Disney Filmleri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 28 Disney Pixar Filmi

Disney Filmleri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 28 Disney Pixar Filmi
18.01.202016:09

Dünya sinemasının en büyük kuruluşlarından biri olan Disney’in gelmiş geçmiş en iyi filmlerini listeledik. İşte Walt Disney’in önderliğinde kurulan Disney Pixar imzalı en iyi 28 film…

Haber güncelleme tarihi 23.10.2020 17:52

Sinemanın En İyi Animasyon Filmlerinin Yapımcısı Disney’in IMDb Puanı Yüksek 28 Filmi

Disney Pixar’ın renkli dünyasından en iyi 28 filmi sizlere sunuyoruz.  En iyi animasyon filmlerini ve sinema tarihine adını duyurmayı başaran en büyük Disney filmlerini bu listemizde bulabilirsiniz. İşte IMDb puanına göre sıralanmış en iyi 28 Disney filmi…

 

Disney Filmleri;


1. Malefiz Kötülüğün Gücü (2019) – IMDb: 6.8

disney

Ünlü yönetmen Joachim Ronning eseri olan Malefiz : Kötülüğün Gücü filminin başrollerinde Angelina Jolie ve Elle Fanning rol almıştır. Film Malefiz ve Aurora arasında geçen olayları konu edinmiştir. Bir bakıma iyilik ve kötülüğün savaşı olan bu film Malefiz adlı filmin devamı niteliğindedir. İnsanlar ve Periler arasındaki sorunları çözmeye çalışan Aurora karşısında Malefiz’i bulacaktır.

Tür: Fantastik, Macera

Fragman


2. Alaaddin (2019) – IMDb: 7.0

disney

Ünlü yönetmen Guy Ritchie’in eseri olan Aladdin filminin başrollerinde Will Smith, Mena Massoud ve Naomi Scott rol almıştır. Film lamba cini ve  Alaaddin’in maceralarını konu edinmiştir. Şans eseri eline geçen sihirli lamba sayesinde sevdiği kızı elde etmeye çalışan ALaadin kendinisininde tehlikeli bir maceranın içine atacaktır. Sihirli Lamba’nın gücüne sahip olmak isteyen Sultan’ın danışmanı Jafar hem insanlara hem de Alaaddin’e bela olacaktır.

Tür: Fantastik, Macera

Fragman  


3. Aslan Kral (2019) – IMDb: 7.0

disney

Yavru bir aslan olan Simba, babasının Kral olduğu topraklarda özgürce gezip dolaşmaktadır.  Bir gün kötü niyetli amcasının oynadığı oyuna yenik düşen Kral Mufasa ölür ve yerine iktidarını korumak için sırtlanlarla anlaşan Scar gelir. Kral’ın ölümünü Simba’nın üzerine yıkan Scar, Simbayı da öldürmek ister ancak uzak diyarlara doğru giden Simba hayatını yeni bir dünyada yaşamaya başlar. Ancak zamanı geldiğinde geri dönecek ve krallığını kurtarmak isteyecektir. Filmin yönetmen koltuğunda Orman Çocuğunun yönetmeni olan Jon Favreau oturmaktadır.

Tür: Animasyon, Dram, Macera

Fragman


4. Güzel ve Çirkin (2017) – IMDb: 7.1

disney

Başrollerinde Emma Watson ve Dan Stevens’in rol aldığı Güzel ve Çirkin filminin yönetmenliğini Bill Condon yapmıştır. Film babasının hayatını kurtarmak amacıyla bir canavarla yaşamayı kabul eden Belle’nin hikayesini anlatmaktadır. İlk başlarda bu sorunlara nasıl katlanacağını düşünen Belle bir süre sonra çirkin canavara aşık olacaktır. Disney masalından beyaz perdeye uyarlanan bu film 2017 yılında izlenme rekorları kırmıştır.

