thodex koineks

Dünyanın En Pahalı 11 Elementi

Dünyanın En Pahalı 11 Elementi
04.08.201916:36

Elementler, yaşadığımız her yerde bulunan en önemli yapı taşları olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde var olan en değerli ve en pahalı elementleri listeledik. Listemizde 11.sırada yer alan altın, en ucuz element olarak geçiyor!

Haber güncelleme tarihi 18.01.2020 10:55

Dünyanın En Değerli ve Pahalı 11 Elementi

Kimyasal elementler etrafımızda gördüğümüz her şeyin yapı taşı olarak bilinmektedir. Toplamda 94'ü demir, gümüş ve altın dahil olmak üzere 118 tanınmış doğal element bulunmaktadır. Kimisi doğal yollarla oluşmuş kimiyse bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen 11 elementi sıraladık. Listemizde yer alan elementler dünyanın en değerli ve en pahalı elementleri olarak biliniyor.


11. Altın - Gram Başına 56 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Altın, dünyanın en çok bilinen ve kullanılan elementi olarak bilinmektedir. Özellikle mücevher üretiminde kullanılan  altın elementinin saf hali oldukça parlak, hafif kırmızı, yumuşak, dövülebilir ve sünek bir metaldir.Dünyanın hemen her noktasında değerli metal olarak kabul edilen altın elementinin gram fiyatı 56 dolara satılmaktadır.


10. Rodyum - Gram Başına 58 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Rodyum, altından sonra en pahalı ikinci element olarak bilinmektedir. Otomobil sektöründe sıklıkla yer alan madde, üç yollu katalitik konvertörlerde katalizör olarak kullanılmaktadır. Gram fiyatı yaklaşın 58 dolara satılan rodyum, mücevherlerin daha güzel görünmesi için sıklıkla tercih edilmektedir.


9. Platin - Gram Başına 60 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Platin, oldukça sert ve düşük reaktif metaller arasında yer almaktadır. Yüksek sıcaklıklarda dahi aşınmaya karşı olağanüstü bir dirence sahiptir. Nadir bulunmasından dolayı yılda sadece birkaç ton üretilmektedir. Genellikle takı olarak kullanılan platin ayrıca otomobil ve sağlık sektöründe de tercih edilmektedir.


8. Lantan - Gram Başına 65 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Lantan, lutesyum gibi az rastlanan gümüşi beyaz bir metal elementtir. Bir bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak olan bu maddenin saf hali kullanışlı değildir. belirli işlemlerden geçmesinin ardından katalizörler, stüdyo ışıkları, çakmaklar, meşaleler, sintilatörler ve projektörlerde kullanılmaktadır. Son derece nadir bulunan lantan elementinin gram fiyatı 65 doları geçmektedir.


7. Lutesyum - Gram Başına 70 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Lutesyum, adeta lantan gibi nadir rastlanan toprak metalleri arasında yer almaktadır. Lantandan farklı olarak, lutesyumum kullanım alanı oldukça dardır. Bu element genellikle petrolün rafinerilerde parçalanmasını sağlayan katalizöt olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda alkilasyın, hidrojenleme ve polimerizasyon uygulamalarında da kullanılmaktadır. 


6. Skandiyum - Gram Başına 270 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Skandiyum, ilk olarak 1970 yılında ortaya çıkmış toprak metalidir. Alüminyum alaşımlarını olumlu yönde etkilediği görülmesinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Küresel skandiyum oksit ticareti yılda yaklaşık 10 tonu geçmektedir. Metalin gram fiyatı 270 dolara satıldığından yıllık 2.7 milyar dolar ticaret hacmine sahiptir.


5. Plütonyum - Gram Başına 4.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Pülütonyum, nükleer silahlar ve nükleer reaktörlerin ham maddesi olarak bilinmektedir. Son derece radyoaktif olmasından dolayı, dokunmak çok tehlikelidir. Sadece lisans izniyle satın alınan bu element, gram başına 4.000 dolara satılmaktadır. Günümüzde nükleer silah üretimlerinin hız kazandığını düşünürsek, pülütonyum elementi her geçen gün daha da değer kazanacağını söyleyebiliriz.


4. Karbon - Gram Başına 65.000 Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Karbon, yaşam inin en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çok yönlü bir madde olarak bilinen karbon elementi, kömür ve grafit gibi ucuz formlarda olabilmektedir. Tamamen atom dizilimine bağlı olarak değerlenen bu element, elmasın ham maddesi olarak bilinmektedir. Günümüzde karbon elementinin gram fiyatı 65.000 dolara alıcı bulmaktadır.


3. Kaliforniyum  - Gram Başına 27 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Kaliforniyum elementi, ilk olarak 1950 yılında California Üniversitesi radyoloji laboratuvarında keşfedilmiştir. Alfa parçacıkları içeren bombardımanlardan meydana gelen maddenin gramı, ortalama 27 milyon dolara mal edilmektedir. Kaliforniyum elementinin günümüzde bu kadar pahalı olmasının sebebi, yılda sadece yarım gram üretilmesidir.


2. Fransiyum - Gram Başına 1 Milyar Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Fransiyum elementinin maliyetinin bu kadar yüksek olmasının sebebi, bulunmasından 22 dakika sonra buharlaşarak yok olmasıdır. Oldukça reaktif bir metal olan bu elementin, gram fiyatı 1 milyar dolar etmektedir. Tamamen teorik olarak belirlenen gram fiyatı, bugüne kadar hiç bulunamamıştır.


1. Antimadde - Gram Başına 62.5 Trilyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Elementi

Antimadde, ilk olarak 1928 yılında İngiliz fizikçi Paul Dirac tarafından keşfedilmiştir. Maddenin tam zıttı olarak bilinen antimadde, birbirlerine temas etmesi durumunda yok olmaktadır. CERN fizikçilerinin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bu antimaddenin gram fiyatı 62.5 trilyon dolara mal edilmektedir. İleride uzay araçlarında kullanılabileceği düşünülen antimaddeyi günümüzde alabilen hiç kimse olmamıştır.

Önerilen İçerik; Elon Musk'ın Yeni Projesi Hakkında Gerçekler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
369
92
39
35
35
46
34
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.