Jean-Claude Van Damme Filmleri – Aksiyon Filmlerinin Vazgeçilmez Oyuncusu Jean-Claude Van Damme’ın En İyi 20 Filmi

Jean-Claude Van Damme Filmleri – Aksiyon Filmlerinin Vazgeçilmez Oyuncusu Jean-Claude Van Damme’ın En İyi 20 Filmi
22.01.202014:24

80’li yıllarda film sektörüne hızlı bir giriş yapan Jean-Claude Van Damme şimdiye kadar 50’nin üzerinde filmde rol almıştır. İşte aksiyon, kavga ve spor denilince akla gelen usta oyuncu Jean Claude Van Damme'ın en iyi 20 filmi...

Haber güncelleme tarihi 18.02.2020 17:29

Usta Oyuncu Jean-Claude Van Damme’ın IMDb Puanı En Yüksek Olan 20 Filmi

Dövüş filmleriyle ünlenen başarılı sporcu ve sinema yıldızı Van Damme yapılması imkansız dövüş figürleriyle izleyenlerini kendine hayran bırakmıştır. Üstün oyunculuk performanslarıyla adını duyuran usta oyuncu Jean-Claude Van Damme’ın en güzel 20 filmi…

Jean-Claude Van Damme Filmleri;


1. Kickboxer: Vengeance (2016) – IMDb: 4.9

van damme

California'lı kardeşler Eric Sloane ve Kurt Sloane birlikte dövüş müsabakaları ayarlarlar ve çok iyi para kazanırlar. Bu sırada Dünya Şampiyonu olan Eric, Tayland'da yapılacak olan gizli bir karşılaşmaya davet edilir. Küçük kardeş Kurt defalarca yapmaması gerektiğini söylese de Eric müsabakaya çıkar ve Muay Thai şampiyonu acımasın Tong Po tarafından öldürülür. Kardeşinin intikamını almak isteyen Kurt ise soluğu Muay Thai ve diğer dövüş sporlarında en iyisi olan Durand'ın yanına giderek eğitim almak ister. IMDb puanına bakmadan gönül rahatlığıyla izleyebileceğiniz film Jean-Claude Van Damme ve Alain Moussi'nin başarılı oyunculuk performanslarına sahne olmuştur.

Tür: Aksiyon

Fragman


2. İkiz Kan (1991) – IMDb: 5.6

van damme

En iyi Jean-Claude Van Damme filmlerinden biri olan İkiz Kan, ikiz kardeşler Alex ve Chad'ın ailesini yok edenlere karşı verdikleri mücadeleyi konu edinmiştir. Ayrı ayrı büyümek zorunda kalan kardeşlerden Alex, Hong Kong'da serserilik ve kaçakçılık yaparken diğer kardeş Chad Los Angeles'da lüks bir hayat sürmektedir. Yakın bir aile dostları olan Frank Avery'nin yıllar sonra iki kardeşi yan yana getirmesiyle başlayan serüven ailelerinin intikamını alana kadar sürecektir. Usta oyuncu Jean-Claude Van Damme'ı bir filmde iki farklı rolü canlandırması da dikkatlerden kaçmayan bir ayrıntıdır.

Tür: Aksiyon

Fragman


3. Özgürlük Savaşçısı (1996) – IMDb: 5.6

van damme

New York sokakların da polisten kaçarken sığındığı limanda kaçakçılık ve deniz korsanlığı yapan Lord Dobbs'a satılan Cristopher zor zamanlar geçirmektedir. Kaptan Lord Dobbs kaslı kollara sahip bu esirini uzak doğulu birine satacaktır.Artık Cristopher'ın yapması gereken tek şey dövüşmektir. Jean-Claude Van Damme'ın en güzel filmlerinden biri olan Özgürlük Savaşçısı 1990'lı yıllarda izlenme rekoru kırmıştır.