Tür: Fantastik, Müzikal

Fragman


5. Prenses ve Kurbağa (2009) – IMDb: 7.1

disney

Yakışıklı prens Naveen kötü niyetli büyücü  Dr. Facilier’in karabüyüsü ile kurbağaya dönüşür. Hikayedeki gibi prensesin öpücüğüyle düzeleceğini düşünen kurbağa prens güzeller güzeli prenses Tiana’yı bulur. Ancak işler yolunda gitmez çünkü kurbağayı öpen prenses Tiana’da kurbağaya dönüşür. Artık tek çare bataklıklar içinde yaşayan iyi büyücü Mama Odie’yi bulmaktır. Bu heyecan dolu renkli maceranın anlatıldığı filmin yönetmenliğini  Ron Clements yapmıştır.

Tür: Animasyon

Fragman


6. Ralp ve İnternet (2018) – IMDb: 7.1

disney

Disney’in yarattığı animasyon kahramanlardan Ralph çocuklar için eğlenceli olan serinin 2. filmi Ralph ve İnternet ile karşımıza çıkıyor. Sugar Rush oyununda oluşan bir problemi çözmek için uğraşan Ralph internet üzerinde sörf yaparak sorunları çözmeye çalışacaktır. İnternetin eğlenceli yüzünü göstermeye çalışan bu filmin yönetmenliğini Zootropolis’in de yönetmenliğini yapan Rich Moore yapmaktadır.

Tür: Animasyon, Macera

Fragman


7. Arabalar (2006) – IMDb: 7.1

disney

John Lasseter’in yazıp yönettiği animasyon filmi Arabalar her yaş grubundan izleyicilere ulaşmış ve devamında bir seri filme dönüşmüş başarılı bir animasyon filmidir. Film ünlü bir yarış arabası olan Şimşek McQueen ‘in kaybolması sonucu bir kasabada geçirdiği eğlenceli günleri konu edinmiştir.  Disney Pixar yapımı olan bu film son yılların en çok izlenen film serilerinden biridir.

Tür: Animasyon

Fragman


8. Karlar Ülkesi 2 (2019) – IMDb: 7.2

disney

Chris Buck ve Jennifer Lee’nin yönetmenliğini yaptığı Karlar Ülkesi 2, serinin 2. filmi olup Elsa, Anna, Kristoff, Olaf ve Sven’ın maceralarını konu edinmiştir. Neden büyülü güçleri olduğunu öğrenmek isteyen Elsa, Erindel dışındaki tehlikeli ormana gerçeklerle yüzleşmeye gider. Disney’in son yıllarda en çok izlenen animasyon filmi olan Karlar ülkesi filminin başrolünde Kristen Bell rol almıştır.

Tür: Animasyon

Fragman


9. Kül Kedisi Sindirella (1950) – IMDb: 7.3

disney

Walt Disney’in önderliğinde kurulan Disney stüdyolarının nadide eserlerinden biri olan Kül Kedisi Sindirella filmi yönetmen Wilfred Jackson imzalı şahane bir eserdir.  1950 yılında sinemaya aktarılan ünlü Kül Kedisi hikayesi yıllar boyunca birkaç kez daha sinemaya aktarılsa da Disney yapımı bu animasyon filmi kadar ses getirememiştir.

Tür: Animasyon, Dram, Fantastik

Fragman


10. Herkül (1997) – IMDb: 7.3

disney

Mitolojik bir kahraman olan Herkül’ün Disney stüdyolarında sinemaya aktarıldığı bu animasyon filminin yönetmenliğini Diane Eskenazi yapmıştır. Zeus ve Hera’nın oğlu olan Herkül güçlü kuvvetli yapısı ile tanınan genç bir adamdır. Zeustan kurtulmak için çare arayan Hades bir fırsatını bularak Olimposu kuşatacaktır. Ancak Herkül buna mani olmaya çalışacaktır.

