çeken bir bireyin başka bir kişinin ona aşık olduğuna dair kanıtsız bir inanca sahip olmasıyla tespit edebiliriz. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık, erkeklerde ise şiddet içeren ve takipçi benzeri davranışlar sergilemesine neden olmaktadır.

Erotomani tedavi edilmezse ne olur?

Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişinin zarar görmesine neden olabilir. Hatta görülen semptomların artmasıyla beraber kişide paranoyaya veya şizofreniye dahi sebebiyet verebilir.

Erotomani kimlerde görülür?

Erotomani hastalığı daha çok psikiyatik tanı almış kişilerde semptom olarak görülmektedir. Duygudurum bozukluğu, hezeyanlı bozukluk ve psikotik bozukluk bu rahatsızlıklardan bazılarıdır. Ayrıca bazı kişilik bozukluklarında da bu problem görülebilmektedir.

Birini çok sevmek hastalık mı?

Patolojik aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişinin kendini daha güvende hissetmesi için hayal kurması yüzünden oluşmaktadır.

Erotoman ilişki ne demek?

Erotoman ilişki ulaşması zor durumda olan bir kişinin kendisi ile bir ilişki yaşadığını düşünmektedir. Bu ilişkide birey genellikle kendisinden daha yüksek konumda olan biriyle birbirlerine aşık olduğunu inanmaktadır.

Eros hastalığı nasıl geçer?

Bu hastalığın tedavisi uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Doktor hastalığı psikoterapiyle harmanlanmış ilaç tedavisiyle yapmaktadır. Tedavi sürecinde kişilere antipsikotik ilaçlar da reçete edilebilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
8
11
5
20
6
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.