Tür: Macera, Aksiyon, Gerilim

Fragman


4. Geri Çekilmek Yok Teslim Olmak Yok (1986) – IMDb: 5.7

van damme

Usta oyuncu Jean-Claude Van Damme'ın ilk filmlerinden biri olan Asla Teslim Olmak Yok, güzel bir hikayeyi konu edinmiştir. Filmde Jason isimli karate sporcusu yeni taşındıkları şehirde yaptığı sporu geliştirmeye devam eder. Bruce Lee gibi olmak isteyen Jason bir gün babasıyla beraber antrenmandan eve dönerken saldırıya uğrarlar ve babası yaralanır. Bu olay üzerine Bruce Lee'nin mezarını ziyaret eden Jason intikam arzusuyla tutuşmaktadır.

Tür: Dövüş, Aksiyon

Fragman


5. Cellat (1990) – IMDb: 5.7

van damme

Hapishane içerisinde olan cinayetleri araştırmak ve aydınlatmak amacıyla bir yolunu bularak hapishaneye giren Louis Burke, başına geleceklerden haberdar değildir. Hapishane kurallarına uymanın zor olduğu aşikarken birde Louis Burke'nin gitti hapishane en büyük suçluların bulunduğu yerdir. Filmin başrolünde Jean-Claude Van Damme rol alırken yönetmenliğini Deran Sarafian yapmıştır.

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

Fragman


6. Kaçacak Yer Yok (1993) – IMDb: 5.7

van damme

Ünlü yazar Joe Eszterhas'ın kaleme aldığı hikaye ana karakter Sam Gillen'ın hayatını anlatmaktadır. Tutuklu olan Sam konvoyla birlikte hapishaneye giderken konvoy saldırıya uğrar. Ortağı Sam'i kurtarmaya gelmiştir ancak çıkan çatışmada ölür. Bunun üzerine kaçmayı başaran Sam çocuklarını da yanına alarak Clyde'nin yanına sığınır. Bir süre sonra sahip olduğu toprakları ele geçirmek isteyen Franklin Hale ile büyük bir savaşa giren Sam hem ailesini hem de kendi canını korumak zorunda kalır. Başrolünde Jean-Claude Van Damme'ın rol aldığı filmin yönetmenliğini Robert Harmon yapmıştır.

Tür: Dram, Aksiyon

Fragman


7. Wake of Death (2004) – IMDb: 5.7

van damme

Hayatı boyunca birçok illegal iş yapan Archer hayatının geri kalanını Los Angeles’ta karısı ve oğlu Nicolas ile birlikte yaşayarak geçirmek ister. Karısı Cynthia’nın gemi ile kaçak olarak ülkeye girmeye çalışan küçük bir kızı evine getirmesi ise hayatlarını tamamen değiştirecektir. Bu kız Çinli bir suç çetesinin liderinin kızıdır. Karısının ölümü üzerine Archer herkese meydan okur. Filmin başrolünde Jean-Claude Van Damme rol almıştır.

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Fragman


8. Mezara Kadar (2007) – IMDb: 5.8

van damme

Başarılı bir polis memuru olan Anthony Lowe son operasyonunda büyük bir kayıp yaşar. Yakalamaya çalıştığı Callaghan'ı elinden kaçıran Lowe aynı zamanda bu olay sonucu iki polis memurunun da ölümünden sorumlu olmuştur. Bu ters giden olaylar zinciri Anthony Lowe'i intikam arzusuyla mafyayla hesaplaşmaya itecektir. 2007 yılında vizyona giren film Van Damme’ın en iyi filmlerinden de biridir.

Tür: Dram, Aksiyon

Fragman


9. Ani Ölüm (1995) – IMDb: 5.8

van damme

Film bir grup teröristin Pittsburg’ta yapılacak olan buz hokeyi maçında spor salonuna girerek Amerikan Başkanı dahil herkesi rehin almasıyla gelişen olayları aktarmaktadır. 1.7 Milyar dolar fidye isteyen teröristler dövüş sanatları ustası Darren McCord’un kızını da rehin tutmaktadırlar. Maçı izlemek için iki çocuğuyla spor salonuna gelen Darren zamanla yarışarak hem kızını kurtarmaya hem de bombaları etkisiz hale getirmeye çalışacaktır. Başrolünde Van Damme’ın rol aldığı filmin yönetmenliğini Peter Hyams yapmıştır.