Tür: Macera, Animasyon

Fragman


11. Kayıp Balık Dori (2016) – IMDb: 7.3

disney

Okyanusun derinliklerinde arkadaşları Nemo ve Marlinle eğlenceli bir hayat süren Tang balığı Dori bir anda ailesinin onu aradığını düşünür ve ailesini bulmak için uzun bir yolculuğa çıkar . bu yolculukta yanında olan arkadaşları ile birlikte maceradan maceraya atlayacaklardır. Filmin yönetmenliğini Kayıp Balık Nemo ve Woll –İ’nin de yönetmenliğini yapan Andrew Stanton yapmıştır.

Tür: Animasyon

Fragman


12. Pinokyo (1940) – IMDb: 7.4

disney

Oyuncak Tamircisi Gepetto ustanın büyük bir özenle yaptığı tahta oyuncak Pinokyo mavi peri sayesinde canlanır. Gepetto usta’nın oğlu gibi yetiştirdiği Pinokyo’nun maceraları uzun yıllar boyunca efsaneleşerek birçok film ve hikayeye de konu olmuştur. Walt Disney’in yapımcılığı yaptığı pinokyo filmi en iyi Disney çizgi filmlerinden birisidir.

Tür: Animasyon

Fragman


13. The Jungle Book (2016) – IMDb: 7.4

disney

Hayatını vahşi ormanda geçiren bir çocuk ailesini kaybetmiş ve  bir ayı, bir panter, birde kurt sürüsü tarafından büyütülmüştür. Küçük bir çocuk olan Mowgli artık zamanının geldiğini düşünerek büyüdüğü ormanı terk edip dış dünyaya açılacaktır. Heyecan dolu bu fantastik dünya izleyenlerini büyülemektedir. Filmin yönetmenliğini Jon Favreau üstlenmiştir.

Tür: Animasyon, Macera

Fragman


14. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Snow White and the Seven Darfs (1937) – IMDb: 7.6

disney

Ünlü Pamuk Prens Hikayesinin sinema perdesinde yayınlandığı bu animasyon filmi Walt Disney önderliğinde kurulan Disney stüdyolarında yazılıp çizilmiştir. Hikaye ülkenin en güzel kızı olan Pamuk Prensesin üvey annesi kötü kraliçe tarafından saraydan kovulması ve karanlık ormanda 7 tane cücenin ona sahip çıkmasını anlatmaktadır. Bu animasyon filminin yönetmeni William Cottrell’dir.

Tür: Animasyon, Aile

Fragman


15. Moana (2016) – IMDb: 7.6

disney

Başrollerinde Auli’i cravalho ve Dwayne Jhonson’un rol aldığı film ünlü yönetmen John Musker imzalıdır. Antik Polinezya'da yaşayan bir kabile reisinin kızı olan Moana doğayla iç içe büyümüş sevecen ve neşeli bir kızdır. Bir gün tanrı Te Whiti ve yarı tanrı Maui arasında geçen olay sonucu Tanrının laneti tüm dünyayı sefalet ve kuraklık içinde bırakır. Ancak bu kuraklığı sonlandırmanın tek yolu Maui’yi bulup tanrıdan çaldığı şeyi geri vermesini sağlamaktır. Bu amaç ile yola çıkan Moana yol boyunca birçok macera yaşayacaktır.

Tür: Animasyon, Macera

Fragman


16. Robin Hood (1973) – IMDb: 7.6

disney

Dünyanın en yardım sever adamı olan Robin Hood haksız kazanç elde eden zenginlerden çalıp fakirlere dağıtmaktadır. Herkesçe bilinen bu hikaye Disney Stüdyolarında Hayvanlar alemine uyarlanmış ve insansı hayvanların olduğu güzel bir animasyon filmi ortaya çıkmıştır. Filmin yönetmenliğini Wolfgang Reitherman

Tür: Animasyon

Fragman


17. Karmakarışık (2010) – IMDb: 7.7

disney

Ünlü Rapunzel hikayesinin değişik ve mesajlarla dolu versiyonunun sinemaya uyarlandığı bu animasyon filminde Rapunzel ve esir ettiği yakışıklı hırsız Flynn’in beraber çıktıkları yolda yaşadıkları maceralar anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini Byron Howard yaparken yapımcı Disney Pixar’dır.

