Erdoğan'dan İsrail'e Sert Gönderme

Erdoğan'dan İsrail'e Sert Gönderme
22.07.201716:52

Kudüs'ü işgal ettikten sonra Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail için Cumhurbaşkanı Erdoğan hareket emri verdi.

Haber güncelleme tarihi 23.07.2017 10:31

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı işgal girişimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert bir eleştiri geldi. Yazılı olarak yapılan açıklamada İsrail’in kısıtlamalarının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum" dedi.

İşte Erdoğan’ın İsrail işgali altında olan Mescid-i Aksa için yayınladığı o yazılı açıklama:

"KABUL EDİLEMEZ"

Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yeni alınan kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, "İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs'te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı gerekçe göstererek Harem-i Şerif'i üç gün süreyle kapatması ve ardından Müslümanların Harem-i Şerif'e girişlerine, metal detektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez.

İsrail'in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini, dün bir kez daha Harem-i Şerif'te Cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin Cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum" dedi.

yazılı uyarı

"HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUM"

Erdoğan, dün Mescid-i Aksa yakınlarında Cuma namazı kılan Müslümanlara yapılan saldırıya değinerek şunları söyledi: "Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. İslam'ın ilk kıblesi ve en mukaddes üç mescidinden biri olan Harem-i Şerif İslam'a ait bir mabettir. İslam İşbirliği Teşkilatı 1969 yılında Harem-i Şerif'e yönelik bir saldırı sonrasında kurulmuştur; bugün aynı birlik ve dayanışma ruhuyla tüm İslam Âlemi Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah başta olmak üzere Kudüs İslam Vakfı ile eşgüdüm halinde bu bağlamda yürütülmekte olan çabalara destek olunmaya devam edilecektir.”

"KISITLAMALAR HEMEN KALDIRILMALI"

Provokasyonlara karşı uyarılarda bulunan Erdoğan, “Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesi hukuki bir yükümlülüktür. Metal detektörler ve diğer kısıtlamalar derhal kaldırılarak statükoya dönülmelidir. Bu hassas süreçte herkesin provokasyonlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

"DERHAL HAREKETE GEÇİLSİN"

İbadet özgürlüğü için Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum" dedi.

iki lider

ERDOĞAN FRANSA CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Kudüs’ü işgal ederek Mescid-i Aksa’yı ibadet özgürlüğüne kapatması ile ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, iki lider Kudüs'teki Harem-i Şerif'te Filistinlilere yönelik kısıtlamalar ve can kayıpları nedeniyle yaşanan gerilimden dolayı endişe duyduklarını ifade ederek, sorunun çözümü ve sükunetin sağlanması için ortak çaba harcama konusunda mutabık kaldılar.

KATAR SORUNU DA ELE ALINDI

Kudüs’te yaşanan haksızlıkların bir an önce giderilmesi gerektiği konusunda mutabık kalan iki lider, Katar sorununu da ele aldı. Erdoğan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'a yapacağı ziyareti de görüşen liderler, sorunun diyalog ve müzakere ile çözülmesi gerektiğini vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.