Tür: Aksiyon, Macera

Fragman


10. Zaman Polisi (1994) – IMDb: 5.9

van damme

Peter Hyams'ın yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Jean-Claude Van Damme, Mia Sara ve Ron Silver gibi ünlü isimler rol almıştır. Film zaman yolculuğunun keşfedildiği bir bilim kurgudan ibaret olup bazı insanların zaman yolculuğunu kullanarak illegal işler yapmasını konu ediniyor. Zaman polisi olarak tanınan Max Walker şimdiye kadar birçok suçluyu yakalamış ve adını duyurmayı başarmıştır. Bu sırada devlet başkanı olmak isteyen Senatör McComb zaman yolculuğu ile kendine finansör bularak büyük bir sahtekarlık ağı kurar. Onun karşısında durabilecek tek kişi ise Walker 'dır. Jean-Claude Van Damme'ın bilim kurgu türündeki nadir filmlerden biri olan Zaman Polisi filmini mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Polisiye

Fragman


11. Evrenin Askerleri (1992) – IMDb: 6

van damme

Dünyaca ünlü yönetmen Ronald Emmerich’in yarattığı film serisi’nin başrolünde Jean-Claude Van Damme rol almıştır. Film ABD hükümetine bağlı Swat ekibinin en iyi iki elemanı olan Luc ve Scott arasında geçmektedir. Ancak bu Swat ekibi normal insanlardan değil bilimsel deneylerle yaşatılan bir grup eski askerden oluşmaktadır. Swat ekibini çok yakından takip eden Veronica adlı gazeteci sürekli ekibin açığını ararken ruhsal boşluğa düşen Luc, Veronica’nın kameramanını öldürür. Swat ekibinden kaçan Luc’un peşine ise yakın dostu Scott düşecektir.

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

Fragman


12. 6 Bullets (2012) – IMDb: 6.1

van damme

Paralı askerlikten sıkılarak hayatını daha düzgün işlerde devam ettirmek isteyen Samson Gaul küçük bir kızı kaçıranların peşine düşüp kızı bulmaya çalışacaktır. İyi bir dövüşçü olan Andrew Fayden kızını kaçıranları her yerde arasa da hem bulamaz hem de tek başına dövüşmenin akıllıca olmayacağını bilmektedir. Eski Paralı Asker Gaul ile işbirliği yapan Fayden kızını kurtarmak için elinden geleni yapacaktır. Filmin yönetmenliğini Ernie Barbarash yaparken başrolünde Jean-Claude Van Damme görev almıştır.

Tür: Aksiyon, Gerilim, Suç

Fragman


13. Zor Hedef (1993) – IMDb: 6.2

van damme

John Woo’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Hard Target filminin oyuncu kadrosunda Jean-Claude Van Damme, Arnold Vosloo ve Lance Henriksen gibi ünlü isimler yer almıştır. Film Chance Boudreaux adında bir denizci ve babasını arayan güzel kız Natasha arasında geçmektedir. Natasha’yı serserilerin elinden kurtaran Chance şehrin suça batmış köşelerinde genç kadın ile birlikte babasını arayacaktır.

Tür: Gerilim, Aksiyon

Fragman


14. Suikast Oyunları (2011) – IMDb: 6.2

van damme

Dünyanın en iyi suikastçısı aynı hedef için şans eseri bir araya gelirler. Usta bir keskin Nişancı olan Flint ve bıçak kullanmakta üstün yetenekli olan Vincent Brazil, DEA tarafından desteklenen bir uyuşturucu kartelinin başındaki adamı aşağı indirebilmek için istemeyerek te olsa bir ittifak yapacaklardır. Aksiyon dolu sahneleriyle uzun zamanlar aklınızdan çıkartamayacağınız bu film de Jean-Claude Van Damme ve Scott Adkins başrol oynamışlardır.