Tür: Animasyon

Fragman


18. Oyuncak Hikayesi  4 (2019) – IMDb: 7.9

disney

Disney Pixar filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi serinin 4. filmiyle büyük ses getirmiştir. Son yılların en iyi animasyon filmlerinden olan Oyuncak Hikayesi 4’ün yönetmeni Josh Cooley’dir. Tom Hanks, Tim Allen ve Annie Otts’un oyuncu kadrosunda bulunduğu animasyon filmi geri dönüşüm projesi sonrasında tek kullanımlık kaşık olan Forky’nin, Bonnie’nin odasına oyuncak olarak gelmesini ve yeni hayatını oyuncak olarak geçirmek istememesini konu edinmiştir. İlk üç filmi birçok ödüle sahip olan Oyuncak Hikayesi serisi Disney Stüdyolarında yine başarılı bir animasyon filmi ortaya çıkarmıştır.

Tür: Animasyon, Aile, Macera

Fragman


19. Ratatuy - Ratatoullie (2007) – IMDb: 8.0

disney

Yemek yemeyi çok seven şişman fare Remy hayali olan Aşçılığı bu macera dolu animasyon filminde yaşayacaktır. Hayali için Paris’e gelen Remy bir kaza sonucu kendisini ünlü bir restoranın kanalizasyonunda bulur. Restoranda yeni işe giren çöpçü ile anlaşma yapan Remy hayal ettiği aşçılığı kocaman mutfakta gerçekleştirecektir. Bol eğlenceli ve macera dolu bu animasyon filmi Walt Disney yapımı olup Pixar stüdyolarında ünlü yönetmen Brad Bird tarafından çekilmiştir.

Tür: Macera, Animasyon

Fragman


20. Sevimli Canavarlar (2001) – IMDb: 8.0

disney

Animasyon filmleriyle dünya sinemasında yer edinen ünlü yönetmen Pete Docter imzalı bu animasyon filmi insanlar ve sevimli canavarlar arasında geçmektedir. Yaşayabilmek için insanlar ihtiyaç duyan canavarların dünyasına küçük bir çocuğun gelmesiyle olaylar farklı bir boyut kazanacaktır. Disney’in en iyi animasyon filmlerinden biri olan Sevimli Canavarlar 2000’li yıllara damgasını vurmayı başarmış bir animasyon filmidir.

Tür: Animasyon

Fragman


21. İnanılmaz Aile (2004) – IMDb: 8.0

disney

Hayatını insanların iyiliği için harcayan animasyon kahramanı Bob Parr emekli olup ailesi ile birlikte huzurlu bir hayat yaşamayı düşünür. Ancak bir süre sonra eskisi gibi aksiyon ve macera isteyen Bob yeni macerasına ailesi ile birlikte atılacaktır. Ünlü yönetmen Brad Bird’in eseri olan film Disney Pixar stüdyolarında hazırlanmış ve en iyi Disney filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

Tür: Animasyon, Macera

Fragman


22. Zootropolis: Hayvanlar Şehri (2016) – IMDb: 8.0

disney

Ünlü film yönetmeni Byron Howard’ın eseri olan Zootropolis, hayvanların insanlar gibi yaşadığı bir şehirde geçmektedir.  Şehirde olan bir olay sonrasında suç kurnaz tilki Nick’in üzerine atılıyor. Ancak Nick bu suçtan bir şekilde kurtulmaya çalışacaktır. Klasik bir Disney animasyonu olan film renkli bir hayvanlar aleminde izleyenlerini çok güzel maceralar yaşatıyor.

