​Engin Alan Kimdir? Askeri ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan,1945 yılında İstanbul’da doğmuştur. Askeri ve Siyasi hayatı hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
​Engin Alan Kimdir? Askeri ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Engin Alan, 31 Mart 1945 tarihinde Üsküdar, İstanbul'da dünyaya geldi. Evli ve İki çocuk babası olan Engin Alan, İstanbulludur. Alan, Kıbrıs Savaş Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve iki kez TSK Başarı Madalyası sahibidir.

Engin Alan, 2. Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapmış ve 24. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçilmiştir. İyi düzeyde Rusça ve İngilizce bilen Engin Alan, siyasi hayatına devam etmektedir.

Askeri Kariyeri

Engin Alan Kimdir?

Engin Alan, 1963 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu.

Daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın farklı birimlerinde görev yaptı ve Kara Harp Akademisini tamamlayarak kurmay rütbesine ulaştı.

1974 yılında Kıbrıs Harekâtında yer aldı ve 1992 yılında tuğgeneral rütbesine yükseldi. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinden sonra 1996 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'na atandı.

1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve Şemdin Sakık ABD destekli bir uluslararası operasyon ile yakalandığında Türk Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapıyordu.

2000 yılında Korgeneral rütbesine yükseldi ve 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları, Lojistik Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2004 yılında görev süresi bir yıl uzatıldı ve 2005 yılında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı olarak emekli oldu.

Emeklilik sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

Siyasi Hayatı

Engin Alan Kimdir?

2010 yılında, Balyoz davası sonucu tutuklanan ve cezaevine konulan Alan, 2011 yılında MHP tarafından İstanbul milletvekili olarak seçildi.

2012 yılında 28 Şubat süreci soruşturması nedeniyle tekrar tutuklandı ve 2012 yılında Balyoz davası sonucunda 18 yıl hapis cezasına mahkûm edildi.

19 Haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı nedeniyle Balyoz davasından tahliye edildi ve 24 Haziran 2014 tarihinde yemin ederek meclise katıldı.

Alan, 4,5 yıl süren hapis hayatından sonra maddi ve manevi tazminat davasını kazanarak toplam 1 milyon 363 bin ₺ tazminat kazandı.

16 Ekim 2020 tarihinde, Yalıkavak Marina'da, organize suç örgütü lideri Alaettin Çakıcı, eski bakan ve emniyet müdürü Mehmet Ağar, hapis yatmış Susurluk davasından ve emekli asker Korkut Eken ile bir araya geldi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.