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

Fragman


15. Cehennemde (2003) – IMDB: 6.2

van damme

Jean Claude Van Damme’ın başrolünde rol aldığı efsanevi film Cehennemde, karısıyla mutlu mesud bir hayat yaşayan Kyle Loyd’un başına gelen talihsiz olayları anlatmaktadır. Kyle Lord’un karısına tecavüz eden ve öldüren suçlular hiçbir şekilde ceza almazlar. Kyle ise cezayı kendisi kesip suçluları öldürecektir. Hapishaneye düşün Kyle ise hayatını devam ettirebilmek için Sparka adı verilen dövüş turnuvasında dövüşür.

Tür: Aksiyon, Dram

Fragman


16. Firar – Aslan Yürek (1990) – IMDb: 6.2

van damme

Ünlü Yönetmen Sheldon Lettich’in eseri olan film Van Damme’ın klasik film türlerinden bir tanesidir. Filmde paralı asker olarak Kuzey Afrikada görev yapan Lyon, LA’da yaşayan erkek kardeşinin dayak yediğini ve zor durumda olduğunu duyunca hemen Lejyondan kaçar. Arkasından gelenleri atlattıktan sonra hem para kazanmak hem de kardeşini döven kişiyi bulmak için sokak dövüşlerine çıkar.

Tür: Aksiyon, Dövüş, Macera

Fragman


17. Kickboxer: Kana Kan (1989) – IMDb: 6.5

van damme

Van Damme’ın en akılda kalan filmlerinden biri olan Kana Kan filmi büyük bir azim ve intikam duygusunu barındırmaktadır. Eric ve Kurt kardeşler Kickbox yapan iki gençtir. Dünya şampiyonu olduktan sonra Tayland’da katıldığı bir maçta rakibi Tong Po’dan feci şekilde dayak yiyen Eric felç olur. Küçük kardeş Kurt ise bu durumu hazmedemeyecek kadar delidir ve en kısa zamanda Tong Po’ya rakip olur.

Tür: Aksiyon, Dram, Dövüş

Fragman


18. Cehennem Melekleri 2 (2012) – IMDb: 6.6

van damme

Sylvester Stallone ve Jason Statham’ın başrollerini paylaştığı film serisinin ikinci bölümünde ünlü oyuncu Jean-Claude Van Damme ekibin en büyük düşmanı olacaktır. Mr.Church tarafından basit bir görev verilen cehennem melekleri ekibi görev sırasında ekipten birini kaybedince iş kişisel bir meseleye dönüşmüştür. Büyük bir savaş içerisine giren ekibin karşısında, başında Jean-Claud Van Damme’ın lideri olduğu suç çetesi vardır.

Tür: Aksiyon, Macera

Fragman


19. Kan Sporu (1988) – IMDb: 6.8

van damme

Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde Frank Dux isimli devlet ajanı işinin yanı sıra dövüş sporlarıyla ilgilenen biridir. Hayal ettiği tek şey ise Kumite ismiyle bilinen ölüm dövüşünde hayatta kalan kişi olmaktır. Bu amacı uğruna işini bırakan Frank Dux Kumite’ye katılmayı başarmış ve inanılmaz dövüşçü Chong Li ile yüzleşmiştir.

Tür: Aksiyon, Dövüş, Dram

Fragman


20. Kod Adı – JCVD (2008) – IMDb: 7.1

van damme

Usta oyuncu Jean Claude Van Damme’ın 2008 yılında vizyona giren filmi şimdiye kadar görülmemiş bir senaryoya sahiptir. Filmde aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu gerçek kimliğiyle rol alırken konu hayatında birçok sosyal problem yaşayan Van Damme’ın artık Amerika’daki yaşantısından zevk almayıp doğduğu ülkeye dönmesi ve hayatının geri kalanını huzur içinde geçirmek istemesi anlatılmıştır. Daha çok bir komedi film gibi görünen filmde dövüş sahneleri ise bir hayli azdır.

Tür: Komedi, Aksiyon

Fragman

Önerilen İçerik: Aksiyon Fİlmlerinin Vazgeçilmez Oyuncusu Vin Diesel'in En İyi 10 Filmi 

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
36
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.