Tür: Animasyon, Macera

Fragman


23. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003) – IMDb: 8.0

disney

2003 yılında başlayan efsane film serisi "Karayip Korsanları" Disney yapımcılığında ortaya çıkarılmış bir film serisidir. Başrollerinde Johnny Depp, Orlando Bloom ve Keira Knightley’in oynadığı filmin yönetmen koltuğunda  Gore Verbinski oturmuştur. Film ünlü bir korsan olan Jack Sparrow ve demirci çırağı William Turner’ın maceralarını anlatmaktadır.

Tür: Macera, Aksiyon

Fragman


24. Kayıp Balık Nemo (2003) – IMDB: 8.1

disney

2000’li yılların en iyi ve en eğlenceli Disney filmlerinden biri olan Kayıp Balık Nemo , Nemo isimli küçük bir balığın dış dünyanın büyüsüne kapılıp kaybolmasıyla başlayan hikaye birçok maceraya konu olmuştur.  Evine dönmenin yollarını arayan Nemo izleyicilerine aksiyon ve macera dolu sahneler yaşatıyor.

Tür: Animasyon

Fragman


25. Yukarı Bak (2009) – IMDb: 8.2

disney

Yönetmen Peter Docter’in dünya sinemasına kazandırdığı unutulmaz animasyon filmlerinden biri olan Yukarı Bak Disney Pixar yapımı bir filmdir. Filmin konusu çok sevdiği karısı ile birlikte dünyayı dolaşma hayalini gerçekleştimek isteyen yaşlı Carl’ın karısının ölümünden sonra emaneti olan eve yüzlerce balon bağlayarak dünya turu yapmasını konu ediniyor. Bu macerada Carl’ın davetsiz misafiri küçük bir çocukta yer alacaktır.

Tür: Macera, Animasyon

Fragman


26. Ters Yüz (2015) – IMDb: 8.2

disney

0-6 yaş aralığı için uygun animasyon filmlerinden biri olan Ters yüz En iyi Disney filmlerinden biridir. Küçük bir çocuk olan Riley’in babasının işi dolayısıyla değişen hayatında en büyük yardımcıları olan neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü ona yol göstereceklerdir. Güzel bir kurguya sahip olan Ters Yüz çocukların iç dünyasına ve duygularını  bir yolculuk yapmalarını sağlayacaktır.

Tür:  Animasyon, Komedi

Fragman


27. Coco (2017) – IMDb: 8.4

disney

Disney Pixar’ın eğlenceli stüdyolarında hazırlanan Coco filmi 12 yaşında müziğe karşı büyük ilgi duyan Miguel’in ölüler diyarındaki maceralarını anlatmaktadır. En çok sevdiği müzisyen Meksikalı Ernesto de la Cruz ile tanışmak isteyen Miguel bu hayalini gerçekleştiremez çünkü Ernesto çoktan ölüler diyarına gitmiştir bile. Bir gün Ernesto’nun gitarını bulan Miguel gitarı çaldığı gibi bir anda kendini ölüler diyarında buluverir.  Lee Unkrich’in yönetmenliğini yaptığı film birçok sinema ödülünün de sahibi olmuştur.

Tür:  Animasyon

Fragman


28. Vol-İ – Wall-E (2008) – IMDb: 8.4

disney

Gelecekte zamanda geçen bir hikayenin anlatıldığı filmde Val-i isimli robot insanların çöplük içinde bıraktığı dünyayı tekrar yaşanabilir bir hale getirebilmek için uğraşmaktadır. Bu sessiz ve yalnız hayattan dolayı üzgün olan Val-i’nin hayatı ise uzun bir süre sonra dünyaya gelen Eve isimli robot ile birlikte değişecektir. Verdiği sosyal mesajlarla dikkat çeken Wall- E filmi Disney yapımı olup Oscar ödülüne layık görülmüş bir animasyon filmidir.

Tür: Macera, Animasyon

Fragman

Önerilen İçerik: Marvel Sinematik Evreninde Geçen IMDb Puanı Yüksek En İyi 23 Film

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1619
931
1572
167
318
617
661
86
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.